Chcesz dostać się na Sardynię własnym autem, ale nie wiesz jak to zrobić? W takim razie udało ci się trafić wprost wyśmienicie. Dziś bowiem opowiem o tym, w jaki sposób ogarnąć prom na Sardynię. Zapraszam!

Sardynia to duża wyspa, dlatego też prowadzą na nią liczne połączenia promowe (kilka dziennie). Zimą jest ich nieco mniej niż latem, ale generalnie nie ma problemu, aby dostać się na Sardynię o dowolnej porze roku.

Jeżeli nie masz czasu czytać i interesuje cię tylko rezerwacja przeprawy promowej, to polecam od razu przejść na stronę tej porównywarki. Tam znajdziesz pewnie wszystko, czego potrzebujesz.

Czy warto płynąć promem na Sardynię?

Skorzystanie z promu to jedyna możliwość, aby dostać się na Sardynię własnym autem. Jeśli jednak miałbym być szczery, to w swojej koszmarności musiałbym przyznać, że… zazwyczaj nie jest to najlepszy pomysł. Zdecydowanie łatwiej, taniej i szybciej, dostaniesz się na Sardynię samolotem. Na miejscu możesz wynająć samochód (najlepiej z pełnym ubezpieczeniem – tu możesz sprawdzić ceny) i cieszyć się swobodą, jaką daje auto na wyłączność.

Oczywiście nie jest tak, że podróż promem nie ma kompletnie żadnych zalet. No bo jakieś tam ma. Na przykład, skorzystanie z promu ma sens wtedy, gdy:

 • robisz sobie objazdówkę po Włoszech i po prostu jesteś samochodem gdzieś w okolicach Livorno, Rzymu czy innego Neapolu,
 • chcesz wziąć ze sobą ogromny bagaż,
 • podróżujesz z małymi dziećmi, których zabawki nie zmieszczą się do samolotu,
 • boisz się latać,
 • uważasz, że podróż promem to kawał dobrej zabawy i po prostu masz ochotę ją przeżyć (oby się udało!).

Jeśli więc wiesz co robisz i gotów jesteś jechać przez całe Niemcy czy tam Czechy, a nawet niestraszne ci zahaczyć o część Austrii, to nie pozostaje mi nic innego, jak tylko życzyć powodzenia!

Ceny promów na Sardynię

Poruszanie się promem ma jedną zasadniczą wadę: potrafi być piekielnie drogie. Szczególnie jeśli zamierzasz zabrać na wyspę własny pojazd i do tego planujesz to zrobić w środku sezonu turystycznego. Aby znaleźć połączenie promowe w rozsądnej cenie, proponuję zarezerwować bilety z dużym wyprzedzeniem.

Sardynia - rezerwacja promu

W sezonie ceny promów zaczynają się od 250 euro (bilet powrotny dla 2 osób z samochodem osobowym).

Tak mniej więcej.

Podanie konkretnej ceny nie ma większego sensu, gdyż jest tak wiele zmiennych (termin, rodzaj pojazdu, faza sezonu), że musiałbym skonstruować nielichą tabelkę, aby uwzględnić wszystkie możliwe opcje. To masa roboty, zresztą bardzo karkołomnej. Taka tabelka zestarzałaby się błyskawicznie, bo tak, jak nie da się wejść dwa razy do tej samej rzeki, tak nie da się zapłacić dwa razy tyle samo za prom 😉 W związku z tym powiem tylko, że aktualne ceny promów możesz sprawdzić w tym miejscu.

Kilka uwag:

 • Promy na Sardynię pływają cały rok, ale najdroższe są oczywiście przeprawy w sezonie (od czerwca do początku września). Wtedy też jest najwięcej turystów, dlatego warto zarezerwować miejsce lub kabinę z wyprzedzeniem. Pamiętaj, że ilość miejsc jest ograniczona.
 • Promy oferują kabiny przystosowane do oddania się w objęcia Morfeusza, czyli – mówiąc po ludzku – przedziały sypialne. Tańsza będzie oczywiście podróż na tradycyjnym fotelu.
 • Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykupić rejs tylko w jedną stronę. Wtedy można albo na stałe osiedlić się na Sardynii, albo w drodze powrotnej zahaczyć o pobliskie wyspy (są to – dla przypomnienia – Sycylia oraz Korsyka). Czasem może to być opłacalne również pod względem finansowym.

Livorno

Wśród Polaków, najpopularniejszą opcją jest prawdopodobnie prom na trasie Livorno-Olbia. Dlaczego? Bo port Livorno znajduje się najbliżej naszego kraju, a Olbia… No cóż, Olbia też 🙂

W porcie Livorno można skorzystać z takich przewodników jak Moby Lines i Grimaldi Lines. Możesz również rozważyć podróż do sąsiedniego Golfo Aranci, gdzie pływają promy Corsica Ferries.

Z Livorno dopłyniesz do następujących destynacji: Olbia, Porto Torres, Cagliari, Golfo Aranci.

Piombino

Nieco mniej popularnym portem jest położone bardziej na południe Piombino. Warto się zainteresować tą miejscówką, ponieważ często jest tak, że możemy dopłynąć stąd do Olbii oraz Golfo Aranci taniej niż z Livorno.

Sardynia - miasto
Bosa na Sardynii

Civitavecchia (Rzym)

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, jest więc całkiem prawdopodobne, że i tobie uda się tam zajechać 😉 Jeśli tak, to prom na Sardynię możesz złapać z pobliskiego portu w Civitavecchia, gdzie można skorzystać z oferty Grimaldi Lines oraz Tirrenia.

Zwróć uwagę, że z tego akurat portu tańsze przeprawy na Sardynię prowadzą do Porto Torres (a nie do Olbi). Z Civitavecchia możesz również dopłynąć do stolicy wyspy, czyli Cagliari, a także Arbatax i Golfo Aranci.

Neapol

Z Neapolu można dopłynąć do Cagliari (linie Grimaldi Lines).

Korsyka

Ciekawą opcją może być podróż autem na Sardynię przez Korsykę. Choć zajmie to więcej czasu, może być zdecydowanie tańszym rozwiązaniem.

Przykładowa trasa:

 • z Livorno płyniemy do Bastii na Korsyce,
 • następnie przejeżdżamy do Bonifacio,
 • skąd łapiemy prom do Santa Teresa Gallura.

W zależności od terminu, da się w ten sposób zaoszczędzić parę euro.

Ile trwa rejs promem na Sardynię?

Szybsze promy pływają zwykle w ciągu dnia – w takim przypadku podróż z Włoch kontynentalnych trwa od 5 do 6 godzin. Dłużej trwają rejsy nocne (11-12 godzin) – wtedy pływają wolniejsze promy oferujące kabiny noclegowe.

Czym zająć czas podczas podróży? Jeśli nie zaabsorbuje cię zbyt mocno choroba morska (czyli – mówiąc po ludzku – nie będziesz wymiotować) to możesz na przykład obserwować morze. Albo wszamać coś w restauracji na promie. Albo iść z dzieciakiem do bawialni. Opcji jest wiele, ale żadna przesadnie atrakcyjna.

Tak czy inaczej, rejs jakoś przeżyć trzeba. Dlatego zamknij oczy i pamiętaj, że rajskie plaże Sardynii czekają 😉

Sardynia - plaża
La Pelosa (nieopodal Porto Torres)

Pozostałe informacje

Chyba nie było do tej pory żadnej ciekawostki, czas więc to nadrobić. Oto ona: Sardynia ma więcej portów, niż lotnisk. Promy przypływają do:

 • Olbia – najpopularniejszy port na Sardynii, miasto położone niedaleko Costa Smeralda,
 • Golfo Aranci – niewielki port niedaleko Olbio,
 • Porto Torres – dobre miejsce, jeśli chcesz zwiedzić północną część wyspy i okolice Alghero,
 • Cagliari – stolica wyspy,
 • Arbatax – port niedaleko Zatoki Orosei,
 • Santa Teresa Gallura.

A skoro już płyniesz na Sardynię, to zapraszam do moich tekstów w których opisuję atrakcje Sardynii oraz dzielę się swoimi światłymi radami o tym, jak zorganizować wakacje na Sardynii na własną rękę. Gdybyś natomiast zdecydował (lub zdecydowała) odpuścić sobie podróż własnym samochodem, to tu znajdziesz informacje jak wygląda wynajem samochodu na Sardynii.

I to już by było na tyle. Mam nadzieję, że udało mi się pomóc i od tej pory zarezerwowanie promu na Sardynię nie będzie stanowiło problemu. Mam nadzieję, że wakacje na tej słonecznej wyspie okażą się niezapomniane. Do następnego!

pankoszmarny

pankoszmarny - człowiek widmo, człowiek orkiestra. podróżnik, mąż, ojciec, póki co jeszcze nie dziad. podróże traktuje jako zło konieczne, co nie przeszkadza mu być niezastąpionym drogowskazem dla zagubionych duszyczek. blog podróżniczy koszmarnewakacje.pl to jego konik, pasja oraz szaleństwo w jednym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *