Cypr to piękna wyspa, która wbrew pozorom… nie obfituje w ponadprzeciętne atrakcje turystyczne. Podejrzewam, że nie to zamierzałeś przeczytać na samym początku tego tekstu, ale wrodzona uczciwość każe mi wyłożyć kawę na ławę. Dlatego uprzedzam: zwiedzanie wyspy Afrodyty może nie być największą przygodą twojego życia.

Co oczywiście nie zmienia to faktu, że da się tu znaleźć w miarę ciekawe miejsca.

Jakie? Przede wszystkim stanowiska archeologiczne, wszak cywilizacja dotarła tu już dawno temu. Jeżeli nie jesteś miłośnikiem wystających z ziemi stert kamieni, to nic straconego – znajduje się tu też bowiem kilka całkiem ładnych (i zwykle zapchanych) plaż. A do tego miasta, wioski i góry. Wszystko niczego sobie. Czemu więc twierdzę, że atrakcje Cypru nie są wyjątkowe? No bo nie są. Są fajne, ich zwiedzanie może być przyjemne, ale… Po prostu szału nie ma 🙂

Albo inaczej – Cypr wiele obiecuje, ale niewiele z tych obietnic udaje mu się spełnić.

Jeżeli chcesz wiedzieć, co warto zobaczyć na Cyprze, a czego lepiej tam nie oglądać, to zapraszam!

Zwiedzanie Cypru

Często się mówi, że Cypr leży gdzieś pomiędzy. Ponieważ brzmi to nieco enigmatycznie, dodam że konkretnie leży pomiędzy Europą, Azją i Afryką. Ze względu na swoje strategiczne położenie, od dawien dawna stanowił łakomy kąsek dla przeróżnej maści zdobywców.

Wyspa była więc Grecka. I Turecka. A nawet Brytyjska.

Obecnie Cypr znajduje się pod kontrolą tych właśnie trzech państw. To znaczy – Grecka jest kulturowo część południowa (Republika Cypru). Turecka – część północna (tak zwany Cypr Północny). A brytyjskie są liczne bazy wojskowe.

Zielona Linia sprawia, że wyspa podzielona jest na dwie części. W tym tekście zaprezentuję najciekawsze atrakcje turystyczne całego Cypru. Jeżeli część turecka wyda ci się interesująca, to pamiętaj, że na jej terenie nie działa karta EKUZ i przed wyjazdem dobrze wykupić ubezpieczenie turystyczne (tu możesz sprawdzić aktualne ceny).

Cypr – atrakcje przyrodnicze

Cypryjska przyroda, jak to przyroda, zachwyca swą urodą i niepowtarzalnością. Mógłbym tu zaserwować więcej tego typu banałów, zamiast tego przejdę jednak do rzeczy.

No może z jedną tylko uwagą na marginesie. Otóż: komunikacja publiczna na Cyprze jakoś tam działa, ale szału zdecydowanie nie ma. Aby więc w miarę swobodnie poruszać się po wyspie, dobrym pomysłem będzie wypożyczenie samochodu – ceny lokalnych wypożyczalni możesz porównać w tym miejscu.

Skała Afrodyty (Petra tou Romiou)

Skała Afrodyty. Plaże Cypru.
Skała Afrodyty leży przy głównej drodze prowadzącej z Pafos do Limassol… a właściwie to nie tyle leży, co wystaje z wody 🙂

Wspominając ciekawe miejsca na Cyprze, dobrze zacząć od tego, co jest jego (tego Cypru) znakiem rozpoznawczym. Czyli od Skały Afrodyty, przez tubylców zwanej Petra tou Romiou.

To tu rzekomo narodziła się słynna grecka bogini miłości. A właściwie nie tyle narodziła, ile się z morskiej piany wyłoniła. Muszę przyznać, że ciężko byłoby znaleźć bardziej wyjątkowe miejsce, by wynurzyć się z fal i zejść na ląd. Legenda głosi, że ten, kto przepłynie skałę dookoła (w trakcie pełni księżyca), wyjdzie z wody wyglądając zdecydowanie młodziej. Ja ze swojej strony dodam, że skałę można przepłynąć też dziesięć razy (w blasku księżyca lub nie) i wtedy pewnie w ogóle się z wody nie wyjdzie 😉

Wracając do tematu: Skała Afrodyty to nie tylko sama skała, ale również plaża. Kamienista, niezbyt nadająca się do plażowania, ale przynajmniej oblewana przez turkusowe wody Morza Śródziemnego. Więcej na ten temat przeczytacie w nieprawdopodobnie fantastycznym tekście: Skała Afrodyty

Półwysep Cape Greco

Cape Greco - Atrakcje przyrodnicze Cypru
Ciekawe formacje skalne na Cape Greco z widokiem błękitu Morza Śródziemnego

Urokliwy (i wietrzny!) przylądek – czy tam półwysep – Cape Greco, to jedna z najczęściej polecanych atrakcji Cypru. Moim zdaniem wynika to z dwóch powodów:

  1. To naprawdę piękne miejsce.
  2. Znajduje się bardzo blisko imprezowego zagłębia Ayia Napa.

Cape Greco jest chronionym parkiem narodowym, w obrębie którego znajdziemy piękne widoki na morze, intrygujące jaskinie oraz urocze naturalne mosty. To także świetne miejsce na przejażdżkę rowerową, quadem lub nawet koniem. Mamy tu strome klify, zaskakujące punkty widokowe, a także skalne urwiska, dzięki którym możemy pozbyć się niewygodnych świadków.

Jedynym zabudowaniem (pomijając brytyjską bazę wojskową, która szpeci piękno półwyspu Cape Greco) jest tu surowy architektonicznie kościół Agioi Anargyroi. Inne ważne punkty, które warto wziąć pod uwagę planując zwiedzanie:

  • Jaskinia cyklopa.
  • Most miłości.
  • Łuk skalny Kamara tou Koraka.
  • Jaskinie morskie (wydrążone w wapiennych klifach przez uderzenia fal).

Uwagę spragnionych kąpieli słonecznych, może dodatkowo przykuć pobliska plaża Konnos Beach.

Cape Greco na Cyprze
Kamara Tou Koraka (Łuk Wron)

Tak czy inaczej, będąc na wyspie Afrodyty, warto wybrać się na spacer, by podziwiać przepiękne formy skalne przylądku. Więcej na ten temat, napisałem w tekście poświęconym Cape Greco.

Półwysep Akamas

Piękne widoki - Cypr
Idziesz podziwiać widoki na Akamas? Zabierz ze sobą dużo wody!

Półwysep Akamas znajduje się na północno-zachodnim krańcu wyspy i stanowi kolejny łakomy kąsek dla miłośników przyrody. Mamy tu od groma zjawiskowych punktów widokowych a także liczne szlaki piesze, po których możemy sobie odbyć przyjemny trekking. Tak dla zdrowotności.

Tuż przy wejściu na główny szlak, znajdują się Łaźnie Afrodyty, gdzie według legendy grecka bogini poznała Adonisa. Co oni tam sobie w środku robili, niech pozostanie tajemnicą, ja tylko powiem, że same łaźnie wielkiego wrażenia nie robią.

Tak czy inaczej, Półwysep Akamas jest świetnym miejscem na piesze wędrówki brzegiem morza… a właściwie to nawet nie brzegiem, tylko klifem wysokim. To tu znajduje się cokolwiek słynna Błękitna Laguna (Blue Lagoon), czyli niewielka zatoczka, którą oblewa krystalicznie czysta, błękitna czy tam nawet turkusowa woda. Niestety, dostać się na nią można jedynie od strony morza.

Będąc na półwyspie Akamas, warto również zerknąć na znajdujące się w najbliższej okolicy:

  • kanion Avakas – spacer po dnie wąwozu Avakas jest na pewno niezwykłym przeżyciem, które… niestety nie było mi dane, więc tylko zasygnalizuję obecność takiej przyrodniczej atrakcji na zachodnim wybrzeżu,
  • plaża Lara Beach – przepiękna podobno plaża o złocistym piasku i krystalicznie czystej wodzie, znana głównie z tego, że to właśnie na Lara Beach w lato jaja składają okoliczne żółwie zielone.

Skoro już wymieniam atrakcje przyrodnicze Cypru, to muszę też wspomnieć o najdzikszym zakątku wyspy, jakim jest Półwysep Karpas. Osobiście tam nie byłem, ale mam info z pierwszej ręki, że cechuje się on malowniczym położeniem i zdecydowanie należy do największych atrakcji wyspy Afrodyty.

Góry Troodos

Góry Troodos, Cypr
Zmęczeni błękitem Morza Śródziemnego? Góry Troodos na Cyprze czekają! (fot. Milan Seitler)

Choć z Cyprem kojarzą się raczej morze i plaże, krajobraz wyspy Afrodyty jest zdecydowanie bardziej urozmaicony. Dzieje się tak dzięki między innymi dzięki obecności pasma górskiego Troodos. Jeśli więc znudzą się wam te wszystkie piękne plaże czy wykopaliska, wytchnienia możecie poszukać tu.

Mimo iż Cypr leży we wschodniej części Morza Śródziemnego i charakteryzuje się ciepłym klimatem, zimą góry pokryte są śniegiem. Wieść gminna niesie, że da się tu nawet jeździć na nartach!

Ponieważ na Cyprze wszystko musi nawiązywać do mitologii greckiej, najwyższym szczytem w pasmie Troodos jest góra Olimp (Olimpos). Czy przy dobrej pogodzie da się tam spotkać Zeusa i resztę ferajny, tego niestety pan Koszmarny nie potrafi jednoznacznie stwierdzić.

Co warto zobaczyć będąc w Górach Troodos?

  • Malownicze wioski z tradycyjną zabudową: Fikardou, Gourii, Lazanias.
  • Wodospad Kaledoński – najbardziej znany i najchętniej przez turystów odwiedzany.
  • Klasztor Panagia tou Kykkou.
  • Klasztor Stawrowouni.
  • Wodospad Millomeris – najwyższy wodospad na Cyprze, ma około 15 metrów. Choć nie widziałem go na własne oczy, to mogę wam powiedzieć, że woda po prostu spływa z góry na dół i… tyle 🙂

Flamingi – Akrotiri i słone jezioro Larnaka

Flamingi
Flamingi – zdjęcie poglądowe (fot. Kim Gorga)

Słone jezioro Akrotiri oraz Jezioro Larnaka, to dwa miejsca, gdzie można spotkać na Cyprze różowe flamingi. Żerują tam sobie w płytkiej słonej wodzie, olśniewają wszystkich swą cukierkową barwą i w ogóle dają radę. Niestety, tak się pechowo złożyło, że akurat ta atrakcja była w czasie wakacji pana Koszmarnego nieczynna. A była nieczynna, ponieważ w maju jezioro wysycha.

I nie ma różowych flamingów, ani nic innego oprócz wyschniętej soli.

(miejsce na zaginione zdjęcie, które przedstawia słone jezioro (salt lake) Akrotiri bez wody i flamingów brodzących w płytkich wodach jeziora)

Tak czy inaczej, jeżeli zwiedzanie Cypru zaplanowaliście na miesiące jesienno-zimowe (więcej o tym w tekście: Cypr zimą), to już wiecie, gdzie możecie poczuć się jak policjant z Miami.

Na pocieszenie, w okolicy Akrotiri można zwiedzić czynny o każdej porze klasztor Agios Nikolaos ton Gaton, czyli św. Mikołaja od kotów. A skoro już poruszyliśmy temat futrzaków, to muszę wspomnieć, że na Cyprze kotów jest wszędzie pełno. Serio. Ciężko się ruszyć, żeby nie trafić na kota.

Tym sposobem, czas zakończyć zoologiczną część przeglądu i zagłębić się w bardziej cywilizowane atrakcje Cypru.

Miasta na Cyprze

Cóż może być natomiast bardziej cywilizowanego niż miasta? Pozwólcie, że to akurat pytanie pozostawię bez odpowiedzi i żwawo przejdę do meritum.

Famagusta

Famagusta - najpiękniejsze miasto Cypru
Famagusta na Cyprze

Famagusta to prawdopodobnie najciekawsze miasto na Cyprze. Położone jest w północnej części wyspy.

Co nas tu czeka? No cóż, mamy tu niezwykle przyjemne stare miasto z wieloma zabytkami, spośród których warto wspomnieć mury miejskie oraz Meczet Mustafy Lali Paszy.

Będąc na miejscu, warto zwiedzić położoną w miarę blisko centrum opuszczoną dzielnicę Warosia. To miasto duchów, które od niedawna jest otwarte dla zwiedzających. Miłośnicy wykopalisk mogą natomiast podskoczyć do położonej nieopodal Salaminy, gdzie znajduje się znane stanowisko archeologiczne.

Więcej na ten temat napisałem w tekście Famagusta i Warosia, do którego oczywiście zapraszam.

Nikozja – podzielona stolica

Stolica Cypru, Nikozja
Nikozja jest średniej wielkości miastem, które wyróżnia się przede wszystkim tym, że jest ostatnią podzieloną stolicą w Europie

Nikozja to ostatnia podzielona stolica na świecie, która wyjątkowa jest głównie z tego względu, że jest podzielona. Przez centrum miasta przebiega granica z Cyprem Północnym, która jasno wskazuje na to, że stosunki tych dwóch krajów nie są przyjazne. To znaczy: jest mur, są druty kolczaste i wojsko pilnujące porządku.

Co zobaczyć w Nikozji?

  • Brama Famagusta (Famagustiańska).
  • Meczet Selima – wybudowany początkowo jako katedra św. Zofii, starym tureckim zwyczajem przerobiony na meczet.
  • Muzeum Cypru (Cypryjskie Muzeum Archeologiczne).
  • Pałac Arcybiskupi.
  • Laiki Geitonia – deptak z tradycyjną zabudową.

Czy warto zwiedzić Nikozję? Jeżeli ma to być twoja jedyna szansa, aby zobaczyć Cypr Północny – to wtedy tak.

Larnaka

Larnaka

Ze względu na położenie oraz bliskość międzynarodowego lotniska, Larnaka często wybierana jest jako baza wypadowa do zwiedzania Cypru. Czy jednak samo miasto – trzecie co do wielkości na wyspie – broni się jako oddzielna atrakcja turystyczna?

Trochę tak, trochę nie.

Niby mamy tu całkiem niczego sobie nadmorską promenadę, intrygującą dzielnicę turecką, ale… No cóż, urwania bioder raczej bym się nie spodziewał. Najbardziej znanym zabytkiem jest, położona w centrum Larnaki, Cerkiew św. Łazarza. Patronem tej budowli jest ten sam Łazarz, który rzekomo został wskrzeszony. Otóż legenda mówi, że po tym, jak chłopu wrócił oddech, popłynął sobie na Cypr, by tam objąć fuchę biskupa. Potem niby umarł po raz drugi, a w miejscu, w którym został pochowany, zbudowano cerkiew jego imienia.

To tyle, jeśli chodzi o legendy, a wracając do faktów…

W Larnace znajduje się również port, ruiny zamku oraz akwedukt z XVIII wieku. Nieopodal miasta leży wspomniane już Jezioro Larnaka (Salt Lake), gdzie w okresie zimowym można spotkać różowe flamingi.

Tam też znajduje się jeden z największych i najbardziej znanych meczetów na wyspie, czyli meczet Hala Sultan Tekke. Wstęp do niego jest darmowy, co nie powinno dziwić, gdyż wnętrze rozczarowuje. Ot, meczet, jakich wiele. Z zewnątrz prezentuje się jednak całkiem zacnie, co mógłbym teraz potwierdzić zdjęciem, ale mi się nie chce 😉

Kyrenia (Girne)

Kyrenia - atrakcje Cypru
Port w Kyrenii.

Kyrenia, ach Kyrenia! Malowniczo położona na północnym wybrzeżu Cypru Północnego, może zachwycić tym, że ma wszystko. A przez wszystko rozumiem: morze, góry, port, zamek, piękne widoki i całą resztę tego szajsu, który się lubi na wakacjach.

Wszyscy Cypryjczycy, z którymi rozmawiałem, uznają Kyrenię za ósmy cud świata. Czy zasłużenie? Moim zdaniem nie do końca. Napisałbym coś więcej, ale powoli opadam z sił, więc tylko obiecam, że kiedyś tu będzie odnośnik do oddzielnego wpisu o Kyrenii.

Lefkara

Prawdopodobnie najsłynniejsza wioska na Cyprze, która swą sławę zawdzięcza wytwarzanym na miejscu wyrobom z koronki. Oprócz zakupów koronek, Lefkara oferuje również stare kamienne domy z efektownie rzeźbionymi balkonami.

Jeżeli ze wsią Lefkara nie jest wam po drodze, to możecie udać się do innej gdzieś indziej. Na przykład do wsi Omodos, która jest położona w górach Troodos. Albo do Pissouri gdzie znajduje się niewielka plaża. Albo do Potamos.

Żadnej z tych wsi pan Koszmarny nie zaszczycił swoją obecnością, stąd przejdźmy może do następnego punktu programu 😉

Stanowiska archeologiczne i ruiny zamków

Wreszcie nadeszła wiekopomna chwila, na którą czekali wszyscy miłośnicy wystających z ziemi kamieni! Oto bowiem zaczynamy przegląd ruin i całej reszty cypryjskich staroci.

Pafos – park archeologiczny i nie tylko

Park Archeologiczny w Pafos
Kato Pafos – gratka dla miłośników historii, oczywiście wpisana na listę UNESCO

Pafos to jeden z głównych kurortów na Cyprze. Na szczęście miasto to ma do zaoferowania nieco więcej, niż tylko ustawione w karnym rzędzie hotele z basenami. A co konkretnie?

Po pierwsze: Park Archeologiczny Kato Pafos. To rozległe muzeum archeologiczne, które prawdopodobnie wzbudzi zachwyt u każdego miłośnika kultury antycznej. Warte szczególnej uwagi są słynne mozaiki, których misterne wykonanie upiększa Dom Dionizosa i resztę tutejszych ruin.

Po drugie: Grobowce Królewskie, gdzie znajduje się blisko 100 wykutych w skale grobów.

Po trzecie: w okolicy znajduje się kilka plaż, obok których podobno ciężko przejść obojętnie. Najbardziej znane są Coral Bay oraz Lara Beach.

Pafos znajduje się na zachodnim wybrzeżu Cypru i trzeba mieć na uwadze, że jest nieco oddalone od pozostałych atrakcji wyspy Afrodyty.

Tak czy inaczej, wszystkich zainteresowanych odsyłam do tekstu: atrakcje Pafos.

Zamek św. Hilariona

Zamek Hilariona
Zamek Hilariona obok Kyrenii na Cyprze Północnym. Kiedyś było to miejsce ucieczki z tzw. ziemi świętej.

Położony po tureckiej stronie Zamek św. Hilariona, to prawdopodobnie najlepszy punkt widokowy na Cyprze. Zamek wybudowany został na najwyższym tutejszym wzgórzu, dzięki czemu roztacza się z niego przecudny widok na morze, Kyrenię i okolicę.

Choć sama budowla jest w kompletnej ruinie, zdecydowanie warto do niego podjechać, wspiąć się na górę i przez chwilę popodziwiać sobie otaczający świat.

W najbliższej okolicy znajduje się również malownicze Opactwo Bellapais.

Kurion – ruiny miasta

Kurion
Spokojne eksplorowanie okolicy, pozwala trafić na niesamowite zachody słońca

Ruiny miasta Kurion to podobno absolutny must see na Cyprze. Piszę podobno, gdyż w tym akurat starożytnym mieście nie byłem. A nie byłem tam, gdyż… no jakoś panu Koszmarnemu nie było po drodze 😉

Tak czy inaczej, stanowisko archeologiczne Kurion wygląda na kolejny raj dla miłośników kultury antycznej. Spośród licznych stert wystających z ziemi kamieni, na szczególną uwagę zasługuje podobno teatr w stylu hellenistycznym (odeon) oraz ruiny stadionu.

Kurion to kompleks archeologiczny położony niedaleko popularnego kurortu Limassol. Będąc w okolicy możesz również zajrzeć do sanktuarium Apolla, gdzie znajdziesz ruiny… sanktuarium. Chyba trudno o większy brak zaskoczenia 😉. A skoro już mamy na tapecie okolice Limassol – innym wartym odnotowania miejscem, jest wybudowany przez krzyżowców Zamek Kolossi.

Gdzie najlepiej się zatrzymać na Cyprze?

Cypr jest dosyć dużą wyspą, więc decyzja o tym, gdzie spać jest dosyć istotna. Najwięcej turystów decyduje się zatrzymać na południu wyspy, na wschód od Larnaki w okolicach kurortu Ayia Napa. Ciekawą opcją może też być zachodnie wybrzeże, na przykład okolice miasta Pafos. Na Cyprze Północnym najpopularniejsza jest Kyrenia (Girne).

A gdzie się warto zatrzymać w celu stworzenia bazy wypadowej? Idealnym miejscem wydaje mi się… no dobra, nie ma idealnych miejsc. Pan Koszmarny nocował trochę w Protaras i trochę na północnym wybrzeżu w okolicach Polis. Dlatego mogę polecić:

  • Maricosta Apartments – fajne apartamenty na uboczu Protaras, dobry stosunek jakości do ceny. Najbliższa plaża znajduje w znajduje się odległości dziesięciu minut spacerem. Knajpki i sklepy jeszcze bliżej. Polecam tę okolicę szczególnie rodzinom z dziećmi. Tu możesz sprawdzić aktualne ceny w Protaras.
  • A.A Michael Apartments – świetny nocleg na północnym wybrzeżu ze znakomitym widokiem wprost na morze. To spokojniejsza okolica, niż południowe wybrzeże. Tu możesz sprawdzić aktualne ceny noclegów.
Zamek Pafos

Kurorty turystyczne

Ponieważ Cypr to niezwykle turystyczne miejsce, ważnym punktem na jego mapie są oczywiście liczne kurorty. Co nas w nich czeka? To co we wszystkich kurortach nad Morzem Śródziemnym, czyli: nadmorskie promenady, zatłoczone plaże, drogie restauracje w formie tawern, sklepy z pamiątkami oraz dzikie tłumy turystów.

Najsympatyczniejszym kurortem na Cyprze wydało mi się Pafos, o którym wspomniałem już wyżej. Najpopularniejsze są natomiast miejscowości:

  • Ayia Napa (wraz z pobliskim Protaras),
  • Limassol (drugie co do wielkości miasto Cypru).

Plaże na Cyprze

Wydawać by się mogło, że Cypr pięknymi plażami stoi. Może i tak, ale – przynajmniej zdaniem pana Koszmarnego – te spośród cypryjskich plaż, które są powszechnie uznawane za najpiękniejsze, zwykle rozczarowują.

Rozczarowuje więc słynna miejska plaża Nissi Beach. Może i jest urocza, ale urok jej skryty jest głęboko pod warstwą imprezowego szajsu i dzikich tłumów, które się przez nią i przez cały kurort Ayia Napa przewalają.

Podobnie rozczarowuje, położona w Protaras, Fig Tree Bay. Oraz leżąca w okolicach Pafos, Coral Bay.

Nie wiem jak wygląda sytuacja z Makronissos Beach oraz Lara Beach, bo tam akurat nie byłem 🙂 Wiem tylko, że ta ostatnia (dzika plaża Lara Beach) to miejsce, gdzie można spotkać rzadkie gatunki żółwi, które składają jaja.

Plaża Kalamies. Protaras. Cypr.
Jak się ma dzieci, to wieczorem można iść do restauracji, ale w dzień się trzeba pomęczyć na plaży.

Czy to oznacza, że nie ma tu pięknych plaż? Nie! To oznacza, że pan Koszmarny lubi sobie pomarudzić. Więcej o tym, jak prezentują się najpiękniejsze plaże Cypru znajdziesz w moim tekście: plaże na Cyprze.

Informacje praktyczne

  • Komunikacja publiczna nie jest jest zbyt dobrze rozwinięta, aby więc zobaczyć atrakcje Cypru w liczbie większej niż liczba palców ufoludka, konieczne będzie wypożyczenie samochodu (tu możesz sprawdzić aktualne ceny).
  • Na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny.
  • Więcej o pułapkach czyhających w wypożyczalniach samochodów przeczytasz w tekście: wynajem auta na Cyprze.
  • W lato jest tu naprawdę gorąco. Szczególnie o tej porze roku, warto zadbać o odpowiednie nakrycie głowy.
  • Gniazdka do prądu są inne niż w Polsce – będziesz potrzebować przejściówki (da się je kupić bez problemu na miejscu).
  • Waluta Cypru to euro.
  • Więcej o praktycznym planowaniu wakacji na wyspie znajdziesz w moim tekście: Cypr na własną rękę.
  • Języki urzędowe to grecki (w części południowej) i turecki (w części tureckiej). Nie ma większego problemu by dogadać się po angielsku.
  • Przed wyjazdem warto zadbać o ubezpieczenie turystyczne. Szczególnie istotne jest to w przypadku podróży do Cypru Północnego, gdzie nie ma zastosowania europejska karta EKUZ. W tym miejscu możesz porównać ceny ubezpieczalni.
Cypr zaskakuje czasem surowym krajobrazem

Atrakcje Cypru – podsumowanie

I to by było na tyle. Teraz chyba już wiesz, jakie są główne atrakcje Cypru. Wiesz też, co warto zobaczyć, a czego lepiej nie oglądać.

Wyspa Afrodyty może poszczycić się licznymi stanowiskami archeologicznymi, zabytkami i tego typu pierdołami. Zwiedzać można zamki krzyżowców, budowle dawnych świątyń, klasztory… Tu i ówdzie mamy też wspaniałe widoki. Czy tyle wystarczy, aby spędzić tam niezapomniane wakacje? Na to pytanie, każdy musi odpowiedzieć sobie we własnym zakresie 🙂

Trzymajcie się!

PS Odpowiadając we własnym zakresie, możesz też podzielić się wnioskami w komentarzu!

pankoszmarny

pankoszmarny - człowiek widmo, człowiek orkiestra. podróżnik, mąż, ojciec, póki co jeszcze nie dziad. podróże traktuje jako zło konieczne, co nie przeszkadza mu być niezastąpionym drogowskazem dla zagubionych duszyczek. blog podróżniczy koszmarnewakacje.pl to jego konik, pasja oraz szaleństwo w jednym.

23 komentarze

  1. Pudelek pisze:

    Waroszę rzeczywiście otwarto?

    • pankoszmarny pisze:

      Nawet na wikipedii o tym piszą 😉 Ja nie byłem po otwarciu, ale widziałem relacje, jak ludzie chodzą po dzielnicy.

    • Guntram pisze:

      Rzeczywiście, i do tego jeszcze można za 20 lir (5 zł) wypożyczyć rower na 2 godziny i przejechać przez sporą część miasta, w międzyczasie zażywając orzeźwiającej kąpieli na pięknej plaży z upiornym, postapokaliptycznym widokiem.

  2. FUKO pisze:

    Jak patrzy się na takie zdjęcia, to człowiek natychmiast chce się pakować i wyruszać w podróż 🙂 Pozdrawiamy!

  3. Kasia pisze:

    Cypr to jedno z najpiękniejszych miejsc w których byłam (Wyspy Kanaryjskie, Tajlandia, Dominikana, Hiszpania, Grecja, Chorwacja, Turcja, Włochy, Meksyk, Egipt, Tunezja, Portugalia, ZEA, Maroko, Madagaskar). Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, iż nie ma tu niczego specjalnego. No, ale łatwo jest wyciągać wnioski będąc w niewielu krajach…

  4. Ela pisze:

    🤣😂🤣”..pojeździsz jeszcze troszkę to, zmienisz zdanie”świetna riposta😂🤣

  5. Ada pisze:

    Myślę właśnie o podróży na Cypr i wpis mnie przekonał! 😉

  6. Kamila pisze:

    Lecę za dwa tygodnie:) dam znać, czy było warto 😉

  7. Tom10 pisze:

    Tak sobie czytam w sieci różne podsumowania co warto zobaczyć na Cyprze. Hmmm. . . każde miasteczko jest „ładne i klimatyczne”, „każdy tu znajdzie coś dla siebie”. Jakoś jednak nigdzie nie czuć, że coś zachwyciło, coś jest na tyle wyjątkowe by specjalnie tam jechać. Jak się ma 4 dni i średni budżet to chciałoby się wybrać 2 rzeczy i nie nadziać się na atrakcję w stylu jazda 4 godzinna a potem popstrykanie zdjęć na tle skałki z falami…. i powrót, to już lepiej zostać na plaży. Zachęcam więc -> nie powielajcie oficjalnych informacji ze stron biur podróży. Dajcie trochę konkretów, byliście zapewne w wielu miejscach więc dajcie lepszą odpowiedź na pytanie czy warto WASZYM zdaniem. No i jak coś nie zachwyciło to nie jest wstyd napisać.

  8. Zioło pisze:

    Świeże spostrzeżenia; wyspa ładna, plaże cudowne, atmosfera przyjazna, ALE.
    Opis panakoszmarnego strzałem w 10; żadne ładne miejsce nie było cudowne, cudowne plaże zapchane na 110% wiec ich cudowność spada do ładności a atmosfera jak to w kurortach turystycznych, zostawiasz pieniądze, dajesz pracę, chodzisz wypoczęty i uśmiechnięty, wiec jest miło.
    I komentarz ogólny; nie trzeba zwiedzić całego świata, żeby mieć i wyrażać własne odczucia.

  9. Dag pisze:

    Czytając to wszystko to mam wrażenie że pisze to jakiś zmęczony życiem człowiek albo ktoś komu ciężko dogodzić… beż przesady, że Cypr rozczarowuje

  10. Cypr pisze:

    “Patronem tej budowli jest ten sam Łazarz, który rzekomo został wskrzeszony. Otóż legenda mówi, że po tym, jak chłopu wrócił oddech, popłynął sobie na Cypr, by tam objąć fuchę biskupa. Potem niby umarł po raz drugi, a w miejscu, w którym został pochowany, zbudowano cerkiew jego imienia”. Zeszłam na Larnake i wystarczyło mi jedno zdanie, aby opuścić te stronę. Wow, co za obiektywizm, co za wyczucie i bogactwo slownictwa…

  11. Marta pisze:

    Dla mnie Twoj blog jest super. Warto nie warto – to zalezy co sie komu podoba. Ja chce zobaczyc Cypr i sama sie przekonac. Twoje wskazowki sa bardzo informatywne. Dzieki.

  12. Jerzy pisze:

    Dzięki za mnóstwo fajnych informacji, skorzystamy!
    Musimy tylko doczytać co jest po stronie greckiej a co po tureckiej…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *