W ostatnich latach, Cypr stał się wśród polskich turystów niezwykle popularnym miejscem. Właściwie trudno się temu dziwić. Wyspa Afrodyty to ciekawy kierunek, gdzie nie tylko jest ciepło niemal przez cały rok, ale gdzie da się też zorganizować w miarę tanie wakacje. Szczególnie, jeśli zaplanujemy zwiedzić Cypr na własną rękę. Jak to zrobić i na co uważać, opowiem w dzisiejszym tekście.

Zapraszam!

Wakacje na Cyprze

Turyści dzielą się na tych, którzy samodzielnie organizują swoje wyjazdy oraz tych, których interesują jedynie wczasy z biurem podróży. W naszym przypadku, zorganizowany wyjazd nie wchodził w grę. Rodzinne wakacje traktujemy jako formę udręki wspólnego spędzania czasu, w którym istotną rolę pełnią wcześniejsze przygotowania.

Jeżeli masz podobnie, to pewnie ucieszy cię wiadomość, że Cypr to dobre miejsce, aby zorganizować wakacje na własną rękę. Nawet jeśli do tej pory wybierałeś się w drogę tylko z biurami podróży. 

Cypr - wakacje na własną rękę
Miejsce na zabawny podpis

Samodzielna organizacja swoich wakacji daje przede wszystkim swobodę. Możesz samemu decydować o tym, gdzie się zatrzymać, co zobaczyć i co zjeść każdego dnia.

Minusy? Trzeba poświęcić trochę czasu na przygotowania. Jeśli nie masz go zbyt wiele, to zawsze możesz skorzystać z wczasów z biurem podróży. Odpadają wtedy problemy z samodzielną rezerwacją przelotu, noclegu oraz transferu z lotniska. O dziwo, czasem może to być nawet tańsze, niż samodzielnie zorganizowany wyjazd (tu sprawdzisz aktualne ceny w biurach podróży).

Bilety lotnicze na Cypr

Z Polski możemy bezpośrednio dolecieć do Pafos (gdzie lata Ryanair) oraz do Larnaki (gdzie lata Wizzair). Koszt biletu zaczyna się od 100 euro w obie strony (lot w maju lub październiku). Oczywiście w szczycie sezonu będzie zdecydowanie drożej, natomiast w styczniu zdecydowanie taniej (nawet 55 euro).

Lot na Cypr trwa około 3 godzin i 20 minut. Aktualne ceny biletów możecie sprawdzić na Skyscanner lub Azair.

Skoro już kupiliśmy bilety czas zabrać się za…

Wynajem samochodu (ruch lewostronny!) 

Wynajem auta na Cyprze
To nie jest złudzenie optyczne! Ten samochód naprawdę jedzie po złej stronie! 🙂

Cypr jest trzecią co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym, nie jest więc taki mały, jak mogłoby się wydawać. Aby swobodnie się po nim poruszać, polecam wynająć samochód. Najlepiej zrobić to przed wyjazdem, bo wtedy na spokojnie można porównać kilka ofert i wybrać najlepszą (tu możesz sprawdzić ceny wynajmu).

Kilka luźnych uwag na temat wynajmowania aut na Cyprze:

  • Najtańsze wypożyczalnie są zwykle na lotniskach. Warto z nich skorzystać również dlatego, że rozwiązuje to problem transferu.
  • Na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny. Jeśli nigdy nie zdarzyło ci się jeździć w taki (cokolwiek niezgodny z naturą) sposób, to musisz się nastawić na to, że początki mogą być trudne.
  • Aby ułatwić sobie nieco jazdę, warto rozważyć wynajęcie samochodu z automatyczną skrzynią biegów. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że to właśnie zmiana biegów jest najbardziej problematyczna – ręka instynktownie sięga do klamki w drzwiach 😉
  • Na szczęście lokalni kierowcy są przyzwyczajeni do nieogarnięcia turystów, więc wyspa całkiem nieźle nadaje się na „ten pierwszy raz” po lewej stronie.
  • Komunikacja publiczna na Cyprze jest. Po prostu jest – tyle dobrego można o niej powiedzieć. Autobusy nie jeżdżą zbyt często, a do tego nagminnie się spóźniają.
  • Samochody z wypożyczalni mają czerwone tablice rejestracyjne.
  • Drogi na Cyprze są w dobrym stanie, główne miasta łączy ze sobą wygodna autostrada. Wszystkie drogi na wyspie (również autostrady) są bezpłatne.
  • Koszt paliwa to około 1,4 € za litr.

Więcej informacji znajdziesz w tekście: wynajem samochodu na Cyprze.

Noclegi na Cyprze

Nocleg na Cyprze
Widok, widoczek, widokunio

Najpopularniejsze turystyczne miejscowości to:

Niektórzy polecają również Limassol, ale moim zdaniem nie jest to dobre miejsce na dłuższy pobyt.

Ponieważ Cypr to dosyć duża wyspa, dobrym pomysłem może być rozdzielenie wyjazdu na dwa noclegi. Ja nocowałem kilka dni w Protaras (obok Ayia Napa) i kilka w okolicach Polis na północnym wybrzeżu. W związku z tym, mogę polecić takie miejscówki:

  • Maricosta Apartments – fajne apartamenty na uboczu Protaras, dobry stosunek jakości do ceny. Najbliższa plaża (Kalamies Beach) znajduje w znajduje się odległości dziesięciu minut spacerem. Knajpki i sklepy jeszcze bliżej. Polecam tę okolicę szczególnie rodzinom z dziećmi. 
  • A.A Michael Apartments – świetny nocleg na północnym wybrzeżu ze znakomitym widokiem wprost na morze. To spokojniejszy region, niż południowe wybrzeże.

Jedzenie i ceny

Standardowe porcje w restauracjach są duże. Nawet ja się najadałem, a to nie zdarza się zbyt często. Jakie dania mógłbym polecić? Przede wszystkim owoce morza, bo je polecam zawsze. Oprócz tego warto spróbować lokalnego sera halloumi. Na Cyprze smakuje nawet lepiej, niż ten z biedry 😉

Ceny na Cyprze są zbliżone do polskich.

Pogoda na Cyprze – kiedy lecieć na wakacje?

Znam takich, którzy polecieli na Cypr w środku sezonu. Już nigdy nie byli tacy, jak wcześniej.

Najlepszym okresem, aby wybrać się na Cypr jest późna wiosna (maj i czerwiec) lub wczesna jesień (wrzesień i październik). Podróż w szczycie sezonu (lipiec i sierpień) mogą rozważać tylko miłośnicy ekstremalnych upałów (temperatura przekracza wówczas ponad 40 stopni Celsjusza).

Piękny jest maj, kiedy kwitnie roślinność i jest już dostatecznie ciepło, aby móc się wygrzewać na słońcu. W czerwcu jest jeszcze cieplej, ale robi się też zdecydowanie tłoczniej. Jeśli nie ograniczają cię wakacje dzieci, to proponowałbym odpuścić sobie lipiec i sierpień – pogoda jest wtedy upalna, a turystów zatrzęsienie.

Za to we wrześniu i w październiku znów robi się nieco luźniej, a woda w morzu jest bardzo ciepła.

Są tacy, co wybierają się na Cypr zimą. To jedno z cieplejszych miejsc w całej Europie, więc nawet w grudniu temperatury mogą sięgać 20 stopni Celsjusza.

Co warto zobaczyć?

Zabytki Cypru
Fmagusta, Cypr

Cypr to z jednej strony olśniewająca przyroda i piękne krajobrazy, a z drugiej liczne zabytki. O wszystkich największych atrakcjach turystycznych (oraz tych mniej turystycznych), napisałem w tekście: atrakcje Cypru.  

Oto przykłady miejsc, których nie warto pomijać podczas wyjazdu:

  • przylądek Cape Greco,
  • półwysep Akamas,
  • atrakcje miasta Pafos (Kato Paphos i Grobowce Królewskie),
  • Skała Afrodyty.

Cypr południowy czy północny?

Wyspa Cypr podzielona jest wewnętrzną granicą (tzw. Zielona Linia) na dwie części.

  • Cypr południowy (grecki) – należący do Unii Europejskiej,
  • Cypr północny (turecki) – będący terytorium okupowanym przez Turcję.

Aby przedostać się z jednej części na drugą, musimy przejść kontrolę paszportową.

O tym, którą część Cypru wybrać, można by napisać konkretny elaborat. Dlatego może w skrócie: obie części są fajne i nawet jadąc tylko do jednej, warto zrobić sobie wycieczkę za Zieloną Linię. Generalnie południowy Cypr jest trochę „bezpieczniejszy”, bo jest członkiem UE i są tam polskie konsulaty. Jeśli więc ktoś nie ma większego doświadczenia w organizowaniu wyjazdów na własną rękę, to polecałbym zatrzymać się właśnie na terenie Republiki Cypryjskiej.

Na Cyprze obowiązują dwa języki: grecki oraz turecki. Grecki jest językiem urzędowym południowej części wyspy, natomiast turecki na terenie Cypru Północnego. Na południu nie ma większych problemów z porozumiewaniem się w języku angielskim, bo jego znajomość jest powszechna wśród mieszkańców. Nieco gorzej pod tym względem prezentuje się północ, ale tu również nie ma tragedii.

Ten tekst poświęcony jest głównie południu Cypru. Północna część wyspy została opisana w tym miejscu: Cypr Północny.

Ubezpieczenie

Ponieważ Cypr południowy należy do UE, na jego terenie ma zastosowanie karta EKUZ. Można (i warto!) wyrobić ją przed wyjazdem w lokalnym oddziale NFZ.

Taka karta umożliwia korzystanie z zakresu usług medycznych w takim samym stopniu, jak stałym mieszkańcom wyspy. Czyli: jeśli coś jest dla nich za darmo, to i dla nas też takie będzie. Warto wiedzieć, że na Cyprze płaci się drobną opłatę za wizytę u lekarza ogólnego (3 euro) lub specjalisty (6 euro).

Inaczej wygląda sytuacja z Cyprem Północnym. Otóż tam karta EKUZ nie ma żadnego zastosowania, więc zdecydowanie lepiej mieć wykupione dodatkowe ubezpieczenie (tu możesz porównać ceny w kilkunastu towarzystwach).

Zachód słońca na Cyprze
Zachód słońca na Cyprze

Co spakować na wakacje?

Ponieważ na Cyprze jest zwykle dosyć ciepło, bez problemu da się zmieścić w bagaż podręczny (mi się przynajmniej ta sztuka udała). Nawet jeśli z tobą będzie inaczej, to nie zapomnij takich rzeczy, jak:

  • Dobry humor 🙂
  • Ręczniki plażowe

Na Cyprze przyda się również adapter do prądu (są inne gniazdka), ale ten często jest dostępny w miejscu noclegu. A nawet jeśli nie, to wystarczy zwiedzić lokalne sklepiki i zapłacić jakąś niewielką kwotę rzędu 2 euro.

I to by było na tyle. Teraz już wiesz jak zorganizować wakacje na Cyprze na własną rękę. Wiesz też, że nie jest to specjalnie trudne zadanie. Do następnego!

pankoszmarny

pankoszmarny - człowiek widmo, człowiek orkiestra. podróżnik, mąż, ojciec, póki co jeszcze nie dziad. podróże traktuje jako zło konieczne, co nie przeszkadza mu być niezastąpionym drogowskazem dla zagubionych duszyczek. blog podróżniczy koszmarnewakacje.pl to jego konik, pasja oraz szaleństwo w jednym.

1 Response

  1. Betty pisze:

    haha, usmialam sié…. Szczery do bólu. Dzieki…niebawem sami sié przekonamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *