Choć Portugalia to kraj, do którego da się dojechać własnym autem, większość podróżujących decyduje się na wynajem samochodu na miejscu. Na przeciw tej potrzebie stają liczne wypożyczalnie samochodów, od których wprost roi się na lotniskach w Lizbonie, Faro czy Porto. To oczywiście dobrze. Bo im większa konkurencja, tym lepsze ceny.

Dziś powiem kilka słów, w jaki sposób znaleźć tanią ofertę na wypożyczenie samochodu, a także jak znaleźć wypożyczalnię z której można skorzystać bez karty kredytowej. Zapraszam!

Wynajem samochodu w Portugalii (okiem blogera)

Portugalia nie jest może ogromnym krajem, ale nagromadzenie atrakcji turystycznych sprawia, że bez samochodu ani rusz. To znaczy – o ile w kręgu naszych zainteresowań znajduje się coś więcej, niż tylko wylegiwanie się na jednej plaży w Algarve lub spędzenie 3 dni w Lizbonie.

Poszukiwania odpowiedniej wypożyczalni samochodów w Portugalii proponuję zacząć od przejrzenia ofert w porównywarce Discover Cars.

Dlaczego akurat tam? Bo można tam znaleźć szeroki wybór zarówno małych lokalnych wypożyczalni (te lubię najbardziej) oraz dużych molochów, które mają swoje oddziały na całym świecie.

Oprócz tego, porównywarka ma bardzo wygodny zestaw filtrów, dzięki któremu w kilka sekund znaleźć nie tylko atrakcyjne oferty pod kątem ceny wynajmu, ale również takie wypożyczalnie, które umożliwiają wynajem samochodów bez karty kredytowej lub bez depozytu.

Wynajem samochodu w Portugalii
Wynajem samochodów w Portugalii

Sam ostatnio korzystałem z oferty wypożyczalni Drive4Fun. Nie mam im nic do zarzucenia, więc jeśli tylko mieliby dobrą cenę w interesującym mnie terminie, to skorzystałbym z ich usług ponownie. Tak czy inaczej – poszukiwania zaczynam od DiscoverCars.

Wypożyczenie auta bez karty kredytowej

Wypożyczalnie samochodów w Portugalii (i nie tylko), zwykle stawiają jako wymóg kartę kredytową wystawioną na nazwisko głównego kierowcy. Owa karta kredytowa służy jako zabezpieczenie depozytu, który pobierany jest na wypadek uszkodzenia lub kradzieży pojazdu.

Czy istnieje możliwość wynajmu auta bez karty kredytowej? A i owszem. Oto jak to zrobić wybierając się do Portugalii:

 1. Wejdź na stronę tej porównywarki
 2. Wpisz miejsce odbioru samochodu (np. miasto Lizbona lub lotnisko Faro)
 3. Wpisz termin rezerwacji (data odbioru oraz data zwrotu).
 4. Po chwili zobaczysz dostępne samochody.
 5. Z lewej strony znajdź opcję „Płatność kartą przy odbiorze”.
 6. Zaznacz Karta Debetowa.
 7. Teraz pojawią ci się tylko oferty wynajmu bez karty kredytowej:
Wynajem auta bez karty kredytowej
Najlepsze oferty (przy których nie potrzebna jest karta kredytowa)

Jak pewnie zauważysz, aby wynajem samochodu na kartę debetową ogranicza nieco wybór dostępnych wypożyczalni aut. Często wiązać się też będzie z koniecznością zapłacenia wyższej ceny.

Samochód w Portugalii bez wkładu własnego

Nieco trudniej może być znaleźć wypożyczalnię, która daje możliwość odbioru pojazdu bez depozytu (czyli wkładu własnego). Oto jak można to zrobić:

 1. Wejdź na stronę tej porównywarki
 2. Wpisz miejsce odbioru pojazdu (np. lotnisko Funchal Madera lub miasto Porto).
 3. Wpisz termin rezerwacji (data odbioru oraz zwrotu).
 4. Z lewej strony znajdź sekcję Kaucja zwrotna (Refundable security deposit)
 5. Wybierz opcję Depozyt nie jest wymagany (o ile jest dostępna dla danego miejsca docelowego).

Aby cieszyć się brakiem depozytu, na 99,9% konieczne będzie wykupienie ubezpieczenia SCDW.

Planujesz podróż na poza kontynentalną Portugalię? W takim razie mogą przydać ci się do czegoś informacje zawarte w tym tekście: wynajem samochodu na Maderze.

Autostrady i drogi ekspresowe w Portugalii

Pomijając obwodnice wokół większych miast, zdecydowana większość autostrad oraz dróg ekspresowych w Portugalii jest płatna. Jeśli chodzi o pobieranie opłat, to panuje tu galimatias nawet większy niż w Polsce. Otóż:

 1. Przy wjazdach na niektóre autostrady ustawione są bramki poboru opłat (tak jest np. w okolicach Lizbony).
 2. Przy wjazdach na pozostałe autostrady nie ma żadnych bramek, a opłaty drogowe dokonuje się przez elektroniczny system poboru (tak jest np. w Algarve).

O ile punkt pierwszy nie stwarza większych problemów (poza ewentualnymi kolejkami), o tyle drugi może być kłopotliwy. Wynika to z faktu, że aby uiścić opłatę, samochód musi być wyposażony w specjalne urządzenie do elektronicznego poboru opłat (Tolls Tag).

Wypożyczalnie samochodów udostępniają je za dodatkową opłatą. Nie są to duże pieniądze – raptem kilkanaście euro, z czego dużą część można wykorzystać na przejazdy autostradami. Zdecydowanie warto wypożyczyć samochód wyposażony w Tolls Tag, bo płatne autostrady ciężko jest omijać i możemy na nią wjechać choćby przez przypadek.

Drogi w Portugalii
Ta portugalska droga akurat nie wymaga dodatkowych opłat

Jak tanio wypożyczyć samochód?

Portugalia nie jest przesadnie drogim krajem, przynajmniej w porównaniu z innymi państwami na zachodzie Europy. W związku z tym, da się tu znaleźć wypożyczalnię, która nie rozbije w pył limitu na twojej karcie kredytowej 😉

Aby zaoszczędzić, proponuję ogarnąć wynajem samochodu z jak największym wyprzedzeniem. Wtedy będzie największy wybór aut, dzięki czemu da się znaleźć coś dobrego i taniego. Na ostatnią chwilę zostają głownie bryki (i wypożyczalnie samochodów) niefajne oraz drogie. Oczywiście w uzyskaniu lepszej ceny pomoże również wyjazd poza szczytem sezonu.

Autoreklama: jeśli brakuje ci pomysłu, którą część Portugalii wybrać, to w tym miejscu znajdziesz garść inspiracji: gdzie na wakacje w Portugalii.

Lizbona – wypożyczenie samochodu

Lizbona to prawdopodobnie najsympatyczniejsza stolica w Europie. Jest stosunkowo niewielka, niemal kompaktowa, co sprawia… że wynajem samochodu wyłącznie po to, aby się poruszać po mieście nie ma żadnego sensu. Mówiąc wprost: samochód w Lizbonie tylko przeszkadza. Bo w wiele miejsc się dojechać nie da, a do tego dochodzi zmartwienie o parking.

Jeśli więc zamierzasz spędzić w stolicy Portugalii kilka dni, to warto rozważyć sensowność wynajmowania w tym czasie auta. Być może bardziej opłacalne będzie wynajęcie samochodu dopiero w chwili, gdy wyjeżdżasz z miasta?

No bo to jest tak:

 • centrum Lizbony (dzielnice Alfama, Baxia) bez problemu przejdziesz na piechotę, od czasu do czasu wspomagając się komunikacją miejską (żółte tramwaje!),
 • samochód może się ewentualnie przydać w celu dojazdu do oddalonej od centrum dzielnicy Belem, gdzie znajduje się min. Klasztor Hieronimitów,
 • teoretycznie samochodem możesz również dojechać do Sintry, ale raczej tego nie polecam (są tu duże problemy z parkingami).

Tak czy inaczej: wypożyczalnie samochodów w Lizbonie znajdziesz tutaj.

Wypożyczone samochody w Portugalii
Wynajem samochodów w Portugalii

Algarve – wynajem samochodów

Algarve, czyli południowe wybrzeże Portugalii, zachęca przepięknymi plażami oraz malowniczymi klifami. Samochód na pewno się tu przyda – to zdecydowanie najwygodniejszy sposób przemieszczania się po tym regionie. Najniższe ceny mają wypożyczalnie samochodów na lotnisku w Faro, gdzie koszt wynajmu auta zaczyna się tu od… a zresztą sami sobie sprawdźcie 😉

Jeżdżąc po Algarve zdecydowanie warto mieć elektroniczny Tolls tag. To nie jest wielki wydatek, a można dzięki temu zaoszczędzić masę czasu i nerwów. Te ostatnie dobrze natomiast trzymać na wodzy, żeby na przykład nie spaść z jakiegoś malowniczego klifu, których jest tu od groma (więcej o tym w tekście: co zobaczyć w Algarve)

Na co uważać wynajmując samochód w Portugalii?

 • Jeżeli nie skorzystasz z wypożyczalni, której wystarcza karta debetowa, to upewnij się, że masz kartę kredytową wystawioną na imię i nazwisko głównego kierowcy.
 • Praktycznie każda wypożyczalnia samochodów patrzy na wiek kierowcy, więc dobrze żebyś miał skończone przynajmniej 21 lat.
 • Dodatkowy kierowca jest zwykle dodatkowo płatny.
 • Na pewno potrzebne ci będzie ważne prawo jazdy – wystarcza polski dokument, międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane. Oprócz tego oczywiście paszport lub dowód osobisty.
 • Pamiętaj, że odbiór pojazdu innym miejscu zwykle wiązać się będzie z dodatkową opłatą.
 • Większość wypożyczalni samochodów pobiera również dodatkowe opłaty za urządzenie rejestrujące opłaty drogowe.
 • W przypadku uszkodzenia samochodu w Portugalii (i w innych krajach też) odpowiadasz finansowo do kwoty wkładu własnego. Ten ostatni możesz zmniejszyć lub w ogóle zlikwidować, wykupując ubezpieczenie SCDW (Super Collision Damage Waiver).

I to by było na tyle. Teraz już chyba wiesz, na co zwrócić uwagę przy wynajmie samochodów w Portugalii. Wiesz też, co zrobić, aby nie być zmuszonym do korzystania w tym kraju tylko z transportu publicznego.

Szerokiej drogi!

pankoszmarny

pankoszmarny - człowiek widmo, człowiek orkiestra. podróżnik, mąż, ojciec, póki co jeszcze nie dziad. podróże traktuje jako zło konieczne, co nie przeszkadza mu być niezastąpionym drogowskazem dla zagubionych duszyczek. blog podróżniczy koszmarnewakacje.pl to jego konik, pasja oraz szaleństwo w jednym.

1 Response

 1. Jeśli będziecie na Maderze, to jak ognia unikajcie Bravacar. Bujam się już 4 tydzień, żeby oddali kaucję cały czas coś nie działa, nie mają czasu, mowia, że nie dochodzi do nich mail z nr, mowia, że zaraz oddadzą, że zaraz zadzwonią… złodzieje. Straciłem już na rozmowy telefonicznej z nimi pomad 100 zł. Pieniędzy jak nie było tak nie ma. Ogólnie jest to firma krzak. Jeden facet, który nic nie ogarnia, nie przyjechał na lotnisko, a takie było zapewnienie firmy wybajmujacej, bo nie miał czasu, potem było tylko gorzej. Po kilku telefonach w końcu odebrał i po godzinie przyjechał. Zamówionego diesla, do którego dopłaciłem nie było. Miał jakiegoś innego, ale nie przygotowany( brudny w środku po poprzednikach), bak pusty. Zaczął go sprzątać… a czas mijał. No jestem debilem, że tam wypożyczyłem. Piszę ku przestrodze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *