Sardynia to całkiem duża wyspa, więc żeby poruszać się po niej swobodnie, warto rozważyć wynajem samochodu. Wydaje się, że nie powinno to stanowić problemu. Lotniska w Cagliari, Alghero lub Olbii pełne są wypożyczalni aut, które tylko czekają aż zostawimy u nich pieniądze. Kłopot zaczyna się wtedy, gdy nasze oczekiwania wybiegają poza typową ofertę. Na przykład chcemy wypożyczyć samochód bez karty kredytowej. Albo mamy ochotę zrobić w miarę tanio.

Na szczęście dla pana Koszmarnego nie ma problemów, które byłyby nie do rozwiązania. I o tym właśnie będzie ten materiał. Zapraszam!

Na szybko: jeśli nie potrzebujesz szczegółowych informacji, tylko chcesz od razu rezerwować samochód, to w tym miejscu możesz sprawdzić aktualne ceny.

Wynajem samochodu na Sardynii (okiem blogera)

Powiedzieć, że samochód się na Sardynii przydaje, to nic nie powiedzieć. Podróżowanie po całej wyspie bez własnego auta będzie bardzo upierdliwe, jeśli więc zamierzasz zobaczyć coś więcej, niż tylko basen w hotelu, jednym z pierwszych miejsc jakie na miejscu odwiedzisz, powinna być wypożyczalnia aut.

Ja korzystałem z wypożyczalni o nazwie Autonoleggio Sardinia. Nie miałem żadnych zastrzeżeń do ich pracy, ale od mojej ostatniej wizyty na Sardynii minęło już trochę czasu i dużo się mogło zmienić. Tak czy inaczej, poszukiwania odpowiedniej wypożyczalni proponuję zacząć od przejrzenia ofert w porównywarce DiscoverCars.

Jak tanio wypożyczyć samochód?

Wypożyczenie samochodu Cagliari

Jeżeli planujesz wyjazd na Sardynię i zamierzasz wynająć auto w miarę tanio, to musisz liczyć się z tym, że nie będzie to łatwe zadanie. Aby zwiększyć swoje szanse, najlepiej wyjechać poza szczytem sezonu (we wrześniu ceny są zdecydowanie niższe niż sierpniu) oraz szukać samochodu jak najwcześniej.

Sardynia nie jest tanią wyspą, co przekłada się na koszt wynajmu samochodu. W wielu miejscach sezon liczony jest od 1 czerwca – np. od tego dnia na przykład pobierane są opłaty za parkometry w Villasimius – więc już w czerwcu należy spodziewać się dosyć wysokich cen. Podobnie będzie w lipcu, ale prawdziwy cenowy odjazd następuje w sierpniu, kiedy to wszyscy Włosi wyruszają na wakacje (jak jeden mąż).

Sierpień to miesiąc, kiedy jest najdrożej i najtłoczniej, dlatego odradzam wakacje na Sardynii akurat w tym czasie.

Mogę za to polecić maj, kiedy to na wyspie jest pięknie, gdyż kwiatki kwitną, a do tego bardzo ciepło i w miarę tanio. Dobry będzie też wrzesień, gdy woda w morzu jest nagrzana, a ceny sporo niższe niż w szczycie sezonu.

Kiedykolwiek byście się na wyjazd nie zdecydowali, to wynajem samochodu proponuję ogarnąć z jak największym wyprzedzeniem. Wtedy będziecie mieli najlepszy wybór i może znaleźć się coś zarówno dobrego, jak i taniego. Na ostatnią chwilę zostają głównie auta (i wypożyczalnie samochodów) słabe oraz drogie.

Czy brać ubezpieczenie wynajmując samochód na Sardynii?

Decyzję czy wziąć pełne ubezpieczenie wynajmowanego samochodu, czy też nie, każdy powinien podjąć we własnym zakresie. Ja mogę tylko powiedzieć, że sam ubezpieczenie wziąłem. Dlaczego?

 • Bo wiem jak Włosi jeżdżą.
 • Wiem jak wygląda tam parkowanie.
 • Bo na podczas wakacyjnej podróży lubię mieć wszystko w nosie i nie chce mi się przejmować jakimś durnym autem, ani szukać na nim drobnych rysek i innych uszkodzeń.
 • Bo zwrot samochodu, na który nie wykupiło się ubezpieczenia może być kłopotliwy, a ja na wakacjach lubię mieć wszystko w… już wy wiecie gdzie 😉

Wynajem auta bez karty kredytowej

Wypożyczenie samochodu zwykle wiąże się z tym, że trzeba mieć kartę kredytową wystawioną na nazwisko głównego kierowcy. Ale nie zawsze! Niektóre wypożyczalnie dopuszczają bowiem wynajem auta bez karty kredytowej.

Oto w jaki sposób możesz je znaleźć, gdy wybierasz się na Sardynię:

 1. Wejdź na stronę discovercars
 2. Wpisz miejsce z którego chcesz wypożyczyć samochód (np. lotnisko w Cagliari lub centrum Alghero)
 3. Wpisz termin w jakich będziesz potrzebował auta.
 4. Po chwili pokaże ci się okno, w którym widać dostępne samochody.
 5. Z lewej strony znajdź sekcję „Payment cart at pick-up” / „Płatność kartą przy odbiorze”.
 6. Zaznacz Debit Card / Karta Debetowa – dzięki temu pojawią ci się oferty wynajmu bez karty kredytowej:
Wypożyczenie samochodu bez karty kredytowej

I w ten oto sposób możesz wypożyczyć samochód bez tego drogiego kawałka plastiku. Niestety, jest z tym związany dosyć duży minus: mocno zawęża to liczbę dostępnych ofert, przez co trudno może być znaleźć w miarę tani samochód do wynajęcia.

Wynajmując auto będziesz mieć szansę zobaczyć ciekawe miejsca wyspie: począwszy od Costa Verde, a na Porto Torres lub Porto Cervo skończywszy. Więcej atrakcjach znajdziesz w tekście poświęconym temu, co zobaczyć na Sardynii.

Na co uważać wynajmując samochód na Sardynii?

Każda wypożyczalnia samochodów zwraca uwagę na wiek kierowcy, więc upewnij się, że masz skończone przynajmniej 21 lat 😉 . Na pewno potrzebne ci będzie prawo jazdy – wystarcza polski dokument, międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane.

Duża część stacji benzynowych (zarówno na Sardynii, jak i całych Włoszech) nie jest całodobowa. W dni robocze czynne są do późnego wieczora, ale już w sobotę tylko do wczesnego popołudnia.

Oprócz tego, polecam wypożyczyć możliwie małe auto. Przez to ostatnie sformułowanie rozumiem możliwie najmniejszy samochód, w jaki się zmieścicie. Z kilku przyczyn:

 • jest to zwykle najtańsze rozwiązanie,
 • zdecydowanie łatwiej znaleźć miejsce do parkowania (uliczki i parkingi we Włoskich miasteczkach bywają bardzo ciasne)
 • niewielkim samochodem łatwiej się przemieszczać po wąskich drogach,
 • czasem się zdarza, że wypożyczalnia coś pokręci i zamiast małego auta dostanie się duże w cenie małego 😉

I to by było na tyle. Teraz już chyba wiesz, jak wygląda wynajem samochodu na Sardynii. Ten tekst powstał jako uzupełnienie zbiorczego artykułu Sardynia na własną rękę, który to artykuł ma już swoje lata i przedstawiał nieco nierealną wizję tego, ile kosztuje wynajem auta na drugiej co do wielkości (ale pierwszej co do wysokości cen) włoskiej wyspie.

Szerokości!

PS Ogólne informacje na temat wynajmowania aut z kartą debetową znajdziesz tu: wynajem samochodu bez karty kredytowej.

pankoszmarny

pankoszmarny - człowiek widmo, człowiek orkiestra. podróżnik, mąż, ojciec, póki co jeszcze nie dziad. podróże traktuje jako zło konieczne, co nie przeszkadza mu być niezastąpionym drogowskazem dla zagubionych duszyczek. blog podróżniczy koszmarnewakacje.pl to jego konik, pasja oraz szaleństwo w jednym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *