Przyjęło się, że wynajem samochodu to świetny pomysł na podróżowanie podczas wakacji. Również na Malcie wypożyczenie auta rozwiązuje wiele problemów logistycznych i pozwala zaoszczędzić masę czasu. Teoretycznie znalezienie odpowiedniej oferty nie powinno nastręczać wielkich problemów. Czy to lotnisko, czy centrum miasta – wypożyczalni wszędzie pełno.

Kłopot zaczyna się, gdy chcemy wypożyczyć samochód w miarę tanio. Albo mamy zamiar to zrobić bez karty kredytowej. O tym, jak sobie poradzić w takiej sytuacji, będzie ten tekst.

Wynajem samochodu na Malcie (blog)

Na początek istotna uwaga: wyspa Malta jest naprawdę niewielka. W związku z tym, że jest tu dosyć ciasno, proponuję wypożyczyć możliwie małe auto. Dzięki temu łatwiej będzie się poruszać po maltańskich drogach, które bywają bardzo wąskie. No i zdecydowanie prościej będzie wyglądać parkowanie w wąskich maltańskich uliczkach.

Średnia cena wynajmu samochodu na Malcie w szczycie sezonu to około 30 € dziennie. Nieco taniej będzie poza sezonem, kiedy można znaleźć oferty niewiele przekraczające 20 €.

Jeśli interesują cię najlepsze ceny wynajmu samochodów, to polecam skorzystać z porównywarki Discover Cars. Ja właśnie od niej zaczynam poszukiwania przed każdym wyjazdem.

Dlaczego akurat ta porównywarka? Ponieważ ma w swojej bazie zarówno niewielkie lokalne wypożyczalnie samochodów, jak i duże sieci działające na zasadzie franczyzy (Europcar, Avis, Sixt, Hertz, Budget). A do tego ofertuje kilka przydatnych opcji, które pozwalają szybko posortować wyniki po interesujących nas parametrach (np. płatność bez karty kredytowej lub bez depozytu).

Wynajem auta na Malcie
Tu możesz porównywać ceny i znaleźć wypożyczalnię samochodów idealnie dopasowaną do swoich potrzeb

Jak wynająć samochód bez karty kredytowej?

Karta kredytowa to niepozorny kawałek plastiku, który wypożyczalnie samochodów lubią. Nawet bardzo lubią. Dlaczego? Bo dzięki karcie kredytowej mogą pobrać depozyt, który zabezpiecza ewentualne szkody powstałe w wyniku użytkowania pojazdu. Czasem da się jednak wypożyczyć samochód bez karty kredytowej.

Oto jak znaleźć odpowiednią wypożyczalnię:

 1. Wejdź na stronę porównywarki.
 2. Wpisz potrzebne dane (miejsce odbioru oraz termin rezerwacji).
 3. Poczekaj, aż wczytają się oferty.
 4. Z lewej strony znajdź opcję „Płatność kartą przy odbiorze”.
 5. Zaznacz „Karta debetowa”.

Wygląda to mniej więcej tak:

Wynajem samochodu bez karty kredytowej
Wynajem samochodu bez karty kredytowej

Zwróć uwagę, że bez karty kredytowej wypożyczalnia samochodów prawdopodobnie będzie wymagała, aby wykupić pełne ubezpieczenie (SCDW). Przy rezerwacji samochodu mogą też występować dodatkowe opłaty, dlatego warto poświęcić chwilę na przejrzeniu warunków najmu.

Czy warto myśleć o wynajmie samochodu na Malcie?

To zależy. Wynajęty samochód oczywiście daje swobodę, a zwiedzanie idzie wtedy zdecydowanie sprawniej. Ale auto wiąże się również z pewnymi niedogodnościami. Oto one:

 • Malta jest niewielką wyspą na której mieszka wiele osób, dlatego wszędzie są tu korki.
 • Występują też duże problemy z parkowaniem.
 • Obowiązuje ruch lewostronny!
 • Zarówno ulice w miastach, jak i boczne drogi potrafią być bardzo wąskie.

Przyznam szczerze, że jazda samochodem po Malcie nie należy do najłatwiejszych. Drogi potrafią być bardzo wąskie, czasem trzeba mijać na milimetry duże autobusy, a do tego wszystko na opak, bo po lewej stronie.

Osobny problem to duże problemy z parkowaniem. Kierowcom często zdarza się parkować bardzo ciasno, czasem nawet dochodzi z tego powodu do blokowania ulic. Jak widać, ciężko zwracać tu uwagę na takie błahostki, jak chociażby znaki drogowe 😉

Z drugiej strony…

Komunikacja publiczna działa tu całkiem sprawnie. To znaczy godziny w rozkładach jazdy należy traktować jako luźną sugestię, ale ponieważ jest to niewielka wyspa, to przynajmniej wszędzie da się dojechać autobusem. A jak nawet się nie da, to zawsze jest prom (jeśli chcemy dotrzeć np. na Gozo).

Podsumowując: wynajem samochodu na Malcie nie jest koniecznością. Jeśli niepewnie czujesz się za kółkiem lub omdlewasz na myśl o ruchu lewostronnym, to warto rozważyć spędzenie wakacji bez odwiedzania wypożyczalni samochodów.

Ewentualnie istnieje jeszcze jedna możliwość…

Wrak na Malcie
To nie jest możliwość. To tylko obrazek budujący napięcie 🙂

Wynajem skutera na Malcie

Większość problemów, jakie niesie ze sobą wynajem samochodów, można rozwiązać wypożyczając skuter. Nie bez przyczyny jest to popularny środek lokomocji na Malcie oraz Gozo. Świetnie sprawdza się w przypadku osób, dla których priorytetem jest zwiedzanie atrakcji Malty.

Choć wyspa Malta nie oszałamia rozmiarami, atrakcji trochę się tu znajdzie. Wymieniając tylko te najbardziej znane: Klify Dingli, Valletta, wioska Popeye, Mdina, Luqa, Wyspa Gozo. Jak widać, na południe od Sycylii też da się coś ciekawego w Europie znaleźć 🙂

Korzystając ze skutera, możesz omijać korki oraz nie musisz marnować wiele czasu na szukanie miejsca do zaparkowania.

Jeśli więc niestraszna ci jazda po lewej stronie (i nie masz małych dzieci), to na pewno jest to opcja warta rozważenia.

Informacje praktyczne

 • Pamiętaj, że na Malcie obowiązuje ruch lewostronny!
 • Jeśli nie masz doświadczenia w prowadzeniu pojazdu po lewej stronie, to… będziesz mógł je zdobyć 😉 Aby ułatwić sobie nieco to wyzwanie, warto rozważyć wypożyczenie samochodu z automatyczną skrzynią biegów.
 • Aby prowadzić auto na Malcie wystarczy polskie prawo jazdy.
 • Maksymalna prędkość w terenie zabudowanym do 50 km/h.
 • Na Malcie nie ma autostrad ani dróg płatnych. Główne drogi są w dobrym stanie, natomiast boczne… no cóż, boczne drogi bywają w stanie zdecydowanie gorszym.
 • Wiele stacji benzynowych na Malcie działa tylko w dni powszednie. W niedziele i święta otwarte są jedynie wybrane stacje benzynowe.
 • Aby wypożyczyć samochód, wiek kierowcy powinien być większy niż 21 lat. Kierowcy poniżej 25 roku muszą natomiast uiścić dodatkową opłatę.
 • Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi u prowadzonych wynosi 0,80‰.

I to by było na tyle. Mam nadzieję, że wynajem samochodu na Malcie nie ma już przed tobą tajemnic.

PS Podczas tworzenia tego tekstu kilka razy zdarzyło mi się napisać „na Marsie” zamiast „na Malcie”. To ewidentna oznaka tego, że potrzebuję dłuższych wakacji 😉