Chcesz wiedzieć, jak wygląda w Albanii wynajem samochodów? W takim razie, ten tekst jest stworzony dla ciebie. Dowiesz się z niego, jak wypożyczyć auto bez karty kredytowej, bez depozytu i do tego w miarę tanio. A jeśli starczy czasu (spoiler alert: starczy), to dodam też kilka słów na temat stanu dróg oraz specyfiki prowadzenia samochodu. Bo w kraju takim jak Albania, nie jest to wcale oczywiste.
Zapraszam do lektury, zanim będzie za późno wylądujesz na lotnisku w Tiranie!
Na szybko: jeśli nie potrzebujesz szczegółowych informacji, tylko chcesz od razu rezerwować samochód, to w tym miejscu możesz sprawdzić aktualne ceny.
Wynajem samochodu – Albania okiem blogera
Albania, to przede wszystkim imponujące widoki oraz różnorodność. A do tego: ciepłe morze, majestatyczne góry, dobrze zachowane osmańskie wioski i intrygujące miasta pełne reliktów komunizmu. W tym miejscu, aż mnie klawiatura świerzbi, żeby dodać, że Albania to perła Bałkanów. Problem w tym, że chyba już użyłem tego sformułowania do kilku innych państw, więc może sobie daruję 😉
Zamiast tego powiem, że jest to dosyć specyficzne państwo, jeśli chodzi o jazdę samochodem. Warto wziąć pod uwagę fakt, że styl jazdy tutejszych kierowców jest nieco bardziej agresywny niż w innych miejscach w Europie, a tutejszy stan dróg jest… powiedzmy, że zróżnicowany (więcej o tym za chwilę).

Tak czy inaczej, wybierając do się Albanii zdecydowanie warto pomyśleć o wynajmie samochodu. I tu pojawia się pytanie: jak znaleźć odpowiednią wypożyczalnię? Jeśli masz nadmiar wolnego czasu, to możesz przeszukać dowolne forum podróżnicze i tam przejrzeć wpisy na temat różnych wypożyczalni (gdy ja szukałem, to dobre opinie miało na przykład Surprice Car Rental).
Prostszym sposobem będzie skorzystanie z porównywarki aut do wynajęcia. Zwykle najlepiej dopasowane oferty ma porównywarka DiscoverCars i od niej proponuję zacząć.
Oprócz tego, warto też zajrzeć na stronę Localrent, która ma całkiem bogatą ofertę albańskich firm.
Cena wypożyczenia auta
W sierpniu, średnia cena wynajmu samochodu w Albanii wynosi około 1200 zł za tydzień. Do tego przydałoby się doliczyć koszty dodatkowego ubezpieczenia.
Poza sezonem będzie zdecydowanie taniej. Na przykład, w maju zapłacisz niewiele ponad 400 zł za tydzień (plus ewentualne ubezpieczenie).

Kilka rzeczy, które warto wiedzieć zanim rozpocznie się planowanie podróży:
- Ze względu na stosunkowo niskie ceny, wynajem samochodów w Albanii to w miarę oszczędny sposób podróżowania.
- Cena wynajmu zależy od klasy auta. Dobrą opcją w większości przypadków będzie mały samochód (np. ford fiesta albo fiat punto).
- Na lotnisku w Tiranie, jak to na lotnisku, znajdziesz biura mniej lub bardziej renomowanych wypożyczalni samochodów (min. Avis, Europcar, Budget). Żeby było taniej, warto zarezerwować auto z wyprzedzeniem.
Wynajem samochodu bez kaucji
Chcesz znaleźć wypożyczalnię samochodów, która oferuje auta bez kaucji? Oto, jak możesz to zrobić:
- Wejdź na stronę porównywarki.
- Wybierz miejsce odbioru auta (np. lotnisko w Tiranie lub miasto Durrës) oraz termin wynajmu.
- Poczekaj, aż pojawią się dostępne samochody.
- W menu znajdź sekcję „Kaucja zwrotna” (Refundable security deposit).
- Zaznacz opcję „Depozyt nie jest wymagany” (No deposit required).

Innym sposobem, na znalezienie firmy wypożyczającej auta bez depozytu, jest skorzystanie z porównywarki Localrent (wystarczy zaznaczyć filtr „Bez depozytu”).
Wynajem samochodu bez karty kredytowej
Choć Albania to wyjątkowy kraj, w jednym przypomina wszystkie inne. Otóż do wynajęcia samochodu, zazwyczaj potrzebna będzie karta kredytowa. Co zrobić, gdy jej nie masz? Oto mój sposób:
- Wejdź na stronę porównywarki
- Wybierz miejsce odbioru auta (np. lotnisko Tirana lub Golem) oraz termin wynajmu.
- Poczekaj, aż pojawią się dostępne samochody.
- W menu znajdź sekcję „Płatność kartą przy odbiorze” (Payment cart at pick-up).
- Zaznacz opcję „Karta Debetowa” (Debit Card).

Stan dróg w Albanii
Główne drogi, zwłaszcza te łączące duże miasta, są w miarę zadbane. W najlepszym stanie są trasy z Tirany na południe oraz drogi na Riwierze Albańskiej. Nieco gorzej wygląda sytuacja, gdy zboczysz z utartych szlaków. Szczególnie drogi na północy kraju, tam gdzie jest górzysty teren, mogą negatywnie zaskoczyć.
Albańska infrastruktura mocno odstaje od reszty Europy, ale rozwija się w szybkim tempie. Podobnie jest z turystyką, która stanowi coraz większe przychody dla tego niewielkiego i niezbyt bogatego kraju.
Oto, co powinno się wiedzieć przed wyruszeniem w trasę:
- W Albanii właściwie nie ma płatnych dróg. Jedynym wyjątkiem jest autostrada A1, prowadząca z Tirany do Kosowa, gdzie znajduje się jedna (sic!) bramka poboru opłat. Umieszona jest w okolicy tunelu Kalimash, przejazd którym kosztuje około 5 euro.
- Stacje benzynowe w większości czynne są od 8 do 20. Nie wszystkie akceptują karty płatnicze, dlatego zawsze warto mieć przy sobie trochę gotówki.
- Tirana, jak na stolicę przystało, jest oczywiście wiecznie zakorkowana. Zwiedzając stolicę, warto rozważyć korzystanie z komunikacji miejskiej.
- Najbardziej malownicze nadmorskie drogi (a także te w górach) są zwykle najbardziej wąskie i kręte. W związku z tym, proponuję poważnie zastanowić się nad tym, kto będzie kierowcą, a kto będzie oglądał przez okno zapierające dech w piersiach widoki.

Lokalni kierowcy i policja
Kontrole policyjne są dosyć częste, dlatego proponuję jeździć w miarę przepisowo. Mandaty nie są przesadnie wysokie, ale policja chętnie zatrzymuje obcokrajowców.
Wiedzę na temat dopuszczalnej prędkości lepiej czerpać ze znaków drogowych, a nie z zachowania innych kierowców. Albańczycy często przekraczają dopuszczalne prędkości i jeżdżą dosyć nieprzewidywalnie. Zasada ograniczonego zaufania to hasło, które każdy kierowca powinien sobie powiesić nad łóżkiem przed podróżą.
Wiele aut na drogach jest w słabym stanie technicznym. Na przykład często można spotkać się z niedziałającymi światłami stopu. Jeśli dodamy do tego chaotyczną jazdę i częste łamanie przepisów, to wyjdzie nam, że warto mieć oczy z tyłu głowy.
Z drugiej strony, nie ma co przesadzać. Przed podróżą nasłuchałem się wiele o tym, jak ciężko jeździ się po Albanii. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że nie taki diabeł straszny.
W skrócie: jedź powoli, uważaj na innych, a będzie dobrze..
Wynajem auta – informacje praktyczne
Aby wynająć samochód w Albanii, potrzebne będzie:
- ważne prawo jazdy (wystarczy polski dokument, międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane),
- dowód osobisty lub paszport,
- dobrze mieć również kartę kredytową na nazwisko kierowcy (ten punkt da się pominąć).

Choć po drogach Albanii da się legalnie jeździć po ukończeniu 18 roku życia, to wypożyczalnie samochodów wymagają ukończenia przynajmniej 21 lat. Co więcej, duża część wypożyczalni pobiera dodatkowe opłaty dla wynajmujących poniżej 25 roku.
Kolejnym wymogiem jest okres posiadania prawa jazdy. W zależności od firmy, trzeba posiadać dokument od 1 roku do 3 lat. I szczerze mówiąc, ma to sens: Albania nie jest dobrym miejscem dla początkujących kierowców.
Jeśli chodzi o ubezpieczenie, to standardowe CDW znajduje w cenie wynajmu samochodu. Aby mieć większy zakres ubezpieczenia, trzeba dopłacić. Czy warto?
No cóż – tak.
Stan dróg w Albanii, styl jazdy lokalnych kierowców oraz poziom przestępczości wskazują za tym, że zdecydowanie warto wziąć pełne ubezpieczenie. Oczywiście zwiększy to łączny koszt wynajmu auta, ale spokojna głowa na wakacjach jest moim zdaniem bezcenna.

I to by było na tyle. Teraz już wiesz, z czym wiąże się wynajem samochodu w Albanii. Wiesz też, że jest to doskonały sposób na odkrywanie tego kraju. Niech więc droga będzie ci szeroka, a widoki niezapomniane!
PS Jeśli masz jakieś pytania, uwagi lub wątpliwości, to zostaw komentarz na forum poniżej. Do następnego!