Na wakacje bez paszportu można wyjechać do państw ze strefy Schengen, gdzie ciepłe kraje to min. Cypr, Hiszpania, Chorwacja i Grecja. Oprócz tego, z dowodem osobistym da się podróżować do takich miejsc jak: Turcja, Albania, Wyspy Kanaryjskie, Gruzja, Gwadelupa, Martynika, Gujana Francuska oraz Reunion.

Stało się. Wakacje za pasem, a ty masz tylko dowód osobisty. Wiesz, że wyrobienie paszportu może zająć kilka tygodni, a urlop nie będzie czekał. Czas się załamać? Niekoniecznie! Dopóki są na świecie blogi podróżnicze, dopóty jest nadzieja! 🙂

Dziś powiem kilka słów o tym, gdzie lecieć na wakacje bez paszportu. Będą to zarówno ciepłe kraje położone w Europie, jak i nieco bardziej egzotyczne miejsca.

Niektóre będą fajne, a inne… jeszcze fajniejsze! 😉 Zapraszam…

Zanim zaczniemy, ważna uwaga! Jeżeli masz taką możliwość, to polecam zabranie paszportu nawet do kraju, który tego nie wymaga. Pamiętaj, że to jedyny powszechnie akceptowany dokument tożsamości i zawsze może się przydać.

Egzotyka bez paszportu (lista krajów)

Oto ciepłe kraje gdzie można lecieć bez paszportu:

KrajKiedy najlepiej lecieć?Czy łatwo się dostać?
TurcjaMaj – październikBardzo łatwo
Wyspy Kanaryjskie (Hiszpania)Kwiecień – listopadŁatwo
Martynika (Francja)Styczeń, luty, marzecTrudno
Gwadelupa (Francja)Styczeń, luty, marzecTrudno
GruzjaCzerwiec, lipiec, sierpień, wrzesieńBardzo łatwo
CyprMaj – listopadBardzo łatwo
Reunion (Francja)Maj – listopadTrudno
Azory (Portugalia)Czerwiec – listopadŚrednio
AlbaniaCzerwiec, lipiec, sierpień, wrzesieńBardzo łatwo

Dopiski dotyczące najlepszych terminów na lot oraz tego, jak łatwo dotrzeć w dane miejsce, to moja subiektywna opinia.

Wyspy Kanaryjskie

Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
Teneryfa (Wyspy Kanaryjskie)

Jeśli marzą Ci się egzotyczne miejsca i szukasz ciekawych ofert last minute, koniecznie sprawdź Wyspy Kanaryjskie. Ponieważ jest to terytorium należące do Hiszpanii, tu możesz tu spędzić urlop bez paszportu. Najłatwiej zrobić to z biurem podróży – tu możesz sprawdzić aktualne ceny.

Również aby przemieszczać się pomiędzy Wyspami Kanaryjskimi, wystarczy dowód osobisty. Marzy ci się zobaczenie piaszczystych plaż na Gran Canaria, Teneryfie czy Lanzarote? Każda z tych wysp jest nieco inna, ale wszystkie zachwycają pięknymi widokami i stanowią dobry cel wakacyjnej wycieczki.

Martynika i Gwadelupa – terytoria zamorskie

Ciepłe kraje bez paszportu
Egzotyczne wczasy bez paszportu

Karaiby to kierunek turystyczny, który kojarzy się z przepięknymi plażami i wyśmienitą pogodą, lecz na pewno nie z tym, że akceptują tam polski dowód osobisty… A jednak tak właśnie jest! Ponieważ Martynika i Gwadelupa to zamorskie terytoria Francji, my, jako dumni mieszkańcy Unii Europejskiej, możemy polecieć tam bez paszportu. Nieźle, co nie?

Wyspy Karaibskie to nie jedyne terytorium zamorskie Francji, gdzie możemy przeżyć niezapomniane wakacje po okazaniu dowodu osobistego. Inne przykłady to Gujana Francuska, Polinezja Francuska oraz Reunion (o tym ostatnim będzie jeszcze trochę w dalszej części tekstu).

Gruzja

Gruzja
Chcesz wyjechać do Gruzji? Możesz to zrobić bez paszportu 🙂

Niektórzy pewnie mogliby się obruszyć, że Gruzja to właściwie żadna egzotyka. Ponieważ jednak mamy lekki deficyt ciekawych destynacji, gdzie sam dowód osobisty wystarczy, postanowiłem umieścić ją na mojej liście.

Gruzja będzie doskonałym wyborem dla wszystkich, którzy lubią nieco bardziej przaśną atmosferę oraz integrację z lokalnymi mieszkańcami. Gruzińska gościnność jest już niemal legendarna, pozwólcie więc, że nie będę dziś na ten temat zbyt wiele pisał.

Zamiast tego powiem, że Gruzja to:

  • kraj kontrastów,
  • wysokie góry i ciepłe piaszczyste plaże,
  • wielkie miasta oraz małe wioski, gdzie pies z kulawą nogą nie zagląda.

Wygląda nieźle? W takim razie łap swój (oby ważny) dowód osobisty i ogarniaj wyjazd 🙂

Turcja 

Turcja - ciepły kraj bez paszportu
Turcja bez paszportu

Turcja jest kolejnym krajem trochę egzotycznym (ale jednak oswojonym), gdzie w celach turystycznych możemy wjechać na podstawie dowodu osobistego. Oczywiście Turcja nie należy do strefy Schengen. Turystyka stanowi tam jednak na tyle dużą gałąź przemysłu, że aby ułatwić podróżowanie, umożliwiono członkom UE wjazd na podstawie samego dowodu osobistego.

W Turcji na uwagę zasługuje ciepłe morze, piękne plaże a także imponujące zabytki. To niewątpliwie jedno z tańszych i ciekawszych miejsc, gdzie nie będzie potrzebny paszport (aktualne ceny możesz sprawdzić w tym miejscu).

Reunion 

Reunion, terytorium zamorskie gdzie można wjechać bez paszportu
Wodospad w Saint-Joseph (Reunion)

Marzy ci się all inclusive (połączone z last minute bez paszportu), w miejscu gdzie nie był jeszcze każdy z twoich sąsiadów? W takim razie możesz przemyśleć pobyt w Reunion.

To wyspa na Oceanie Indyjskim leżąca około 200 km od Mauritiusu. Mimo że Reunion nie jest w strefie Schengen, nie potrzebujesz paszportu, by zwiedzić to piękne miejsce. Od 1997 r. wyspa jest częścią Unii Europejskiej i traktuje się ją jako region peryferyjny.

Na urlop w tym urokliwym zakątku można wylecieć dzięki połączeniom realizowanym przez Air France. Podobnie jak większość miejsc, o których wspominałem wcześniej, Reunion zachwyca piaszczystymi plażami oraz ciepłym klimatem. Możemy tu podziwiać wodospady i wyjątkowo bujną roślinność.

Ciepłe kraje bez paszportu w Europie 

Przede wszystkim, bez paszportu polecisz do wszystkich krajów Unii Europejskiej. To już dużo. Ciepłe kraje, jakie znajdziemy w obrębie UE to między innymi…

Cypr (północny i południowy)

Cypr bez paszportu
Cape Greco – Cypr

Warto wiedzieć, że Cypr dzieli się na dwie części: północną i południową. Cypr Południowy należy do Unii Europejskiej, więc wybierając się na wakacje all inclusive w ten region, nie musisz mieć ze sobą paszportu.

To wspaniałe miejsce do wypoczynku zarówno dla miłośników zwiedzania zabytków, jak i amatorów sportów wodnych. Piaszczyste plaże zachęcają do relaksu, a piękne zabytkowe ulice miast na pewno umożliwią romantyczne spacery. Na Cyprze warto również spróbować pysznej, pełnej świeżych ryb i owoców morza kuchni śródziemnomorskiej.

Miejscami, z których słynie Cypr, są chociażby Pafos oraz piękne plaże w słonecznym kurorcie Ajia Napa. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tu: blog o Cyprze.

Północna część, choć nie jest uznawana za niezależne państwo, nazywa się Turecką Republiką Cypru Północnego.

Możemy oczywiście wybrać te rejony, jednak jeśli obierzesz ten kierunek, lepiej, żebyś miał przy sobie paszport. Należy też pamiętać, że Polska nie ma tam swoich przedstawicielstw dyplomatycznych, więc nie będziesz mógł liczyć na pomoc konsularną.

Jeśli interesują cię wakacje na Cyprze, to w tym miejscu możesz sprawdzić aktualne oferty biur podróży.

Grecja (i greckie wyspy)

Grecja jest członkiem Unii Europejskiej, dzięki czemu możesz spędzić na jej terytorium wspaniałe wakacje bez paszportu. Wystarczy ważny dowód osobisty i… trochę wolnego urlopu 🙂

Grecja - Kreta
Kreta – największa grecka wyspa

Podczas wyjazdu odpoczniesz nie tylko od zbędnych dokumentów. Grecja zapewnia wiele ciekawych atrakcji, m.in. piękne hotele w pobliżu plaż i bogatą ofertę sportów wodnych. Kraj ten zachwyca również krajobrazami – wysokimi górami i pięknymi gajami oliwnymi.

Oprócz Grecji kontynentalnej, warto rozważyć podróż na którąś z malowniczych wysp. Niemal wszystkie mają niepowtarzalny klimat, gdzie czyste piaszczyste plaże i błękitna woda na pewno dadzą Ci wytchnąć od codzienności. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: blog o Grecji.

A jeśli nie trzeba cię przekonywać i już wiesz, że Grecja to będzie miejsce, gdzie wyruszysz ze swoim dowodem osobistym, to tu możesz sprawdzić aktualne oferty wczasów w Grecji.

Hiszpania

Hiszpania bez paszportu
Alicante (Hiszpania) – widok z zamku

Hiszpania zachęca wspaniałymi zabytkami, a także możliwością wyboru wakacji all inclusive w nowoczesnych hotelach. Często odwiedzanymi miejscowościami są chociażby nadmorskie Costa del Sol, a także popularne wśród turystów miasta Madryt oraz Barcelona.

Wyjazd na Półwysep Iberyjski może się wiązać nie tylko ze słoneczną pogodą i wspaniałymi plażami. To także góry – na przykład Pireneje lub Góry Katalońskie. Wypoczynek w Hiszpanii może być zatem połączeniem aktywnego trekkingu oraz wygrzewania się na słońcu.

Aby zorganizować wyjazd do tego pięknego kraju, nie potrzebujesz paszportu. Jeśli Twój dowód osobisty jest ważny przez co najmniej 3 kolejne miesiące, to możesz zacząć planować swój wyjazd (tu znajdziesz aktualne ceny).

Chorwacja

Chorwacja to częsty kierunek wakacyjnych wyjazdów Polaków. Co ważne, aby przebywać na terytorium tego nie kraju, nie trzeba mieć paszportu – wystarczy aktualny dowód osobisty.

Chorwacja bez paszportu
Plaża w Chorwacji

Władze Chorwacji zniosły kontrolę paszportową w 2013 r., kiedy ten kraj wszedł do Unii Europejskiej. Dłuższy pobyt wymaga odpowiedniej wizy, ale jeśli nie zamierzasz pozostawać w Chorwacji dłużej niż 90 dni, to nie musisz zawracać sobie nią głowy.

Wiele osób decyduje się na wakacje w Chorwacji ze względu na urokliwe miasta, takie jak Dubrownik, Trogir czy Split, przepiękne krajobrazy oraz ciepłe morze.

Bułgaria

Bułgaria to częsty cel wakacyjnych wycieczek Polaków, który przyciąga pięknymi plażami oraz możliwością urlopowego wyjazdu bez paszportu. Co ważne, wciąż jest to dosyć tani kierunek (w tym miejscu sprawdzisz aktualne ceny).

Włochy

Włochy, Unia Europejska
Toskania we Włoszech

Włochy to państwo, gdzie bez problemu wjedziemy na podstawie dowodu osobistego. Jest to kraj tak uniwersalny turystycznie, że nie sposób scharakteryzować go w kilku zdaniach. Dlatego nie będę nawet próbować 😉

Więcej na temat Włoch znajdziesz tutaj: blog o Włoszech.

Albania

Albania to turystyczny kierunek, który wprawdzie nie należy do UE, ale i tak nie jest tam potrzebny paszport. Rządzący Albanią jednostronnie zdjęli obowiązek posiadania tego dokumentu dla obywateli wspólnoty.

Dlaczego? Oczywiście dla kasy, którą przyjeżdżający zostawiają w albańskich kurortach 😉

Nawet jadąc w miejsce, gdzie nie jest potrzebny paszport, warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne (tu możesz sprawdzić ceny tej przyjemności).

Nieoczywiste miejsca na wakacje bez paszportu

Na koniec dział dla koneserów, którym nie zależy na eksploracji ciepłych krajów.

Islandia

Islandia
Islandia – tu można wjechać z dowodem osobistym

Choć Islandię ciężko nazwać krajem, gdzie czekają na nas upały, to i tak uznałem, że warto dodać ją do dzisiejszego zestawienia. Po pierwsze dlatego, że jest to przepiękna wyspa, a po drugie należy do przedziwnej grupy państw, które wprawdzie nie są w Unii Europejskiej, ale znajdują się w strefie Schengen.

Pozostałe kraje (poza Islandią) o takim statusie, to: Norwegia, Szwajcaria oraz Lichtenstein. Jak widać łączy je również to, że są drogie jak diabli 🙂

San Marino

Kolejnym państwem w galerii osobowości będzie San Marino. Wjazd do tego maleńkiego księstwa jest całkowicie bezproblemowy ze względu na umowę o ruchu bezpaszportowym z Włochami.

Wygląda to mniej więcej tak, że:

  • do Włoch wjeżdżamy bez paszportu, bo Włochy są w strefie Schengen,
  • z Włoch wjeżdżamy do San Marino na podstawie umowy między tymi dwoma państwami.

Dociekliwi mogliby zapytać: co w sytuacji, gdy chcemy dostać się do San Marino nie przez Włochy? Już spieszę z odpowiedzią: potrzebujesz sporej łopaty. Księstwo nie ma bowiem własnego lotniska, ani dostępu do morza. Granica lądowa jest natomiast tylko z Włochami, więc jedyny sposób, jaki ci pozostaje, to całkiem solidny podkop.

Macedonia Północna

Macedonia, Jezioro Ochrydzkie
Macedonia – widok na Jezioro Ochrydzkie

Czy to prawda, że możemy wyjechać do Macedonii Północnej bez paszportu? Tak! Chociaż Macedonia nie jest członkiem strefy Schengen, to i tak paszport nie będzie tu potrzebny. Wystarczy sam dowód osobisty, co znacznie ułatwia podróżowanie do tego kraju.

Wakacje w Macedonii przyciągają wielu wczasowiczów. Popularne są szczególnie wyjazdy last minute, dzięki którym można zaoszczędzić na przelocie i noclegu. Najkorzystniejszą ofertę możesz próbować znaleźć w tym miejscu.

Samodzielne zwiedzanie może być skomplikowane, ponieważ wiele znaków napisanych jest cyrylicą. Jeśli czujesz, że możesz sobie nie dać rady, to sprawdź, czy biuro podróży zapewnia przewodnika, który pomoże ci zwiedzić ten pasjonujący kraj.

Na co uważać podróżując bez paszportu?

Jeżeli dysponujesz tylko ważnym dowodem osobistym, to musisz uważać na to, w jaki sposób planujesz swoją podróż. Przede wszystkim, zwróć uwagę na to, czy nie będziesz mieć przesiadki w kraju, gdzie potrzebny jest paszport (np. Wielka Brytania). Jeżeli lecisz na jednym bilecie i nie opuszczasz terenu lotniska, wtedy nie masz się czym przejmować. Bez problemu obejdziesz się bez paszportu.

Gorzej, jeśli twoja przesiadka np. w Wielkiej Brytanii odbywa się na podstawie osobnych biletów lub zamierzasz opuścić lotnisko. Wtedy konieczne będzie posiadanie ważnego paszportu.

Możliwości podróży z dowodem osobistym

Ok, to by było na tyle. Teraz już wiesz, że brak paszportu nie oznacza zmarnowanych wakacji, bo jest wiele ciepłych krajów do których możesz wjechać na podstawie dowodu osobistego.

Warto pamiętać, że paszport wyrabiany jest w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku. Oczywiście zdarza się, że przyjdzie nam czekać nieco krócej, ale lepiej nie ryzykować. Jeśli nie masz ważnego paszportu, proponuję zdecydować się na taki kierunek, do którego możesz udać się z samym dowodem osobistym.

PS Oczywiście powyżej wymienione kraje nie są jedyne, bo nie napisałem nic o takich miejscach jak Portugalia, Bośnia i Hercegowina, Dania, Watykan…