Czy da się połączyć wakacje na Krecie z wizytą na Santorini? Tak. Czy jest to dobry pomysł? To zależy. O tym, od czego konkretnie, dowiesz się z tego tekstu. Dziś bowiem wyjaśnię, jak dostać się promem na Santorini (z Krety i nie tylko) i czy warto to zrobić.

Jeśli więc kuszą cię białe domy z niebieskimi kopułami oraz wulkaniczne plaże z czarnym piaskiem, to zapraszam!

Wycieczka z Krety na Santorini

Słynąca z przepięknych zachodów słońca Santorini, uznawana jest często za najpiękniejszą grecką wyspę. Nie może więc dziwić, że wielu turystów, którzy spędzają swoje wakacje na Krecie, ma ochotę się na nią wybrać. Skłaniać może również do tego stosunkowo niewielka odległość, jaka dzieli obie wyspy (w linii prostej niewiele ponad 100 km).

Przemysł turystyczny oczywiście zagospodarowuje tę przestrzeń. W porcie Heraklion, Rethymno oraz Chania można skorzystać z oferty gotowej wycieczki fakultatywnej, dzięki której da się połączyć zwiedzanie dwóch wysp, bez zawracania sobie głowy problemami z logistyką. Taką wycieczkę da się kupić z wyprzedzeniem, co często bywa tańszą opcją (tu możesz sprawdzić aktualne ceny).

Gdybym był wyjątkowo leniwy, to w tym momencie mógłbym właściwie zakończyć ten tekst. Ale że leniwy jestem tylko trochę, to nieśmiało zwrócę uwagę na fakt, że ze wspomnianymi wycieczkami jest pewien problem. Otóż: zwykle trwają one tylko jeden dzień i kończą się, zanim uda nam się zobaczyć na Santorini zachód słońca.

Prom na Santorini

Rozwiązaniem powyższego problemu, jest prom z Krety na Santorini, który można wykupić na własną rękę.

Prom z Krety na Santorini
Prom na Santorini

Generalnie na Santorini możesz przypłynąć z wielu miejsc, ale najpopularniejsze są dwie trasy:

 • prom z portu Pireus (Ateny) – tę trasę obsługują przewoźnicy Blue Star Ferries, Golden Star Ferries, Cyclades Fast Ferries oraz SeaJets,
 • prom z portu w Heraklionie (Kreta) – tu kursują Blue Star Ferries, Golden Star Ferries, Minoan Lines oraz SeaJets.

Prom z portu w Heraklionie płynie na Satrorini od dwóch do pięciu godzin. Czas ten zależy od konkretnego przewoźnika i zwykle jest skorelowany z ceną, jaką przyjdzie nam zapłacić za połączenie promowe. W sensie: zazwyczaj im drożej, tym szybciej.

Najszybsze będą katamarany SeaJets, ale warto dobrze przemyśleć, czy mała oszczędność czasu warta jest poniesienia dodatkowych opłat. Chodzi o to, że wycieczka na Santorini sama w sobie będzie pewnie dosyć droga. Jeśli więc masz możliwość zaoszczędzenia na promach, to polecam z niej skorzystać.

Dla przykładu, prom Blue Star płynie cztery i pół godziny, ale za to da się go kupić nawet za 16 euro. Tymczasem szybki katamaran SeaJets lub Minoan Lines płynie niecałe dwie godziny, ale trzeba za niego zapłacić już 90 euro.

Oczywiście to są skrajne przypadki, ale dobrze obrazują fakt, że cena biletu potrafi się naprawdę mocno różnić. Co mogę doradzić? Porównaj ceny (możesz to zrobić w tym miejscu) i dopasuj plan podróży pod własne potrzeby.

Grecki prom
Samodzielnie zorganizowana podróż promem zwiększa potencjalną liczbę zachodów słońca, jakie zobaczymy na Santorini 😉

Ile kosztuje prom z Krety na Santorini?

W 2024 roku bilety promowe z Krety na Santorini kosztują od 15 do 95 euro. Cena zależy od przewoźnika, terminu oraz długości rejsu.

Na zniżki może liczyć dzieci oraz młodzież do lat 18. Ulga dla seniorów dotyczy jedynie obywateli Grecji. Nie mam pewności, jak przedstawia się sytuacja ze zniżkami dla studentów. Niektóre źródła podają, że nie mają one zastosowania dla obcokrajowców, inne z kolei twierdzą, że istnieje ulga dla posiadaczy karty ISIC.

Ile trwa rejs z Krety na Santorini?

Szybki prom Sea Jets płynie około 1 godziny i 50 minut. Odrobinę wolniejsze są promy linii Cyclades Fast Ferry, które płyną 2 godziny i 5 minut.

Zdecydowanie dłuższy będzie czas trwania rejsu dużym promem, który przewozi również samochody. Wybierając za przewoźnika Minoan Lines, Fast Ferries oraz Blue Star trzeba się liczyć z rejsem powyżej 4 godzin.

Podsumowując: o wszystkim decyduje rodzaj statku – mniejsze katamarany płyną szybko, duże robią to zdecydowanie wolniej.

Tak czy inaczej, rejs promem pomiędzy greckimi jest na tyle krótki, że nie powinien zostać zakłócony przez chorobę morską. W jego trakcie można wszamać małe co nie co w bufecie, zdrzemnąć się chwilkę albo po prostu napawać widokiem:

Wyspa Santorini
Wyspa Santorini widziana z promu

Jak dostać się z Krety na Santorini?

Najprościej zrobić to wykupując bilet na przeprawę promową z Heraklionu do Thiry (Santoryn) – w tym miejscu możesz sprawdzić aktualne ceny.

Kilka uwag praktycznych, które pomogą zaplanować podróż:

 • Liczba kursujących promów dziennie różni się w zależności od sezonu.
 • Najwcześniejszy prom z Heraklionu wypływa z portu o pierwszej w nocy. Wstanie o tak nieludzkiej porze może osłodzić nam cena biletu, która o tej akurat godzinie jest najniższa.
 • Dworzec autobusowy w Heraklionie znajduje się w odległości dziesięciominutowego spaceru od portu.
 • Promy do Santorini przybijają do portu Athinios, który jest kamienną platformą zawieszoną pod wielką skałą. Znajduje się tam kilka restauracji (z niezbyt dobrym jedzeniem), biura przewoźników promowych oraz wypożyczalnie samochodów.
 • Małe statki wycieczkowe wypływają również ze starego portu w Fira.
 • Dostanie się do nowego portu Athinios jest nieco kłopotliwe i ciężko zrobić to na piechotę (stolica Santorini oddalona jest o 9 km od przystani). Najlepiej podjechać autobusem z Firy albo zamówić taksówkę (w 2023 roku taka przyjemność kosztowała 45 euro).
 • Na cenę wycieczki zorganizowanej ma wpływ wiele czynników, ale generalnie można uznać, że będzie ona droższa niż samodzielnie zorganizowana podróż.
Port na Santorini (Thira)
Port Athinios, Thira. Na zdjęciu tego nie widać, ale mocno wieje (nudą).

Jednodniowa wycieczka na własną rękę

Teoretycznie możliwe jest zorganizowanie wycieczki z Krety na Santorini na własną rękę. O ósmej rano wypływamy z Heraklionu i przybijamy do portu Athinios na Santorini tuż przed dziesiątą. W porcie łapiemy autobus do Firy i już możemy cieszyć się pięknym widokiem kaldery.

Powrót możemy ogarnąć kursem o 17:20, co daje nam nieco ponad 7 godzin na Santorini. W tym czasie da się pewnie zobaczyć miasto Fira i Oia, zjeść coś na szybko, ale grafik będzie pewnie dosyć napięty. Co gorsza, nie będziemy już na Santorini o zachodzie słońca, który to zachód jest – jak to się mawia – magiczny.

Kolejnym minusem będą koszty. Prom w jedną stronę to wydatek rzędu 90 euro, do tego trzeba doliczyć transfer z portu Athinios do Firy i Oia. Nawet przy założeniu, że uda się ogarnąć wszystko autobusami, to i tak wychodzi, że trzeba będzie wydać przynajmniej kwotę w okolicach 200 euro. A jak się nie uda, to dowolny kurs taksówką to koszt 45 euro.

Promem na Santorini
Podróż promem skraca czas podróży pociągiem

Przy założeniu podróży na jeden dzień, korzystniej wyjdzie wykupienie wycieczki fakultatywnej. W jej cenę wliczony będzie bowiem prom oraz transport po wyspie. Dlatego, jeśli chcesz zorganizować sobie wyjazd na wyspę Santorini samodzielnie, to zdecydowanie lepiej sprawdzi się co najmniej dwudniowa wycieczka.

Więcej przydatnych informacji na temat samodzielnej organizacji podróży znajdziesz tu: Kreta na własną rękę oraz Santorini na własną rękę.

Atrakcje Santorini

Dlaczego warto zostać na wyspie Santorini przynajmniej dwa dni? Oto kilka powodów:

 • główną atrakcją Santorini jest niewątpliwie zachód słońca obserwowany z majestatycznej kaldery (niestety w szczycie sezonu słońce zachodzi później niż odpływają promy na Kretę),
 • warto przejść się z samego rana po miejscowości Oia – wtedy jest najmniej turystów i można poczuć urok tego miejsca,
 • ta sama uwaga dotyczy również stolicy wyspy (Fira) oraz pięknego miasteczka Imregovigli.

Podsumowując: wszystko co na Santorini najlepsze, dzieje się wtedy, gdy promy albo już odpłynęły, albo jeszcze nie przypłynęły. Po więcej szczegółów odsyłam do tekstu co warto zobaczyć na Santorini.

Atrakcje Santorini
Takie oto cuda się na Santorini odbywają.

Czy warto popłynąć promem na Santorini?

Skorzystanie z promu nie jest jedyną możliwością, aby dostać się na Santorini. Na wyspie znajduje się międzynarodowe lotnisko, na które da się dolecieć nawet bezpośrednio z Polski. Jest to niewątpliwie rozwiązanie łatwiejsze, szybsze oraz zazwyczaj tańsze.

Nie oznacza to jednak, że skorzystanie z przeprawy promowej nie ma żadnych zalet. Bo ma ich całkiem sporo. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że Santorini – choć niewątpliwie atrakcyjna turystycznie – nie jest zbyt dużą wyspą. I tak naprawdę po kilku dniach może się zacząć nudzić.

Jeśli więc planujesz dłuższe wakacje, to polecam dorzucić do swojego planu chociażby jeszcze jedną wyspę. Nie musi to być koniecznie Kreta. Można wybrać chociażby położone bliżej Ios, Naksos albo Paros. Miłośnicy luksusów mogą też pomyśleć o wakacjach na wyspie Mykonos.

I tym pozytywnym akcentem, czas już zakończyć dzisiejszy wpis. Mam nadzieję, że teraz już wiesz jak dotrzeć promem na Santorini. Wiesz też, jak (i czy warto) zrobić to z Krety.

Do następnego!

Prom Santorini
Prom z Krety

Najczęściej zadawane pytania

A właściwie te pytania, które z przyczyn kompozycyjnych nie zmieściły się wcześniej w tekście.

Jacy przewoźnicy oferują połączenia promowe do Santorini?

Na Santorini pływają promy Blue Star Ferries, SeaJets, Golden Star Ferries, Cyclades Fast Ferries oraz Minoan Lines.

Czy można popłynąć na jednodniową wycieczkę z Krety na Santorini?

Tak, można odbyć jednodniową wycieczkę na Santorini. Da się to zrobić zarówno z biurem podróży, jak i na własną rękę.

Jak kupić bilety na prom Kreta – Santorini online?

Można to zrobić za pomocą systemu rezerwacji porównywarek cenowych oraz konkretnych przewoźników.

pankoszmarny

pankoszmarny - człowiek widmo, człowiek orkiestra. podróżnik, mąż, ojciec, póki co jeszcze nie dziad. podróże traktuje jako zło konieczne, co nie przeszkadza mu być niezastąpionym drogowskazem dla zagubionych duszyczek. blog podróżniczy koszmarnewakacje.pl to jego konik, pasja oraz szaleństwo w jednym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *