Zastanawiasz się, gdzie wyjechać na wakacje bez paszportu, bo masz tylko dowód osobisty? Świetnie trafiłeś! Dziś bowiem wskażę kilka fantastycznych kierunków na niezapomniane wakacje, w których paszport nie jest wymagany. Będą to zarówno kraje położone w Europie, jak i bardziej egzotyczne miejsca.

Niektóre będą ciepłe, a inne… jeszcze cieplejsze! 🙂 Zapraszam!

Hiszpania

Hiszpania bez paszportu
Alicante (Hiszpania) – widok z zamku

Hiszpania zachęca wspaniałymi zabytkami, a także możliwością wyboru wakacji all inclusive w nowoczesnych hotelach. Często odwiedzanymi miejscowościami są chociażby nadmorskie Costa del Sol, a także popularne wśród turystów miasta Madryt oraz Barcelona.

Wyjazd na Półwysep Iberyjski może się wiązać nie tylko ze słoneczną pogodą i wspaniałymi plażami. To także góry – na przykład Pireneje lub Góry Katalońskie. Wypoczynek w Hiszpanii może być zatem połączeniem aktywnego trekkingu oraz wygrzewania się na słońcu.

Aby zorganizować wyjazd do tego pięknego kraju, nie potrzebujesz paszportu. Jeśli Twój dowód osobisty jest ważny przez co najmniej 3 kolejne miesiące, to możesz zacząć planować swój wyjazd (tu znajdziesz aktualne ceny).

Chorwacja

Chorwacja to częsty kierunek wakacyjnych wyjazdów Polaków. Co ważne, aby przebywać na terytorium tego nie kraju, nie trzeba mieć paszportu – wystarczy aktualny dowód osobisty.

Chorwacja bez paszportu
Plaża w Chorwacji

Władze Chorwacji zniosły kontrolę paszportową w 2013 r., kiedy ten kraj wszedł do Unii Europejskiej. Dłuższy pobyt wymaga odpowiedniej wizy, ale jeśli nie zamierzasz pozostawać w Chorwacji dłużej niż 90 dni, to nie musisz zawracać sobie nią głowy.

Wiele osób decyduje się na wakacje w Chorwacji ze względu na urokliwe miasta, takie jak Dubrownik, Trogir czy Split, przepiękne krajobrazy oraz ciepłe morze.

Wyspy Kanaryjskie

Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
Teneryfa (Wyspy Kanaryjskie)

Jeśli marzą Ci się egzotyczne miejsca i szukasz ciekawych ofert last minute, koniecznie sprawdź Wyspy Kanaryjskie. Ponieważ jest to terytorium należące do Hiszpanii, tu również możesz spędzić urlop bez paszportu. Najłatwiej zrobić to z biurem podróży – tu możesz sprawdzić aktualne ceny.

Również aby przemieszczać się pomiędzy Wyspami Kanaryjskimi, wystarczy dowód osobisty. Marzy ci się zobaczenie piaszczystych plaż na Gran Canaria, Teneryfie czy Lanzarote? Każda z tych wysp jest nieco inna, ale wszystkie zachwycają pięknymi widokami i stanowią dobry cel wakacyjnej wycieczki.

Grecja (i greckie wyspy)

Grecja jest członkiem Unii Europejskiej, dzięki czemu możesz spędzić na jej terytorium wspaniałe wakacje bez paszportu. Wystarczy ważny dowód osobisty i… trochę wolnego urlopu 🙂

Grecja - Kreta
Kreta – największa grecka wyspa

Podczas wyjazdu odpoczniesz nie tylko od zbędnych dokumentów. Grecja zapewnia wiele ciekawych atrakcji, m.in. piękne hotele w pobliżu plaż i bogatą ofertę sportów wodnych. Kraj ten zachwyca również krajobrazami – wysokimi górami i pięknymi gajami oliwnymi.

Oprócz Grecji kontynentalnej, warto rozważyć podróż na którąś z malowniczych wysp. Niemal wszystkie mają niepowtarzalny klimat, gdzie czyste piaszczyste plaże i błękitna woda na pewno dadzą Ci wytchnąć od codzienności. Wieczorem można natomiast dobrze się bawić greckich tawernach, w których kelnerzy nie tylko podają wyśmienite dania, ale również… tańczą.

Gdzie jechać do Grecji? Jeśli jeszcze nie widziałeś, to zobacz chociażby Ateny, które słyną z zabytków wpisanych na listę UNESCO. Warto zainteresować się również wyspami takimi jak Korfu, Kreta czy Santorini tu możesz sprawdzić aktualne oferty wczasów w Grecji.

Macedonia Północna

Macedonia, Jezioro Ochrydzkie
Macedonia – widok na Jezioro Ochrydzkie

Czy to prawda, że możemy wyjechać do Macedonii Północnej bez paszportu? Tak! Chociaż Macedonia nie jest członkiem strefy Schengen, to i tak paszport nie będzie tu potrzebny. Wystarczy sam dowód osobisty, co znacznie ułatwia podróżowanie do tego kraju.

Wakacje w Macedonii przyciągają wielu wczasowiczów. Popularne są szczególnie wyjazdy last minute, dzięki którym można zaoszczędzić na przelocie i noclegu. Promocje last minute mają niższą cenę, ale jak się okazuje wcale nie kosztem oferowanych warunków. Możliwe jest zakwaterowanie w dobrych hotelach, wystarczy tylko znaleźć najkorzystniejszą ofertę. W cenę zwykle wliczone jest śniadanie oraz możliwość korzystania z basenu.

Samodzielne zwiedzanie może być skomplikowane, ponieważ wiele znaków napisanych jest cyrylicą. Jeśli czujesz, że możesz sobie nie dać rady, to sprawdź, czy biuro podróży zapewnia przewodnika, który pomoże ci zwiedzić ten pasjonujący kraj.

Reunion (i inne terytoria zamorskie)

Reunion, terytorium zamorskie gdzie można wjechać bez paszportu
Wodospad w Saint-Joseph (Reunion)

W Internecie można znaleźć pokaźną listę ofert wakacji last minute lub all inclusive bez paszportu. Tego dokumentu nie wymaga między innymi pobyt w Reunion.

To wyspa na Oceanie Indyjskim leżąca zaledwie 200 km od Mauritiusu. Mimo że Reunion nie jest w strefie Schengen, nie potrzebujesz paszportu, by zwiedzić to piękne miejsce. Od 1997 r. wyspa jest częścią Unii Europejskiej i traktuje się ją jako region peryferyjny.

Na urlop w tym urokliwym zakątku można wylecieć dzięki połączeniom realizowanym przez Air France. Podobnie jak wspomniane wcześniej Wyspy Kanaryjskie, Reunion zachwyca piaszczystymi plażami oraz ciepłym klimatem. Możemy tu podziwiać wodospady i wyjątkowo bujną roślinność.

Wczasy spędzone na wyspie Reunion na pewno będą równie niezwykłe, co te na Mauritiusie czy Hawajach. Co ciekawe bez paszportu polecisz również na inne zamorskie terytoria Francji, które – podobnie jak Reunion – należą do regionu administracyjnego tego kraju.

Cypr (północny i południowy)

Cypr bez paszportu
Cape Greco – Cypr

Warto wiedzieć, że Cypr dzieli się na dwie części: północną i południową. Cypr Południowy należy do Unii Europejskiej, więc wybierając się na wakacje all inclusive w ten region, nie musisz mieć ze sobą paszportu.

To wspaniałe miejsce do wypoczynku zarówno dla miłośników zwiedzania zabytków, jak i amatorów sportów wodnych. Piaszczyste plaże zachęcają do relaksu, a piękne zabytkowe ulice miast na pewno umożliwią romantyczne spacery. Na Cyprze warto również spróbować pysznej, pełnej świeżych ryb i owoców morza kuchni śródziemnomorskiej.

Miejscami, z których słynie Cypr, są chociażby Pafos oraz piękne plaże w słonecznym kurorcie Ajia Napa. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tu: blog o Cyprze.

Północna część, choć nie jest uznawana za niezależne państwo, nazywa się Turecką Republiką Cypru Północnego.

Możemy oczywiście wybrać te rejony, jednak jeśli obierzesz ten kierunek, lepiej, żebyś miał przy sobie paszport. Należy też pamiętać, że Polska nie ma tam swoich przedstawicielstw dyplomatycznych, więc nie będziesz mógł liczyć na pomoc konsularną.

Jeśli interesują cię wakacje na Cyprze, to w tym miejscu możesz sprawdzić aktualne oferty biur podróży.

Pozostałe kraje

Istnieje wiele innych krajów, do których dostaniesz się jedynie z dowodem osobistym. Pobyt w tych miejscach nie może się jednak obyć bez ważnego dokumentu potwierdzającego twoją tożsamość. Jeśli wybierasz się na wakacje last minute, koniecznie zapisz sobie następujące państwa:

 • Bośnia i Hercegowina – paszport nie jest konieczny, jednak przy pobycie dłuższym niż 90 dni potrzebne będzie stosowne oświadczenie i wiza (więcej o tym kraju znajdziesz tu: blog o Bośni i Hercegowinie);
 • Dania – kraj należący do strefy Schengen, na wakacje możesz wyjechać z samym dowodem osobistym;
 • Wielka Brytania – mimo że kraj ten nie należy już do Unii Europejskiej, paszport nie jest konieczny. Pamiętaj tylko o konieczności wyrobienia wizy, jeśli planujesz dłuższy pobyt;
 • Włochy – na terenie Włoch jedyny dokument, jakiego potrzebujesz to dowód osobisty (mój blog o Sardynii);
 • Bułgaria – Bułgaria była częstym celem wakacyjnych wycieczek Polaków w czasach komunizmu, wciąż przyciąga pięknymi plażami oraz możliwością urlopowego wyjazdu bez paszportu;
 • Portugalia – ten kraj nie tylko wpuszcza podróżujących na podstawie dowodu osobistego, ale też sporo jest u mnie o Portugalii na blogu;
 • Polinezja Francuska – podobnie jak wyspa Reunion Polinezja Francuska jest zamorskim terenem Francji, turyści mogą ją zwiedzać, po okazaniu dowodu osobistego;
 • Szwecja – być może kraj ten nie zachęca zbyt ciepłym klimatem, ale za to jest blisko;
 • Szwajcaria – ten piękny i górzysty kraj kusi cudownymi widokami, stokami narciarskimi oraz zabytkami, a co najważniejsze można dostać się do niego jedynie z dowodem osobistym;
 • Francja – to europejski kraj, do którego możemy pojechać np. na weekendowy wypad we dwoje, zamki nad Loarą oraz romantyczny Paryż na pewno na długo zostaną w Twojej pamięci, paszport na terenie tego państwa nie jest konieczny.

Informacje praktyczne

By zagraniczny pobyt był bezpieczny, przed wyjazdem sprawdź:

 1. Jakie są dokładne ceny opublikowane w ofercie biura podróży?
 2. Jaka jest ważność Twojego dowodu osobistego?
 3. Jak brzmi regulamin wycieczki lub oferty all inclusive?
 4. Jakie są wymagane szczepienia (zwłaszcza jeśli wybierasz się do krajów egzotycznych)?
 5. Jaka jest ważność Twojego paszportu (jeśli ten jest konieczny do wyjazdu)?
 6. Jakie są warunki panujące w miejscu zakwaterowania, czy w cenę wczasów wlicza się śniadanie lub obiadokolacja oraz czy trzeba dopłacać za dodatkowe usługi?
 7. Czy biuro oferuje dodatkowe ubezpieczenie podczas wycieczek?
 8. Czy oferta last minute obejmuje również transfer z i na lotnisko?
 9. Jakie dodatkowe atrakcje przewiduje Twój pobyt all inclusive?

Ok, to by było na tyle. Warto pamiętać, że paszport wyrabiany jest w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku. Oczywiście zdarza się, że przyjdzie nam czekać nieco krócej, ale lepiej nie ryzykować. Jeśli nie masz ważnego paszportu, proponuję zdecydować się na taki kierunek, gdzie wystarczy dowód osobisty.