Madera nie jest ogromną wyspą. Ale jeśli chcemy wygodnie się po niej poruszać, to warto rozważyć wynajem samochodu. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że nie powinno to sprawiać większego problemu.

Wypożyczalnie samochodów na Maderze przecież tylko czekają, aż zdecydujemy się zostawić w ich kieszeniach swoje pieniądze. Kłopot pojawia się wtedy, gdy wypożyczenie auta chcemy ogarnąć w miarę tanio. Lub zamierzamy zrobić to bez karty kredytowej.

I o tym właśnie będzie ten tekst. Zapraszam!

Na szybko: jeśli nie potrzebujesz szczegółowych informacji, tylko chcesz od razu rezerwować samochód, to w tym miejscu możesz sprawdzić aktualne ceny.

Wynajem samochodu na Maderze (okiem blogera)

O Maderze często się mawia, że jest to wyspa wiecznej wiosny. Dlaczego? Bo niemal przez cały rok utrzymuje się tam podobna temperatura. To dosyć niecodzienne zjawisko, szczególnie jeśli mówimy o wyspie, która politycznie stanowi część Europy (Madera to Portugalia). Dzięki temu, wydaje się że to świetne miejsce na rodzinne wakacje.

Madera nie jest zbyt rozległa i od biedy da się ją zwiedzać autobusem. Pomimo tego, warto wypożyczyć samochód, bo dzięki temu będziemy mieli pewność, że uda się zobaczyć całą wyspę i dotrzeć we wszystkie interesujące miejsca szybko i sprawnie. A jest tu co oglądać, począwszy od licznych atrakcji stolicy wyspy Funchal, a skończywszy na malowniczej Dolinie Zakonnic.

Poszukiwania odpowiedniej wypożyczalni proponuję zacząć od przejrzenia ofert w porównywarce DiscoverCars. Jest ona o tyle fajna, że znaleźć tu można zarówno małe lokalne wypożyczalnie, jak i duże sieciowe molochy. To zdecydowanie zwiększa szansę, że nie umknie nam w danym terminie najtańsza oferta wypożyczalni samochodów na Maderze.

Wynajem samochodu na Maderze
Wypożyczenie samochodu na Maderze

Wypożyczalni samochodów jest na Maderze od groma, ale wskazanie tej jednej najlepszej nie jest proste. Sporo osób poleca chociażby Funchal Car Hire – osobiście jednak nie korzystałem z usług tej firmy, więc ciężko mi się wypowiadać.

Jak tanio wypożyczyć samochód?

Jeżeli planujesz wakacje na Maderze i zamierzasz wynająć auto w miarę tanio, to musisz liczyć się z tym, że nie będzie to łatwe zadanie. Aby zwiększyć swoje szanse, najlepiej wyjechać poza sezonem, szukać samochodu jak najwcześniej oraz wybrać możliwie niewielkie auto.

Pandemia mocno wpłynęła na ceny wynajmu samochodów na Maderze (i nie tylko). Wiele wypożyczalni pozbyło się dużej części swojej floty, przez co obecnie mogą występować spore niedobory. Ceny są więc zdecydowanie wyższe niż kilka lat temu.

W przypadku wypożyczalni samochodów raczej nie sprawdza się czyhanie na oferty last minute. Te wprawdzie się zdarzają, ale naprawdę sporadycznie. Stąd też przy wypożyczeniu samochodu, zwykle bardziej opłacalne jest dokonanie wcześniejszej rezerwacji.

Oczywiście na cenę wpływa również czas wynajmu. To banalne stwierdzenie, ale akurat w przypadku tak niewielkiej wyspy jak Madera, warto się chwilę nad tym pochylić. Czy na pewno musimy wypożyczyć samochód na cały wyjazd? Być może lepiej to zrobić tylko na dwa lub trzy dni?

Trzecia rzecz: pogoda na Maderze jest z grubsza taka sama przez cały rok. I zwykle jest wiosenna. Pomimo tego, tu również da się wyróżnić szczyt sezonu turystycznego. Oczywiście nie muszę dodawać, że najkorzystniej jest wynająć samochód poza sezonem. Wtedy możemy liczyć na zdecydowanie niższe ceny.

Wynajem auta bez karty kredytowej

Wypożyczenie samochodu na Maderze (i nie tylko) wiąże się z tym, że trzeba posiadać kartę kredytową. I że musi być ona wystawiona na nazwisko głównego kierowcy. Czy tak jest zawsze? Oczywiście nie. Zdarzają się wypożyczalnie, które dopuszczają wynajem samochodu za pomocą zwykłej debetówki.

Problem polega na tym, że akurat na Maderze ciężko taką wypożyczalnię znaleźć. Albo inaczej: ja takowej nie znalazłem.

Być może była to kwestia terminu, więc zawsze możesz spróbować samodzielnie. Oto sposób krok po kroku:

 1. Wejdź na stronę tej porównywarki.
 2. Wpisz lokalizację wynajęcia samochodu (np. lotnisko w Funchal).
 3. Wybierz termin w jakich będziesz potrzebował auta.
 4. Po chwili pokarze się okno zawierające wyniki wyszukiwania dostępnych samochodów.
 5. Z lewej strony znajdź sekcję Payment cart at pick-up.
 6. Zaznacz Debit Card.
Wypożyczenie samochodu bez karty kredytowej
Madera – wynajem samochodu bez karty kredytowej

Znalazłeś ofertę na wypożyczenie samochodu bez karty kredytowej? Koniecznie daj znać (jestem bardzo ciekawy)! Ale nawet jeśli ci się nie powiodło, to mam nadzieję że przynajmniej udało się znaleźć auto w dobrej cenie.

Czy brać ubezpieczenie wynajmu samochodu na Maderze?

Wynajem samochodów zawsze wiąże się z ryzykiem. A to możemy go gdzieś zarysować, a to możemy w coś stuknąć, a to… wpadniemy nim do morza. Dlatego też, aby niepotrzebnie się przy oddaniu samochodu nie stresować, ja zazwyczaj wybieram oferty z pełnym ubezpieczeniem. Dlaczego?

 • Bo drogi na Maderze są wąskie.
 • Bo mój limit na karcie kredytowej nie pokrywa wkładu własnego 😉
 • Bo podczas wakacyjnej podróży chcę aby jazda samochodem była przyjemnością.
 • Bo lubię mieć w nosie jakieś drobne uszkodzenia samochodu i nie chce mi się przejmować jakimś durnym autem, ani szukać na nim drobnych rysek.
 • Bo zwrot samochodu bez ubezpieczenia może być kłopotliwy…

Mógłbym tak jeszcze wymieniać, ale to tylko moje doświadczenia. Pełne ubezpieczenie oczywiście nie jest niezbędne, więc każdy podejmuje decyzję we własnym zakresie.

Madera, Portugalia
Wyspa Madera

Na co uważać wynajmując samochód na Maderze?

Każda wypożyczalnia samochodów zwraca uwagę na wiek kierowcy, więc sprawdź czy masz skończone przynajmniej 21 lat ;). Na pewno potrzebne ci będzie prawo jazdy (wystarcza polskie).

Przy odbiorze samochodu sprawdź go dokładnie i upewnij się, że wszystkie uszkodzenia są odnotowane. To zdecydowanie oszczędzi ci nerwów i znacząco ułatwi zwrot auta.

Polecam wypożyczyć możliwie małe auto, np. w stylu fiata punto. Oto dlaczego:

 • tak będzie najtaniej,
 • łatwiej się przemieszczać i łatwiej znaleźć miejsce do parkowania,
 • czasem się zdarza, że wypożyczalnia coś pokręci i zamiast małego auta dostanie się duże w cenie małego.

I to by było na tyle. Teraz już chyba wiesz, jak wygląda wynajem samochodu na Maderze. Wiesz też, że wypożyczenie auta pozwoli w pełni nacieszyć się urokami tej pięknej wyspy. Jeżeli potrzebujesz więcej informacji, to zapraszam do tekstu: wynajem samochodu w Portugalii.

pankoszmarny

pankoszmarny - człowiek widmo, człowiek orkiestra. podróżnik, mąż, ojciec, póki co jeszcze nie dziad. podróże traktuje jako zło konieczne, co nie przeszkadza mu być niezastąpionym drogowskazem dla zagubionych duszyczek. blog podróżniczy koszmarnewakacje.pl to jego konik, pasja oraz szaleństwo w jednym.

3 komentarze

 1. Tomek pisze:

  Cześć, udało się znaleźć auto bez karty kredytowej. Można zabezpieczyć kaucję poprzez kartę debetową lub cash.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *