Trudno wyobrazić sobie miejsce, w którym wypożyczenie samochodu miałoby więcej sensu niż w USA. Bo Stany Zjednoczone Ameryki to kolebka światowej motoryzacji. To państwo, gdzie bez auta, jak bez ręki. To takie miejsce, gdzie będąc na wakacjach wynajem samochodu jest absolutną koniecznością.

Dziś opowiem więc o tym, jak ogarnąć wynajem auta w Los Angeles. Albo Nowym Jorku. Albo w Miami. Właściwie, gdziekolwiek was los w USA nie poniesie. Zapraszam!

Na szybko: jeśli nie potrzebujesz szczegółowych informacji, tylko chcesz od razu rezerwować samochód, to w tym miejscu możesz sprawdzić aktualne ceny.

Tani wynajem samochodów w USA

Stany Zjednoczone są bardzo mocno zmotoryzowane, stąd też da się tu ogarnąć w miarę tani wynajem samochodu. Oczywiście, mówiąc „tani” mam na myśli cenę wynajmu samochodu w relacji do cen innych usług w USA.

Samochody w USA
Samochody w USA

Cena wynajmu zależy od bardzo wielu czynników. Istotny jest termin, lokalizacja oraz długość wypożyczenia. Dużo będzie również zależeć od klasy auta – oczywistym jest, że za kabriolet Mustang przyjdzie nam zapłacić nieco więcej, niż za najtańszego Forda.

Ze względu na dużą liczbę zmiennych, nie można powiedzieć ile kosztuje wynajem samochodu w USA. Nie da się również wskazać, jaka jest najtańsza i najlepsza wypożyczalnia samochodów. Wszystko zależy od kontekstu, dlatego poszukiwania proponuję zacząć od przejrzenia ofert w porównywarce DiscoverCars.

Jest ona o tyle dobra, że można w niej znaleźć wszystkie istotne wypożyczalnie samochodów w Stanach Zjednoczonych (National Car Rental, AVIS, Sixt, Dollar, Alamo, Budget), a także sporo małych lokalnych wypożyczalni. Porównywarka zapewnia również zestaw przydatnych filtrów, które pozwalają znaleźć ofertę idealnie skrojoną do naszych potrzeb.

Wynajem auta w USA
Tani wynajem samochodów w USA

Trochę praktycznego info dla tych, których interesuje tani wynajem samochodu w USA:

  • Zarezerwuj auto w wypożyczalni jak najwcześniej – najlepiej przynajmniej pół roku przed podróżą (serio!).
  • Wypożyczalnie dają rabaty za pełne tygodnie wynajmu, dlatego często korzystniej wychodzi wynajem samochodu za 14, niż za 13 dni.
  • Każda dodatkowa opłata powinna być dokładnie przemyślana – najlepiej jeszcze przed wyjazdem podjąć decyzję o tym, co dokładnie kupimy (więcej o tym w dalszej części tekstu).

Wynajem samochodu (USA) – bez karty kredytowej

Zdecydowana większość wypożyczalni samochodów w USA wymaga posiadania karty kredytowej. Ale nie wszystkie! W niektórych honorowane są są również europejskie karty debetowe. Oto jak możesz znaleźć wypożyczalnie, które umożliwiają wynajem samochodu bez karty kredytowej:

  1. Wejdź na stronę tej porównywarki.
  2. Wpisz szczegóły dotyczące wynajmu samochodu (termin i miejsce).
  3. Następnie znajdź z prawej strony „Płatność kartą przy odbiorze” („Payment cart at pick-up”).
  4. Zaznacz opcję „Karta Debetowa” („Debit Card”).
  5. I już! Teraz powinieneś widzieć tylko oferty wynajmu samochodu w USA bez karty kredytowej.
Wynajem samochodu w USA bez karty kredytowej
Wynajem auta bez karty kredytowej

Karta kredytowa podczas wycieczki w Stanach Zjednoczonych przydaje się bardzo często. Zdecydowanie polecam zabrać ją ze sobą, nawet jeśli uda ci się wynająć samochód bez karty kredytowej.

Samochód w USA – czy jest potrzebny?

Wypożyczenie samochodu w USA zwykle jest koniecznością. Dlaczego? Bo Stany Zjednoczone są szalenie mocno zmotoryzowanym krajem i brak auta będzie tu bardzo ograniczający.

Żeby nie być gołosłownym, mała anegdotka. Gdzieś w Arizonie, prawdopodobnie w miasteczku Williams (stamtąd ruszaliśmy na Wielki Kanion) zapytałem jednego typa, czy jest gdzieś blisko sklep spożywczy. Typ mi mówi, że w tamtą stronę i że blisko, bo dziesięć minut. Dziesięć minut, myślę sobie, to dobry czas na mały spacer. Idę więc we wskazaną przez typa stronę, na co ten mnie woła i mówi: „co ty robisz, man? Dziesięć minut to jest samochodem! Tam nawet nie ma chodnika, na piechotę nie dasz rady, tylko cię kojoty zjedzą!”.

Wynajętym samochodem przez USA
Wypożyczenie samochodu daje wolność

Generalna zasada jest więc taka, że wynajem samochodu w USA to zdecydowanie dobry pomysł. Ale, żeby nie było zbyt prosto, od tej zasady zdarzają się nieliczne wyjątki.

Te wyjątki to pobyt w dużych miastach, takich jak Nowy Jork lub San Francisco. Tam rzeczywiście samochód stanowić będzie tylko problem. Trzeba znaleźć i opłacić parking, a poruszać się lepiej i wygodniej metrem (w takim Nowym Jorku) lub tramwajem (w takim San Francisco).

Nie zmienia to jednak faktu, że poza miastami samochód jest praktycznie niezbędny.

Na co zwracać uwagę przy wynajmie samochodów w USA?

Kilka rzeczy:

  • Opłaty lotniskowe – wynajmując samochód wynajmując samochód na lotnisku, musisz je ponieść (zwykle będzie to kilkadziesiąt dolarów), dlatego warto się zastanowić, czy nie lepiej odebrać samochód po dojechaniu do miasta.
  • Fuel Plan, czyli wszelkie dopłaty paliwowe – zwykle się na tym traci, dlatego najlepiej wybrać opcję FULL/FULL (wynajmujesz z pełnym bakiem i oddajesz z pełnym bakiem).
  • Jeżeli zamierzasz wyjeżdżać wypożyczonym samochodem poza granicę stanu, zorientuj się, czy wypożyczalnia nie pobiera za to dodatkowych opłat.
  • Opłata za czyszczenie – zwykle jest pobierana, jeśli oddamy wyjątkowo mocno usyfiony samochód.

Dodatkowa opłata doliczana jest również za młodość. W przypadku, gdy kierowca ma od 21 do 25 lat, trzeba dopłacić za ubezpieczenie młodego kierowcy.

Ubezpieczenia

Wypożyczalnie samochodów zwykle dają w pakiecie podstawowe ubezpieczenia CDW (Collision Damage Waiver) oraz TP (ubezpieczenie od kradzieży). Pokrywają one część kosztów związanych z ewentualną kolizją lub kradzieżą, za resztę odpowiadamy natomiast my (do wysokości depozytu). Aby zmniejszyć lub w ogóle usunąć depozyt, można wykupić ubezpieczenie SCDW. Czy warto to zrobić? To zależy od ceny takowego ubezpieczenia oraz tolerancji na ryzyko.

Samochód w Stanach Zjednoczonych
USA

Warto moim zdaniem zainteresować się ubezpieczeniem Roadside Assistance Protection. Dzięki niemu uzyskamy dostęp do czegoś w rodzaju pomocy drogowej. W Stanach Zjednoczonych odległości bywają naprawdę przepotężne, lepiej więc nie płacić samodzielnie na przykład za holowanie auta.

Prawo jazdy

Wszystkie wypożyczalnie samochodów w USA, z usług których korzystałem, zadowoliły się tym, że mam jedynie polskie prawo jazdy. Na podstawie własnych doświadczeń mogę więc powiedzieć, że nie ma konieczności posiadania międzynarodowego prawa jazdy.

Albo może inaczej: ja bez międzynarodowego prawa jazdy nie miałem żadnych problemów w trakcie wynajmu samochodów w USA.

Jaki pojazd wypożyczyć – rodzinny VAN czy może kabriolet?

Chcecie rady? Oto ona: najlepiej wynająć samochód, w którym wszyscy się komfortowo zmieścicie i na który was stać.

Tada! Od dziś możecie mówić na mnie „pan Oczywisty” 🙂

W przypadku wjazdów do różnych parków narodowych, w USA zwykle pobierana jest opłata „od samochodu”. Jeśli więc podróżujecie w 6 lub 7 osób, to korzystniej będzie wziąć jedno duże auto, zamiast dwóch mniejszych.

Większość wypożyczalni samochodów w USA oferuje wyłącznie pojazdy z automatyczną skrzynią biegów. Jeśli zależy wam na tym, żeby pomachać sobie wajchą, to może być z tym spory problem. Znów kłania się tu specyfika danego kraju – w Stanach Zjednoczonych po prostu wszyscy jeżdżą na automatach.

Koleś z wypożyczalni opowiedział mi historię, że kiedyś, dawno temu, mieli jeden samochodów z manualną skrzynią. To był piękny samochód, „z Europy, man”. I kiedyś wpadło to auto w oko jakimś lokalnym złodziejaszkom, którzy włamali się do środka, odpalili zapłon i… Zostawili auto w spokoju, bo nie potrafili nim ruszyć. Przerosła ich obsługa manualnej skrzyni biegów 🙂

Dodatkowe wyposażenie

Bardzo drogie są wszelkiego rodzaju dodatki do samochodów. Na przykład: podczas wakacji w słonecznej Kalifornii wynajmowaliśmy samochód na trzy tygodnie i potrzebowaliśmy foteliki samochodowe dla dzieci. Cena ich wypożyczenia była zdecydowanie wyższa, niż kupno nowych w sklepie. Ostatecznie skończyło się więc na tym, że podjechaliśmy do centrum handlowego.

Przy okazji rozmowy o fotelikach, koleś z wypożyczalni podsunął nam nieco kontrowersyjny pomysł. Otóż doradził nam, abyśmy kupili foteliki, a potem zwrócili je do sklepu po kilku tygodniach. Zapewnił nas, że „ludzie tak robią, man”. Że wystarczy powiedzieć, iż „foteliki są słabe i nie tego po nich oczekiwałeś”. No cóż, ostatecznie nie skorzystaliśmy z tej rady, bo z jednej strony wydawało się to jednak lekkim przegięciem, a z drugiej zgubiłem paragon.

Wynajętym autem przez USA
Podróż wynajętym samochodem po USA

Podróżując na terenie USA na pewno przyda się wsparcie nawigacji GPS. Nie liczcie na to, że wszędzie będzie Internet, bo na pustyni raczej nie uda się złapać zasięgu, a pustynia często zaczyna się pięć mil za miastem. W związku z tym, GPS musi działać offline.

Jak się jeździ po Stanach Zjednoczonych?

Zajebiście. Serio, polecam. Szczerze mówiąc, gdy po raz pierwszy jechałem autostradą z ośmioma pasami w jedną stronę czułem lekki niepokój – jak się okazało, zupełnie niepotrzebnie. Drogi są rewelacyjne, a kultura jazdy innych kierowców nieporównywalna z tym, co widzimy na co dzień w Polsce.

I tym pozytywnym akcentem czas chyba zakończyć na dziś. Mam nadzieję, że od tej chwili wynajem samochodu w USA nie ma przed tobą większych tajemnic. Teraz nie pozostaje nic innego, jak chwycić prawo jazdy w dłoń i ruszyć w nieznane autem z dobrej wypożyczalni.

Szerokości!

pankoszmarny

pankoszmarny - człowiek widmo, człowiek orkiestra. podróżnik, mąż, ojciec, póki co jeszcze nie dziad. podróże traktuje jako zło konieczne, co nie przeszkadza mu być niezastąpionym drogowskazem dla zagubionych duszyczek. blog podróżniczy koszmarnewakacje.pl to jego konik, pasja oraz szaleństwo w jednym.

1 Response

  1. WPK pisze:

    Chyba już nie da się wypożyczyć w USA samochodu bez karty kredytowej…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *