Chociaż sama Chorwacja obfituje w ciekawe miejsca, to niektórym wciąż mało. I myślą sobie ci niektórzy, że może by zrobić coś jeszcze… Na przykład udać się do któregoś chorwackiego miasta, wsiąść na prom i popłynąć sobie tym promem do Wenecji. Bo właściwie, dlaczego nie?

Jeśli tobie chodzi po głowie taki plan, to udało ci się świetnie trafić. Dziś bowiem odpowiem na kilka ważnych pytań:

  • Jak przygotować taką podróż?
  • Gdzie sprawdzić rozkład rejsów?
  • Ile kosztuje prom do Wenecji z Chorwacji?

Brzmi nieźle? No to zapraszam!

Jeżeli nie masz czasu czytać i interesuje cię tylko rezerwacja przeprawy promowej, to polecam od razu przejść na stronę tej porównywarki. Tam znajdziesz pewnie wszystko, czego potrzebujesz.

Wenecja promem z Chorwacji – czy warto?

Krótko mówiąc: tak.

Po pierwsze dlatego, że podróż promem to zawsze jakaś przygoda i dobry pomysł na urozmaicenie wakacji. Po drugie – prom z północnej Chorwacji do Wenecji płynie w jedną stronę niecałe 3 godz. 30 min. Czas podróży nie jest więc przesadnie długi i od biedy da się nawet z tego zrobić jednodniową wycieczkę.

Z Chorwacji do Wenecji promy wypływają tylko z portów na półwyspie Istria. Nie da się tam bezpośrednio dopłynąć z portów na południu, takich jak Split lub Dubrownik.

Wenecja
Wenecja

Kolejną zaletą dopłynięcia promem do Wenecji będzie to, że dotrzemy od razu w pobliże historycznego centrum miasta.

Od przystani promowej do Piazza San Marco dzieli zaledwie około 45 minut spaceru. Wydaje ci się dużo? Masz rację – tak ci się wydaje (sorki za suchara). Owe kilkadziesiąt minut pokonasz bowiem w otoczeniu wspaniałych okoliczności przyrody kanałów Wenecji.

Rozkład połączeń promowych. Poreč, Rovinj, Umag

Dobra, skoro część motywacyjną mamy za sobą, czas przejść do faktów. A te są takie, że z Istrii do Wenecji można dopłynąć promami z czterech chorwackich portów:

  • Poreč
  • Rovinj
  • Umag
  • Pula

Czas podróży z każdego portu jest podobny i wynosi nieco ponad 3 godziny. Pierwsze promy wypływają przed 8 rano, więc możliwy jest rejs i powrót tego samego dnia. Dokładny rozkład promów oraz aktualne ceny możesz sprawdzić w tym miejscu.

Prom z Chorwacji do Wenecji
Promy do Wenecji

Prom Pula – Wenecja

Pula to nie tylko największe miasto półwyspu Istria, ale też najbardziej atrakcyjne turystycznie. Duża część osób zatrzymuje się tutaj, warto więc wiedzieć, że promy do Wenecji wypływają z Puli tylko w miesiącach letnich.

Alternatywą dla zwykłego promu może być w tym przypadku wykupienie jednodniowej wycieczki. Te dostępne są w terminie od czerwca do września. Polecam to rozwiązanie, ponieważ cena wycieczki (tu możesz ją sprawdzić) nie różni się zbyt wiele od kosztu promu.

A skoro już dotknęliśmy tematu cen, czas odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie…

Ile kosztuje prom z Chorwacji do Wenecji?

Cena biletu w jedną stronę wynosi od 75 euro do 90 euro za osobę dorosłą. Niewiele droższy będzie prom w obie strony z powrotem tego samego dnia (ceny od 85 euro do 95 euro)

Z większymi kosztami trzeba liczyć się w sytuacji, gdy chcesz spędzić w Wenecji przynajmniej jedną noc. Wtedy trzeba kupić dwa oddzielne bilety w jedną i w drugą stronę (koszt zaczyna się od 150 euro).

  • Rodziców na pewno ucieszy fakt, że przewidziano zniżki dla dzieci. W przypadku pasażerów w wieku poniżej 14 lat cena promu wynosi od 40 euro do 50 euro.
  • Cena promu zależy oczywiście od terminu, w którym chcemy odbyć rejs. Nieco wyższe będą ceny w szczycie sezonu (ale nie są to drastyczne różnice).
  • Teoretycznie da się trochę zaoszczędzić i pojechać do Wenecji autobusem, ale moim zdaniem nie warto. Komfort płynięcia promem jest jednak nieporównywalnie wyższy.
Prom
Podróż promem skraca czas podróży morzem 😉

Jednodniowa wycieczka do Wenecji

Nie ma większego problemu z tym, aby zorganizować jednodniową wycieczkę do Wenecji z Chorwacji. Pierwsze promy wypływają rano i docierają na miejsce około godziny 11. Powrotne rejsy odbywają się natomiast około godziny 17:00. Oznacza to, że na zwiedzanie Wenecji zostanie nam około 6 godzin.

Czy to wystarczająco? No cóż – to zależy.

Wenecja to jedno z tych miejsc, które urzeka (albo odrzuca) niemal od pierwszej spędzonej tam chwili. Z tej perspektywy, kilka spędzonych tam godzin wystarczy, aby poczuć magię miasta na wodzie.

Oczywiście dłuższy pobyt ma swoje zalety. Można się wtedy przejść po mieście wieczorem lub wczesnym rankiem, gdy tłum turystów jest zdecydowanie mniejszy. Ale co do zasady – jeden dzień w Wenecji to też jest dobry pomysł.

Najczęściej zadawane pytania

Wenecja, Włochy
Wenecja to całkiem przyjemny fragment Włoch

Jak długo płynie prom?

Prom z północnej Chorwacji do Wenecji płynie około 3 i pół godziny w jedną stronę. Odległość, którą ma do pokonania to 76 mil morskich (około 141 kilometrów).

Czy można zabrać samochód?

Według mojej aktualnej wiedzy, nie ma możliwości, aby zabrać samochód na prom Chorwacji do Wenecji. Kupując bilety na katamaran Adriatic Lines firmy Kompas jedyny pojazd jaki możesz ze sobą zabrać to… rower 🙂

Jakie firmy promowe kursują pomiędzy Chorwacją a Wenecją?

Połączenie promowe pomiędzy Chorwacją a Wenecją obsługuje Adriatic Lines (Kompas).

Kiedyś były to dwie firmy, ale w momencie pisania tego tekstu nie było możliwości zakupu biletów na promy Venezialines.

Czy warto udać się do Wenecji?

Nie wiem, czy Wenecja to najpiękniejsze z włoskich miast – nad tym można dyskutować. Ciężko jednak podważać to, że Wenecja to jedno z oryginalniejszych miejsc w Europie. Zdecydowanie warto się tam udać przynajmniej na jednodniową wycieczkę. Więcej na ten temat znajdziesz w tym wpisie na moim blogu: co zobaczyć w Wenecji?

I to by było na tyle. Teraz już masz wszystkie potrzebne informacje na temat tego, jak przepłynąć promem z Chorwacji do Wenecji. Życzę udanego rejsu i oby zbyt mocno na promie nie bujało! 😉

pankoszmarny

pankoszmarny - człowiek widmo, człowiek orkiestra. podróżnik, mąż, ojciec, póki co jeszcze nie dziad. podróże traktuje jako zło konieczne, co nie przeszkadza mu być niezastąpionym drogowskazem dla zagubionych duszyczek. blog podróżniczy koszmarnewakacje.pl to jego konik, pasja oraz szaleństwo w jednym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *