Kreta to największa grecka wyspa, dlatego też wybierając się tam na wakacje, zdecydowanie warto przemyśleć wynajem samochodu. Właściwie nie powinno z tym być większego kłopotu. Bez względu na to, czy docelowym lotniskiem jest Chania, czy też Heraklion, wypożyczalnie samochodów na Krecie będą czekać na ciebie (oraz twój portfel) z szeroko otwartymi ramionami.

Problem może zacząć się wtedy, gdy twoje oczekiwania co do ich oferty, okażą się nieco niestandardowe. Co mam na myśli? Ano choćby to, że będziesz mieć zamiar wypożyczyć samochód bez karty kredytowej lub bez depozytu. Albo, po prostu, zechcesz to zrobić w miarę tanio.

Jeśli nie potrzebujesz szczegółowych informacji, tylko chcesz od razu rezerwować samochód, to możesz to zrobić w tym miejscu.

Wypożyczenie samochodu – Kreta (blog)

Czy wynajem auta na Krecie to konieczność? Niby nie. Komunikacja publiczna działa jako tako, więc od biedy da się zwiedzać wyspę korzystając tylko z niej. W praktyce wygląda to jednak w ten sposób, że aby bez problemu dostać się do wielu ciekawych miejsc, będziemy potrzebować wynajęcia samochodu.

Mówiąc ciekawe miejsca, mam na myśli chociażby rajską lagunę Balos, plażę Elafonisi, znaną z reklam Vai czy też jeden z licznych wąwozów (np. Wąwóz Samaria). W skrócie: ja z wypożyczalni samochodów na Krecie skorzystałem i oceniam to jako dobrą decyzję.

Wynajem samochodu na Krecie
Tani wynajem samochodów na Krecie (Chania)

Mój wybór padł na Kappa Car Rental. To lokalna wypożyczalnia samochodów, która ma kilka oddziałów na wyspie, między innymi w Chanii (lotnisko + stare miasto), Heraklionie (lotnisko) oraz Maleme. Co do jakości usług samej wypożyczalni nie miałem większych zastrzeżeń i w zasadzie mógłbym ją z czystym sumieniem polecić, ale… Od mojej ostatniej wizyty na Krecie trochę już upłynęło i sporo mogło się w tej wypożyczalni zmienić.

Tak więc polecam, ale z zastrzeżeniem 😉

Obecnie, poszukiwania samochodu do wynajęcia proponuję zacząć od przejrzenia ofert w porównywarce DiscoverCars. Jej zaletą jest to, że ma w bazie zarówno największe sieciowe wypożyczalnie samochodów, jak i te mniejsze, lokalne. Oprócz tego, znajdują się tam bardzo przydatne opcje filtrowania ofert, dzięki czemu łatwo można znaleźć wynajmującego, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom.

Średnia cena wynajmu samochodu na Krecie nie jest oszałamiająco wysoka (oczywiście jak na standardy europejskie). W maju ceny zaczynają się od 85 € za tydzień. Zdecydowanie drożej będzie w lipcu i sierpniu, kiedy to wynajem auta na tydzień kosztuje ponad 280 €.

Jak wypożyczyć samochód bez karty kredytowej?

Wynajem samochodu (na Krecie czy gdziekolwiek) zazwyczaj wiąże się z tym, że potrzebna jest karta kredytowa wystawiona na nazwisko głównego kierowcy. Ale nie zawsze! Niektóre wypożyczalnie dopuszczają bowiem wypożyczenie auta bez karty kredytowej.

Oto w jaki sposób możesz je znaleźć, gdy wybierasz się na Kretę:

 1. Wbijasz na stronę porównywarki
 2. Wpisujesz lokalizację odbioru samochodu (np. port lotniczy Heraklion lub stare miasto Chania)
 3. Wpisujesz termin rezerwacji (data odbioru i data zwrotu).
 4. Chwilę czekasz, aż pokażą się dostępne samochody.
 5. Z lewej strony znajdujesz sekcję „Payment cart at pick-up” / „Płatność kartą przy odbiorze”.
 6. Zaznaczasz opcję Debit Card / Karta Debetowa.

Rysunek poglądowy:

Wynajem samochodu bez karty kredytowej
Wynajem auta bez karty kredytowej

I tyle. Teraz możesz wybierać spośród ofert wynajmu bez karty kredytowej. Niestety będzie ich nieco mniej, przez co średnia cena wynajmu samochodu może być wyższa.

Wynajem samochodów bez depozytu

Nieco trudniejsze może być znalezienie wypożyczalni samochodów, która w ogóle nie będzie wymagała depozytu. Możesz spróbować zrobić to w ten sposób:

 1. Wbijasz na stronę tej porównywarki
 2. Wpisujesz lokalizację (np. port Heraklion lub miasto Hersonissos)
 3. Wpisujesz termin rezerwacji (data odbioru i data zwrotu).
 4. Chwilę czekasz, aż pokażą się dostępne samochody.
 5. Z lewej strony znajdujesz sekcję „Kaucja zwrotna” („Refundable security deposit”).
 6. Zaznaczasz opcję „Depozyt nie jest wymagany” („No deposit required”).

Rysunek poglądowy:

Wypożyczenie samochodu bez depozytu
Wypożyczenie samochodu bez depozytu

Udało się? No to masz sporo szczęścia, bo oferty na wynajem samochodów bez depozytu nie są częstym zjawiskiem 🙂

Kreta samochodem

Zwiedzanie Krety samochodem powinno być w miarę przyjemnym doświadczeniem. Wzdłuż północnego wybrzeża prowadzi New National Road (Nowa Droga Narodowa), dzięki której można stosunkowo łatwo dotrzeć do większości atrakcyjnych miejsc.

Jadąc po raz pierwszy nową drogą, może nieco dziwić sposób wyprzedzania stosowany przez lokalnych kierowców. Otóż wygląda on tak, że wolniej jadące samochody zjeżdżają na szerokie pobocze, tak aby mogły zostać wyprzedzone niejako „na trzeciego”. Nie wygląda to zbyt bezpiecznie i raczej nie jest zgodne z przepisami, ale praktycznie wszyscy tak jeżdżą. No cóż, Grecja. Trzeba się dostosować.

Wypożyczenie auta na Krecie
Drogi na Krecie

Choć Kreta kojarzy się przede wszystkim z przecudnej urody rajskimi plażami, to warto pamiętać, że sama wyspa jest górzysta. Ale spokojnie – nie oznacza to, że potrzebujesz wypasionego jeepa z napędem na cztery koła. Na Krecie przeważają wąskie górskie dróżki (często bez barierek) i kręte serpentyny, na których dobrze radzą sobie nawet małe auta, takie jak Fiat Punto, Fiat Panda, Opel Corsa lub niewielki Hundai.

Grecy to dobrzy ludzie, więc na Krecie, jak i w całej Grecji, panuje ruch prawostronny. Paliwo jest zdecydowanie droższe niż w Polsce – za benzynę trzeba zapłacić nawet 2,5 euro. Na stacjach benzynowych zwykle nie ma samoobsługi

Samodzielnie organizujesz wakacje na Krecie? To koniecznie sprawdź ten tekst: Kreta na własną rękę.

Czy brać ubezpieczenie?

Decyzja o tym, czy brać pełne ubezpieczenie samochodu, czy też go nie brać, należy oczywiście do tego, kto sięga po portfel. Ja powiem tylko, że sam osobiście ubezpieczenie wziąłem. A przyczyny takowego zachowania były następujące:

 • Zawsze staram się brać ubezpieczenie, ponieważ wakacje nie są od tego, żebym się stresował pierdołami.
 • Sposób prowadzenia samochodów na Krecie może się wydawać nieco ekscentryczny. Grecy to południowcy, a ci – jak powszechnie wiadomo – żyją w nieco innym wymiarze.
 • Wypożyczalnie samochodów, które nie wymagają karty kredytowej, zwykle zmuszają do wzięcia pełnego ubezpieczenia (więcej tutaj: wynajem samochodu bez karty kredytowej).

Na co uważać wybierając wypożyczalnię samochodów na Krecie?

Jestem zdania, że wynajem samochodu powinno się ogarnąć przed wyjazdem. Tak aby na spokojnie przejrzeć sobie różne oferty i wybrać tę najkorzystniejszą (przypominam, że tu możesz porównać ceny różnych wypożaczalniach).

Kilka uwag na koniec:

 • na Krecie jest akceptowane polskie prawo jazdy,
 • aby wynająć auto, minimalny wiek kierowcy to 19 lat,
 • w przypadku kierowców poniżej 25 lat, konieczne będzie wykupienie dodatkowego ubezpieczenia,
 • zwróć uwagę na brak limitu kilometrów w wynajmowanym aucie.

I to już wszystko. Teraz już chyba wiesz, jak znaleźć wypożyczalnię samochodów na Krecie, która będzie spełniała twoje oczekiwania.

Szerokiej drogi!

pankoszmarny

pankoszmarny - człowiek widmo, człowiek orkiestra. podróżnik, mąż, ojciec, póki co jeszcze nie dziad. podróże traktuje jako zło konieczne, co nie przeszkadza mu być niezastąpionym drogowskazem dla zagubionych duszyczek. blog podróżniczy koszmarnewakacje.pl to jego konik, pasja oraz szaleństwo w jednym.

1 Response

 1. Rega pisze:

  Bardzo przydatne wskazówki, nawet jak na kogoś , kto „podróże traktuje jako zło konieczne” – język zwięzły- przejrzysta forma- dobrze się czyta.
  Dziękuję 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *