Cypr to sporych rozmiarów wyspa, więc aby sprawnie się po niej poruszać, warto rozważyć wynajem samochodu. W teorii nie powinno to stanowić dużego problemu. Lotniska w takich miastach jak Pafos czy Larnaka pełne są wypożyczalni aut, które tylko czekają na nas (i nasze portfele). Kłopot zaczyna się w chwili, gdy nasze oczekiwania wybiegają poza standardową ofertę.

Na przykład chcemy wypożyczyć samochód bez karty kredytowej. Albo bez depozytu. Albo po prostu mamy ochotę zrobić to w miarę tanio.

Na szybko: jeśli nie potrzebujesz szczegółowych informacji, tylko chcesz od razu rezerwować samochód, to w tym miejscu możesz sprawdzić aktualne ceny.

Wynajem samochodu na Cyprze

Powiedzieć, że samochód się na Cyprze przydaje, to nic nie powiedzieć. Podróżowanie po całej wyspie bez własnego auta będzie bardzo upierdliwe, jeśli więc zamierzasz zobaczyć coś więcej, niż tylko basen w hotelu, jednym z pierwszych miejsc jakie powinieneś na miejscu odwiedzić, będzie wypożyczalnia samochodów.

Ja korzystałem z wypożyczalni Enterprise w Larnace. I choć niby wszystko było w miarę w porządku, to nie mogę z czystym sumieniem polecić. Dlaczego? Przede wszystkim był problem z zamówionym przeze mnie fotelikiem dziecięcym (wynajęcie którego kosztowało fortunę, a którego nie dało się zamontować, bo nie pasował do auta). Ostatecznie jakoś rozwiązałem ten problem, ale olewka ze strony pracowników wypożyczalni samochodów mocno mnie zirytowała.

Tak czy inaczej, od mojej ostatniej wizyty na Cyprze minęło już trochę czasu i sporo mogło się zmienić (zarówno w dobrą, jak i w złą stronę). Dlatego też poszukiwania odpowiedniej wypożyczalni samochodów proponuję zacząć od przejrzenia ofert w porównywarce DiscoverCars.

Jak tanio wypożyczyć samochód?

Cypr, wynajem samochodu
Wynajem auta na Cyprze

Jeżeli planujesz wyjazd na Cypr i zamierzasz wynająć auto w miarę tanio, to… wbrew pozorom nie stoisz na straconej pozycji 🙂 . Cypr nie jest bowiem strasznie drogą wyspą, dzięki czemu średnia cena wynajmu samochodu również nie musi drenować portfeli turystów.

Aby zaoszczędzić pieniądze, proponuję ogarnąć wynajem samochodu jak najwcześniej. Wtedy będzie największy wybór, dzięki czemu wzrasta szansa, że znajdziesz coś dobrego i taniego. Na ostatnią chwilę zwykle zostają tylko auta (i wypożyczalnie samochodów) niefajne oraz drogie.

Auto z wypożyczalni pozwoli ci zobaczyć wszystkie ciekawe miejsca, począwszy od Capo Greco, a na półwyspie Akamas skończywszy. Jeśli planujesz zwiedzanie wyspy, to koniecznie zajrzyj do tego artykułu: co zobaczyć na Cyprze.

Wynajem auta bez karty kredytowej

Wypożyczenie samochodu zwykle wiąże się z tym, że potrzebna jest karta kredytowa na nazwisko głównego kierowcy. Ale nie zawsze! Niektóre wypożyczalnie dopuszczają bowiem wynajem auta bez karty kredytowej.

Oto w jaki sposób możesz je znaleźć, gdy wybierasz się na Cypr:

 1. Wejdź na stronę discovercars.
 2. Wpisz lokalizację, gdzie nastąpi odbiór samochodu (np. na lotnisku w Larnace lub Ayia Napa).
 3. Wpisz termin rezerwacji (data odbioru i data zwrotu).
 4. Po chwili pokaże ci się okno, w którym widać dostępne samochody.
 5. Z lewej strony znajdź sekcję „Payment cart at pick-up” / „Płatność kartą przy odbiorze”.
 6. Zaznacz Debit Card / Karta Debetowa – dzięki temu pojawią się oferty wynajmu bez karty kredytowej.

Rysunek poglądowy:

Wynajem samochodu bez karty kredytowej (Cypr)
Wynajem samochodów bez karty kredytowej

Jak wynająć samochód bez depozytu?

W podobny sposób można próbować znaleźć wypożyczalnie samochodów na Cyprze bez depozytu:

 1. Wejdź na stronę discovercars.
 2. Wpisz lokalizację (np. lotnisko w Pafos lub miasto Larnaka).
 3. Wpisz termin rezerwacji (czas odbioru i zwrotu).
 4. Po chwili pokaże się okno, w którym widać dostępne samochody.
 5. Z lewej strony znajdź sekcję Kaucja zwrotna” / „Refundable security deposit”.
 6. Zaznacz „Depozyt nie jest wymagany” / „No deposit required” – dzięki temu pojawią się oferty wynajmu bez kaucji.

Przekraczanie granicy, czyli zielona linia i Cypr Północny

Jeżeli chodzi o przekraczanie granicy z Cyprem Północny, to podczas mojego wyjazdu obowiązywały następujące zasady:

 • samochodem wynajętym na południu (w Republice Cypru) możesz przekroczyć granicę i wjechać do Cypru Północnego,
 • samochodem wynajętym na Cyprze Północnym nie możesz przekroczyć granicy i wjechać na południe.

Wynika z tego, że każdy, kto chce podróżować po całej wyspie, powinien ogarnąć wynajem samochodów w jej południowej części.

Z niektórych komentarzy, jakie pojawiają się na moim blogu, przebija myśl, że powyższa reguła nie jest już aktualna. W sensie: że niby da się przejechać przez granicę samochodem z północy. Być może jest to prawda. Nie nie udało mi się jednak znaleźć żadnego wiarygodnego źródła, które by potwierdzało tę informację.

Pewne jest natomiast to, że z przekroczeniem granicy samochodem wiążą się dodatkowe opłaty. Chodzi o ubezpieczenie OC (25 euro na miesiąc), które kupuje się bezpośrednio na przejściu granicznym.

Każda wypożyczalnia ma swoją politykę dotyczącą przekraczania zielonej linii. Zwykle sprowadza się ona do podejścia w stylu: możesz jechać na północ, ale odpowiadasz za wszystko, co się tam z samochodem stanie. Tak czy inaczej, przed dokonaniem rezerwacji warto zapoznać się z regulaminem wybranej wypożyczalni samochodów.

Pomimo piętrzących się problemów, zdecydowanie polecam podróż do tureckiej części Cypru. To bardzo piękne, nieco spokojniejsze niż południe miejsce, o czym więcej dowiesz się z tego tekstu: Cypr Północny.

Idealne auto na Cyprze

Czy brać ubezpieczenie wynajmując samochód na Cyprze?

Decyzję czy wziąć pełne ubezpieczenie wynajmowanego samochodu, czy też nie, każdy powinien podjąć we własnym zakresie. Ja mogę tylko powiedzieć, że sam ubezpieczenie wziąłem. Dlaczego?

 • Bo na Cyprze panuje ruch lewostronny.
 • Bo ja wolę jeździć jak człowiek (czyli po prawej stronie).
 • Bo podczas wakacyjnej podróży lubię mieć wszystko w dupie nie chce mi się przejmować jakimś durnym autem, ani szukać na nim drobnych rysek i innych uszkodzeń.
 • Bo zwrot samochodu, na który nie wykupiło się ubezpieczenia może być kłopotliwy, a ja na wakacjach lubię mieć wszystko w… już wy wiecie gdzie 😉

Na co uważać wynajmując samochód na Cyprze?

 • Na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny. Jeśli nigdy nie jeździłeś w ten sposób, to pamiętaj, że początki mogą być trudne.
 • Samochody z wypożyczalni na Cyprze mają czerwone tablice rejestracyjne – dzięki temu lokalni kierowcy wiedzą, że za kierownicą może siedzieć człowiek nieobyty z lewostronnym ruchem 😉
 • Każda wypożyczalnia samochodów zwraca uwagę na wiek kierowcy, więc upewnij się, że masz skończone przynajmniej 21 lat.
 • Na pewno potrzebne ci będzie prawo jazdy – wystarcza polski dokument, międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane. Oprócz tego musisz oczywiście mieć paszport albo dowód osobisty.
 • Pamiętaj, że odbiór samochodu w innym miejscu zwykle wiązać się będzie z dodatkową opłatą.
 • Stacje benzynowe czynne są zazwyczaj w godzinach od 7 do 18 (w niedziele i święta zamknięte). Poza godzinami otwarcia stacji można zatankować auto.

I to tyle. Teraz już chyba wiesz, na co zwrócić uwagę przy wynajmie samochodów na Cyprze. Mam nadzieję, że dzięki temu twoje wakacje we wschodniej części Morza Śródziemnego będą nieco bardziej udane.

Szerokiej drogi wynajętym samochodem (i nie tylko)!

PS Ogólne informacje na temat wynajmowania aut z kartą debetową znajdziesz tu: jak wynająć samochód bez karty kredytowej.

pankoszmarny

pankoszmarny - człowiek widmo, człowiek orkiestra. podróżnik, mąż, ojciec, póki co jeszcze nie dziad. podróże traktuje jako zło konieczne, co nie przeszkadza mu być niezastąpionym drogowskazem dla zagubionych duszyczek. blog podróżniczy koszmarnewakacje.pl to jego konik, pasja oraz szaleństwo w jednym.

4 komentarze

 1. Michał pisze:

  Hejka, nie mogę znaleźć opcji bez depozytu. Wycofali taką opcję?

 2. Krystian pisze:

  Czy mogę zapytać jaka firma wynajmująca zezwala na podróż na własne ryzyko? Osobiście sprawdziłem aercars i otrzymałem maila, że jest to not permitted.

  • pankoszmarny pisze:

   Z własnych doświadczeń mogę wskazać np. Enterprise oraz Pacific (o ile się tam nic ostatnio nie zmieniło).

  • Pavlerb pisze:

   Enterprise ma to potwierdzone w warunkach ubezpieczenia (…) Driving to the north part of Cyprus is done entirely at the renter’s own risk (…)