Jaskinia Benagil (czyli Algar de Benagil lub Benagil Cave) to esencja Algarve. Prawdopodobnie każdy, kto choć raz zobaczy charakterystyczne zdjęcie plaży wyłaniającej się z wnętrza jaskini, zapragnie się na nią udać.

I będzie to – zapewne – bardzo dobry pomysł.

Bo zwiedzić jaskinię Benagil zdecydowanie warto. A o tym, jak się tam dostać, dowiesz się z mojego dzisiejszego tekstu. Zapraszam!

Jeśli chcesz szybko wykupić rejs łodzią albo wynająć kajak do groty Benagil, to w tym miejscu możesz sprawdzić aktualne ceny.

Jaskinia Benagil – perła Algarve

Benagil to niewielka wioska rybacka położona w regionie Algarve (południowa Portugalia). Znana jest przede wszystkim z przepięknej plaży oraz malowniczej jaskini Algar de Benagil, która stanowi niezwykle popularny cel wycieczek turystycznych. Zastanawiasz się dlaczego?

Oto zdjęcie, które rozwiewa większość wątpliwości:

Jaskinia Benagil
Jasny piasek, turkusowa woda oraz wymyślne formacje skalne. Jeśli Algarve miałoby mieć swoje streszczenie, to byłoby nim to właśnie słynna jaskinia Benagil 🙂

Wewnątrz jaskini znajduje się niewielka plaża, co nie jest wyjątkowo rzadkim zjawiskiem na wybrzeżu Algarve. O unikalności Benagil Cave decyduje jeden malutki szczegół.

Otóż: w suficie jaskini znajduje się dziura.

Jaskinia Benagil, Algarve
Jaskinia Benagil to perła na wybrzeżu Algarve

Do jaskini Benagil, a konkretnie do dziury w sklepieniu, można podejść lądem od góry. W ten sposób da się zobaczyć grotę, ale – umówmy się – to trochę jak lizanie cukierka przez papierek. Dlatego też, większość turystów chce się dostać do środka tego cudu natury.

Niestety jest to dosyć kłopotliwe, bo jedyne wejście dostępne jest od strony morza.

Jak dostać się do jaskini Benagil?

Generalnie są trzy możliwości dotarcia do groty:

 • wycieczka łodzią – najlepiej wybrać niewielką motorówkę, bo duże łodzie nie mogą wpłynąć do wnętrza jaskini i nie będzie opcji zejścia,
 • przepłynięcie kajakiem – kajaki można wypożyczyć na plaży Benagil, ale jeśli nie czujesz się na tyle pewnie, by płynąć samemu po otwartym morzu, to lepszą opcją będzie skorzystanie z wycieczki kajakowej z doświadczonym przewodnikiem,
 • SUP (skrót od ang. Stand-Up Paddle boarding) – to też możesz wypożyczyć na Praia de Benagil.

Najbardziej uniwersalną oraz najłatwiejszą opcją, jest dostać się do jaskini Benagil wykupując rejs łodzią (tu możesz sprawdzić ceny).

Ponieważ grota Benagil znajduje się stosunkowo niedaleko plaży (około 150 m), niektórzy decydują się przepłynięcie do jaskini wpław. Nic mi do tego, jakie kto ma umiejętności pływackie, ale osobiście odradzam takie pomysły. Woda w oceanie potrafi być zdradliwa i nieprzewidywalna, a odległość od plaży tylko pozornie jest łatwa do pokonania.

Rejs do Benagil Cave
Zwiedzanie jaskini Benagil łodzią

Jaskinia Benagil znajduje się blisko plaży Praia de Benagil, gdzie można wypożyczyć kajak lub inny sprzęt pływający. Ewentualnie, transport do groty można również ogarnąć z pobliskiego miasteczka Carvoeiro, Portimao albo… Z niemal każdej większej miejscowości na wybrzeżu Algarve (np. Lagos, Albufeira i Vilamoura).

Co zobaczyć w okolicy groty Benagil?

Na zwiedzaniu groty, jakkolwiek urokliwa by nie była, świat się oczywiście nie kończy. Szczególnie, że w na południowym wybrzeżu Portugalii piękna przyrody (i nie tylko) jest cała masa. A do tego znajduje się tu bogata infrastruktura turystyczna.

Jeśli szukasz więcej informacji, to zapraszam do tekstu: atrakcje Algarve.

A jeśli interesują cię niezwykłe formacje skalne, to szczególną uwagę proponuję skierować w miejsca:

 1. Praia de Marinha
 2. Ponta da Piedade (Lagos)

Informacje praktyczne

 • Wbrew pozorom, wnętrze jaskini dosyć trudno sfotografować. To znaczy: trudno sfotografować tak, żeby wyszło ładne zdjęcie.
 • Benagil jest bardzo popularna wśród turystów, dlatego dobrym pomysłem jest zarezerwować wycieczkę lub kajak z wyprzedzeniem.

I to by było na tyle. Teraz już wiesz, że w kategorii jaskiń, Benagil Cave stoi naprawdę wysoko. Wiesz też, jak możesz się tam dostać i czy warto to w ogóle zrobić.

Do następnego!

pankoszmarny

pankoszmarny - człowiek widmo, człowiek orkiestra. podróżnik, mąż, ojciec, póki co jeszcze nie dziad. podróże traktuje jako zło konieczne, co nie przeszkadza mu być niezastąpionym drogowskazem dla zagubionych duszyczek. blog podróżniczy koszmarnewakacje.pl to jego konik, pasja oraz szaleństwo w jednym.

2 komentarze

 1. Magazyn energii pisze:

  Jaskinia Benagil, uznawana za perłę Algarve, to magiczne miejsce, które przyciąga podróżników ze swoją wyjątkową urodą i niepowtarzalnym charakterem. Artykuł prezentuje to naturalne arcydzieło jako jedno z najbardziej zachwycających miejsc na południu Portugalii.

  • pankoszmarny pisze:

   Dziękuję za komentarz, który prezentuje zatarcie granic pomiędzy sztuczną inteligencją a naturalną głupotą. Link usunąłem, no bo kurde bez przegięć 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *