Karta kredytowa to diabelski wynalazek, bez którego wypożyczenie auta nie jest łatwe. Ale fakt, że coś nie jest prostym zadaniem, nie oznacza automatycznie, że jest niewykonalne. Istnieją bowiem wypożyczalnie, w których możliwy jest wynajem samochodu bez karty kredytowej. O tym jak je znaleźć i na co przy okazji uważać, opowiem w dzisiejszym tekście.

Brzmi ciekawie? Nie sądzę 😉

Ale i tak zapraszam!

Jak wynająć samochód bez karty kredytowej?

Mój (zazwyczaj niezawodny) sposób na wynajem auta bez karty kredytowej sprowadza się do kilku kroków. Oto one:

 1. Wejdź na stronę discovercars.
 2. Wpisz miejsce odbioru samochodu oraz interesujący cię termin.
 3. Poczekaj, aż otworzy się okno z ofertami samochodów na wynajem.
 4. W lewym menu znajdź opcję „Płatność kartą przy odbiorze” („Payment cart at pick-up”).
 5. Zaznacz opcję „Karta Debetowa” („Debit Card”).
 6. Teraz wyświetlą się oferty wypożyczalni samochodów bez wymogu posiadania karty kredytowej.

Rysunek poglądowy:

Wynajem auta bez karty kredytowej
Wypożyczalnie samochodów, które nie wymagają karty kredytowej

Wynajem auta (okiem blogera)

Stali bywalcy mojego bloga pewnie wiedzą, że ja – pan Koszmarny – bardzo często wynajmuję na wakacjach samochody. Uważam, że jest to najlepszy sposób aby:

 • swobodnie przemieszczać się z całą moją koszmarną rodziną po miejscu docelowym,
 • zobaczyć w owym miejscu coś więcej, niż tylko najbliższą okolicę hotelu.

Jakkolwiek dziwnie by to nie zabrzmiało, wraz z moją chęcią do wypożyczania samochodu, podąża również jedna niechęć. Jej przedmiotem są oczywiście karty kredytowe.

Gdybym był blogerem finansowym, to właśnie teraz bym napisał, że z kart kredytowych nie powinno się korzystać. Że stanowią one diabelski wynalazek bankierów, stworzony tylko i wyłącznie po to, abyśmy tracili swoje ciężko zarobione pieniądze. Ale ponieważ jestem tylko skromnym blogerem podróżniczym, to powiem iż karta kredytowa w podróży się niestety przydaje.

Szczególnie, gdy interesuje nas wynajem samochodu.

Dlaczego większość wypożyczalni nie pozwala na wynajem bez karty kredytowej?

Karta kredytowa traktowana jest jako zabezpieczenie na ewentualne uszkodzenia pojazdu. Jest to rozwiązanie o tyle wygodne, że pozwala zabezpieczyć depozyt w formie blokady środków. Dzięki temu, wypożyczalnia samochodów ma pewność, że w przypadku zniszczenia auta zwrócisz jej pieniądze na pokrycie szkód.

Wbrew pozorom, jest to wygodne również dla nas, wynajmujących. Chodzi o to, że kwota depozytu na karcie kredytowej jest jedynie zablokowana, a nie przekazywana na konto ubezpieczalni. To ważne szczególnie w trakcie podróży zagranicznych, gdyż dzięki temu nie ponosimy kosztów przewalutowania.

Przewalutowanie i związane z tym opłaty, mogą być natomiast problemem w przypadku karty debetowej. Wtedy pieniądze najpierw zostają przelane na konto wypożyczalni samochodów (pierwsze przewalutowanie), a następnie – o ile przy odbiorze samochodu wszystko jest w porządku – zwrócone na twoje konto (drugie przewalutowanie).

Oczywiście często można sobie z tym poradzić korzystając z walutowej karty debetowej. W takim przypadku wciąż pozostanie jednak problemem fakt, że musisz mieć pełną kwotę depozytu na rachunku bankowym.

Samochody
Niebo do wynajęcia (z widokiem na samochody)

Kiedy wystarczy zwykła karta płatnicza?

W niektórych przypadkach, wynajmujący nie tylko pozwoli ci na skorzystanie ze zwykłej karty płatniczej, ale czasem nawet nie będzie chciał od ciebie kaucji. Kiedy tak się stanie? Zwykle wtedy, gdy wykupisz pełne ubezpieczenie wynajmowanego samochodu.

Wraz z pełnym ubezpieczeniem, odpowiedzialność za wyrównanie ewentualnych szkód przejdzie w całości na ubezpieczyciela. Jak się pewnie domyślasz, taki luksus znacząco zwiększy całkowity koszt wynajmu. Odpowiedź na pytanie, czy spokój na wakacjach wart jest wysokiej ceny, każdy musi już znaleźć we własnym zakresie 🙂

Wynajem samochodu bez karty kredytowej w praktyce

Skoro już wiemy, czym różnią się karty debetowe i karty kredytowe, czas sprawdzić jak wygląda wypożyczenie samochodu bez tych ostatnich. Ponieważ lubię podejście praktyczne, poświęciłem trochę swojego – uczciwie dodam, że niezwykle cennego – czasu i przejrzałem kilkadziesiąt ofert wynajmu w różnych popularnych lokalizacjach.

Wyniki mojego rekonesansu przedstawiam poniżej, a tymczasem dwa zdania wyjaśnienia. Otóż: weź poprawkę na to, że ten materiał przygotowywałem pod koniec grudnia, natomiast podane ceny dotyczą pierwszego tygodnia lipca. Między grudniem a lipcem jest lekko licząc pół roku, w trakcie którego półrocza kolejno będą pewnie znikać najkorzystniejsze oferty. W związku z tym, polecam nie przyzwyczajać się za mocno do konkretnych cen i traktować je czysto poglądowo (aktualne ceny możesz sprawdzić samemu tutaj).

Oto jak cenowo wygląda wypożyczanie samochodu bez karty kredytowej:

Miejsce wynajmuNajniższa cena
(7 dni)
Najniższa cena
bez karty kredytowej (7 dni)
O ile więcej
zapłacimy?
Korfu (Grecja)1334 zł1809 zł36%
Chania (Kreta)1333 zł1502 zł13%
Larnaka (Cypr)743 zł946 zł27%
Sycylia (Katania)1199 zł1199 zł0%
Sardynia (Cagliari)1469 zł1469 zł0%
Portugalia (Faro)1440 zł1497 zł4%
Madera1457 złBrak wypożyczalni
Malta495 zł543 zł10%
Rodos1457 złBrak wypożyczalni
Bari (Włochy)1523 zł2040 zł34%
Bergamo (Włochy)1078 zł1078 zł0%
Zadar (Chorwacja)1323 zł1323 zł0%
Majorka1413 zł2219 zł57%
USA1091 zł1569 zł44%
Zakynthos1369 zł1977 zł44%

Podsumowując: jeśli nie masz karty kredytowej, wypożyczenie samochodu zwykle będzie nieco trudniejsze. Musisz się również liczyć z tym, że zapłacisz trochę więcej. Jest to spowodowane tym, że tylko niektóre wypożyczalnie akceptują wynajem z samą kartą debetową.

Parkując w różach warto skorzystać z pełnego ubezpieczenia

Korfu (Grecja) – auto bez karty kredytowej

Korfu to Grecka wyspa na której nigdy nie byłem, ale i tak wiem, że ciężko by ją było przejść wzdłuż i wszerz na piechotę. Wynajem samochodu na tydzień na początku lipca to koszt minimum 1334 zł. Cena w wypożyczalni, która nie wymaga karty kredytowej to 1809 zł.

Różnica wynosi więc 35%, czyli niemało. Lećmy dalej…

Chania (Kreta)

Kreta to nieco większa wyspa, ale przynajmniej równie grecka 😉

W najtańszej wypożyczalni można wynająć auto za 1333 zł za tydzień. A gdybyśmy chcieli to zrobić bez karty kredytowej? Wtedy trzeba się liczyć z kosztem 1502 zł.

Więcej informacji: wynajem samochodu na Krecie.

Larnaka (Cypr) – wypożyczenie samochodu na kartę debetową

A jak wyglądają ceny wynajmu na Cyprze? Zdecydowanie korzystniej! Najtańsza oferta to 743 zł za tydzień, czyli niemal połowa tego, co na wyspach greckich. Lepiej wyglądają też koszty wynajmu bez karty kredytowej: 946 zł za tydzień.

Więcej na temat samochodów na wyspie Afrodyty, dowiesz się z tekstu: wynajem auta na Cyprze.

Katania (Sycylia) – wynajem pojazdu bez karty kredytowej

Przechodzimy płynnie do słonecznej Italii, a konkretnie na Sycylię. Jeżeli wylądujemy tu w Katanii i zechcemy wypożyczyć auto, to najtańszą ofertę znajdziemy już od 1199 zł. Jeśli natomiast chodzi o wynajem bez karty kredytowej, to będzie to… również 1199 zł.

Cena wygląda bardzo zachęcająco, chyba poszukam biletów lotniczych 🙂

Więcej informacji: wynajem samochodu na Sycylii.

Cagliari (Sardynia)

Czas na drugą pod względem wielkości włoską wyspę, czyli Sardynię. Tu wynajmiemy samochód już za 1469 i jest to najniższa cena nawet wtedy, gdy dysponujemy wyłącznie kartą debetową.

Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: wynajem auta na Sardynii.

Faro (Portugalia) – wypożyczalnie, które nie wymagają karty kredytowej

Dosyć tych wysp, wróćmy na stary dobry ląd. Powiedzmy na południe Portugalii. Największe lotnisko znajduje się tu w Faro i na tym lotnisku koszt najniższy wynajmu samochodu to 1440 zł. Nieco więcej (bo 1497 zł) zapłacimy posiadając tylko debetówkę.

Więcej o tym w tekście: wynajem samochodu w Algarve i Lizbonie.

Madera (Portugalia)

Starczy tego dobrego, wracamy na kolejną wyspę. Tym razem będzie to Madera, czyli portugalski kawałek ziemi na którym panuje wieczna wiosna. Najtaniej wynajmiemy tu autko za 1457 zł. Niestety musimy mieć w tym celu kartę kredytową, gdyż na całej wyspie nie znajdziemy nikogo, kto nam ten sposób płatności odpuści.

Więcej na ten temat: wynajem samochodu na Maderze.

Przypominam, że powyższe ceny mogą być już nieaktualne. Najbliższe aktualne ceny znajdziesz na tej stronie.

Malta

Wiecie jakie są najczęściej zadawane pytania każdemu blogerowi podróżniczemu? Gdzie jest najtaniej! 😉 Ponieważ dobry ze mnie podróżniczy bloger, to powiem że najtaniej jest (przynajmniej jeśli chodzi o car rental) na Malcie. Tu wynajmiemy autko już za 495 zł na tydzień (543 zł bez karty kredytowej).

Więcej na ten temat: wynajem auta na Malcie.

Rodos (Grecja)

Kolejna grecka wyspa nie rozpieszcza przeciwników drogich kredytów! Na Rodos musimy mieć kartę kredytową, a najtańsza opcja wynajmu to 1457 zł.

Brak limitu kilometrów nie oznacza, że możesz skorzystać z każdego miejsca jako parkingu 😉

Bari (Włochy)

Trudno zachować optymizm, przyglądając się cenie wynajmu samochodu w Bari. Najniższa cena to 1523 zł. A co jeśli nie dysponujemy kartą kredytową? Wtedy to już w ogóle słabo, bo będziemy musieli uiścić przynajmniej 2040 zł.

Sporo. A przypominam, że oferty szukam na pół roku przed planowanym wyjazdem!

Bergamo (Włochy)

Żeby poprawić sobie nieco humor, sprawdźmy jak prezentują się ceny w Bergamo. No cóż, muszę przyznać, że prezentują się nie najgorzej, gdyż możemy tu wynająć samochód już za 1078 zł (zarówno z kartą, jak i bez).

Potrzebujesz więcej info? Zajrzyj do tekstu Włochy – wynajem samochodu

Zadar (Chorwacja)

Podobnie (acz drożej) przedstawia się sytuacja w Chorwacji, a konkretnie w mieście Zadar. Tu najtańsza opcja to 1323 zł (zarówno z kartą, jak i bez).

Majorka (Hiszpania)

Lepiej sytuowani powinni się wybrać na słoneczną Majorkę. Ceny zaczynają się od 1413 zł z kartą kredytową i 2219 zł bez niej. I nie, nie są to samochody segmentu premium.

USA – czy tu wiedzą, co to karta debetowa?

Jeśli ktoś chciałby się wybrać za ocean, na przykład do Miami, to za najem samochodu na tydzień musiałby płacić przynajmniej 1091 zł. Nie jest to oszałamiająca kwota, szczególnie że kurs dolara nas ostatnio nie rozpieszcza.

Można również wypożyczyć auto na kartę debetową – ceny zaczynają sie od 1569 zł. Nieco mnie to zdziwiło, bo standardowa forma płatności w USA to jednak karta kredytowa. No cóż, nie tylko świat, ale nawet Ameryka idzie do przodu 😉

Więcej: wynajem samochodu w USA.

Zakynthos (Grecja)

Na sam koniec weźmy może jeszcze jedną grecką wyspę i niech to będzie Zakynthos. Z jednej strony dlatego, że podobno jest całkiem piękna, a po drugie dlatego, że nigdy tam nie byłem. Przypadek? Nie sądzę 😉

Tak czy inaczej, samochód na Zakynthos można wynająć już od 1369 zł z kartą kredytową i od 1977 bez karty kredytowej.

Jak widać, nie jest to najtańsze miejsce pod słońcem…

Podsumowanie

I tym (mało)pozytywnym akcentem chyba już zakończę. Teraz już wiesz, że wypożyczenie samochodu za granicą nie oznacza konieczności posiadania karty kredytowej. Wiesz też, w jaki sposób znaleźć odpowiednią wypożyczalnię, która wspomnianej karty kredytowej nie będzie od ciebie wymagać. Podsumowując – wiesz całkiem dużo. Na jeden dzień powinno wystarczyć 😉

Do następnego!

PS Jeśli wciąż mało ci wiedzy, to zapraszam do mojego starego tekstu, w którym wyjaśniam jak wypożyczyć samochód za granicą.

pankoszmarny

pankoszmarny - człowiek widmo, człowiek orkiestra. podróżnik, mąż, ojciec, póki co jeszcze nie dziad. podróże traktuje jako zło konieczne, co nie przeszkadza mu być niezastąpionym drogowskazem dla zagubionych duszyczek. blog podróżniczy koszmarnewakacje.pl to jego konik, pasja oraz szaleństwo w jednym.

4 komentarze

 1. Iwona pisze:

  Nie spotkałam się na Rodos z obowiązkiem posiadania karty kredytowej przy wynajmie samochodu. Wręcz przeciwnie, nie jest wymagana nawet debetowa. Można płacić gotówką, w cenie jest pełne ubezpiecznie, bez kaucji. Przykładowo na 3 dni można wynająć już za 300-500zł zależy od samochodu

 2. Cezary pisze:

  Planuję wynająć samochód przez portal Discover cars na Sardynii na 7dni, sam wynajem kosztuje 390zl + 208zl ubezpieczenie samochodu. W warunkach wypożyczenia wyczytałem że przy płatności kartą debetową trzeba na miejscu wykupić dodatkowe ubezpieczenie przy odbiorze, zwykle kosztuje ono 20€. Chodzi o ubezpieczenie samochodu, czy jakieś dodatkowe ubezpieczenie jako że place kartą debetową?

  • pankoszmarny pisze:

   Prawdopodobnie jest to pełne ubezpieczenie samochodu, które zmniejsza depozyt do zera (i dlatego nie wymagają karty kredytowej).

   • Piotrek pisze:

    Przy wynajmie w Atenach (oczywiście po zaznaczeniu płatność kartą debetową ) w warunkach wyświetla się taki wpis : „Przy odbiorze wynajętego samochodu będziesz musiał wpłacić depozyt. Zwykle jest to kwota zablokowana na twojej karcie kredytowej (w niektórych przypadkach karta może zostać obciążona). Pełna Ochrona nie wpływa na standardowe wymagania dotyczące depozytów i nadal będziesz musiał zostawić depozyt. W przypadku, gdy zostaniesz obciążony kosztami szkód lub innymi poniesionymi opłatami, opłaty zostaną pobrane z depozytu. Ale po złożeniu wniosku o odszkodowanie szybko otrzymasz zwrot pieniędzy.”
    Czy w praktyce zdążyło Ci się że nie pobrali? Chcą 14.000 zł co przy przewalutowaniu (dwukrotnym) da ok 1000 zł drożej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *