Chociaż Hiszpania to kraj, do którego da się dojechać własnym autem, zdecydowana większość turystów decyduje się na wynajem samochodu na miejscu. Ułatwiają to liczne wypożyczalnie samochodów, od których roi się na lotniskach i w większych miastach, takich jak Barcelona, Madryt czy Sewilla. To oczywiście bardzo dobrze. Bo im większa konkurencja, tym niższe średnie ceny.

W tym tekście postaram się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania dotyczące tego, jak wygląda wynajem samochodów w Hiszpanii. Powiem, jak nie przepłacić wynajmując auto, a także jak zrobić to bez karty kredytowej i bez depozytu.

Zapraszam!

Jeśli nie potrzebujesz szczegółowych informacji i chcesz od razu przejść do dokonania rezerwacji, to tutaj możesz sprawdzić aktualne ceny.

Wynajem samochodu w Hiszpanii (blog)

Hiszpania to duże państwo, które ma sporo do zaoferowania pod kątem turystycznym. Aby zwiedzanie atrakcji było szybkie, sprawne i przyjemne, najlepiej skorzystać z oferty wypożyczalni samochodów. Pytanie brzmi: z której?

Odpowiedź nie jest prosta. Wypożyczalnie samochodów różnie bowiem działają w różnych miejscach i w różnym czasie. Przykładowo, w Hiszpanii korzystałem kiedyś z oferty Enterprise Rent a Car. I właściwie byłem zadowolony z jej usług, bo cena była w miarę korzystna, a samochód w dobrym stanie. Problem polega na tym, że z usług tej samej wypożyczalni korzystałem również na Cyprze i tam bym jej zdecydowanie nie polecał.

Wynajem samochodu w Hiszpanii
Najpopularniejsza wypożyczalnia nie zawsze jest najlepsza

Obecnie do rezerwacji wynajęcia samochodu korzystam z porównywarki DiscoverCars. Dlaczego akurat z niej? Po pierwsze dlatego, że ma duży wybór wypożyczalni samochodów w Hiszpanii (i nie tylko). A po drugie, ma możliwość szybkiego filtrowania ofert, dzięki czemu mogę wynająć samochód bez karty kredytowej lub bez depozytu.

Wynajem samochodów bez karty kredytowej

Aby ogarnąć wynajem samochodu, niemal wszędzie potrzebna będzie karta kredytowa. Hiszpania nie jest tu wyjątkiem. Na szczęście, da się znaleźć wypożyczających, którym wystarcza sama karta debetowa. Oto jak to zrobić:

 1. Wejdź na tę stronę.
 2. Wpisz dane dotyczące miejsca (np. Barcelona) i terminu wynajmu
 3. Znajdź opcję „Płatność kartą przy odbiorze” („Payment cart at pick-up”)
 4. Zaznacz „Karta debetowa” („Debit Card”)
Wynajem samochodu bez karty kredytowej
Samochody bez karty kredytowej

Więcej na ten temat znajdziesz w tekście: wynajem samochodów bez karty kredytowej.

Wynajem auta bez depozytu

Wynajem samochodu bez depozytu nie jest prosty i zwykle wiąże się z dodatkowymi utrudnieniami (np. koniecznością wykupienia wyższego ubezpieczenia). Warto jednak szukać wypożyczalni samochodów, które nie wymagają zbyt wielkiego depozytu.

Oto jak można to zrobić:

 1. Wejdź na tę stronę
 2. Wpisz dane dotyczące miejsca (np. Sewilla) i terminu wynajmu
 3. Opcję „Kaucja zwrotna” („Refundable security deposit”)
 4. Zaznacz „Depozyt nie jest wymagany” („No deposit required”)
Wynajem samochodu bez depozytu
Samochody bez kaucji

Więcej o wynajmowaniu samochodu bez depozytu przeczytasz w tekście: wynajem samochodu bez kaucji.

Tania wypożyczalnia samochodów w Hiszpanii

Hiszpania jest dosyć tania jeśli chodzi o wynajem samochodów. Przynajmniej w porównaniu z innymi krajami zachodniej Europy. Średnia cena wynajmu samochodu w Barcelonie lub Sewilli wynosi 800 zł za tydzień (dodatkowego bez ubezpieczenia). Jest to cena wynajmu w sierpniu 2024 przy rezerwacji w lutym tego samego roku.

Cena za wynajem samochodu w dużej mierze zależy od terminu wyjazdu oraz miejsca do którego się udajemy. Znaczenie może mieć również moment rezerwacji auta. Szczególnie w przypadku wyjazdu w środku sezonu turystycznego, warto zarezerwować samochód z wyprzedzeniem.

Uwagi dla tych, którzy chcą tanio wynająć samochód w Hiszpanii (i nie tylko):

 • Wypożyczalnie samochodów są tanie poza sezonem i drogie w sezonie. Wniosek jest prosty: lepiej jechać poza sezonem.
 • Jeśli jednak jest to niemożliwe, to warto zarezerwować auto w miarę wcześnie.
 • Warto zwrócić uwagę na godzinę, kiedy upływa koniec okresu wypożyczenia, bo płaci się za każdą rozpoczętą dobę.
 • Droższy może być również zwrot samochodu poza godzinami pracy biura.
 • Często zdarza się, że za 7 dni wynajmu samochodu zapłacimy mniej, niż za 6 dni. Wynika to z faktu, że wiele wypożyczalni oferuje zniżki za pełny tydzień.

Samochodem po Hiszpanii

Samochodem po Hiszpanii jeździ się całkiem przyjemnie. Główne drogi oraz autostrady są w dobrym stanie. Oczywiście, wjeżdżając w góry trzeba liczyć się z tym, że gdzieniegdzie będzie wąsko, ale bądźmy szczerzy: Hiszpania to żadne wyzwanie dla kierowców.

Hiszpania samochodem
Wynajętym autem po Hiszpanii

Hiszpania to jeden z lepszych krajów w Europie do zwiedzania wynajętym samochodem. Wiele fantastycznych miejsc, również takich znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO byłaby trudna i bardzo kosztowna do odwiedzenia, bez wynajętego auta.

Cóż jeszcze mogę dodać? Jak zwykle doradzam wynająć samochód, który jest możliwie mały. Po pierwsze dlatego, że tak będzie najtaniej, a po drugie tak będzie wygodniej parkować i poruszać się po wąskich uliczkach hiszpańskich miasteczek.

W Hiszpanii większość historycznych miasteczek i centrów miast to wąskie uliczki i niewiele miejsc do parkowania. Szczególnie widoczne jest to w takich miastach jak Sewilla, Grenada lub Kordoba, gdzie wąskie uliczki ciężko pokonać autem typu SUV. Podsumowując: nie siliłbym się na nic więcej, niż Ford Focus.

Oddzielną kwestia to poruszanie się po hiszpańskich wyspach. Więcej na ten temat dowiesz się stad:

Najczęściej zadawane pytania

 • Do wynajmu samochodów oraz kierowania autem w Hiszpanii wystarcza polskie prawo jazdy.
 • Minimalny wiek, w jakim można prowadzić auto w Hiszpanii to 18 lat. W praktyce niewiele jest jednak wypożyczalni samochodów, które chcą współpracować z osobami poniżej 21 lat.
 • Co więcej, mając poniżej 25 lat trzeba się liczyć z wyższą ceną wynajmu.
 • Warto wiedzieć, że limit alkoholu we krwi jest w Hiszpanii nieco wyższy niż w Polsce i wynosi 0,5 promila.
 • Hiszpańscy kierowcy jeżdżą w miarę dobrze i zwykle stosują się do przepisów ruchu drogowego.

I tym oto pozytywnym akcentem, chyba zakończę mój wiekopomny tekst. Mam nadzieję, że teraz już wiesz, jak wygląda wynajem samochodów w Hiszpanii. Wiesz też, na co zwrócić uwagę w wypożyczalni w Barcelonie, Sewilli i innych miastach.

Szerokości!

pankoszmarny

pankoszmarny - człowiek widmo, człowiek orkiestra. podróżnik, mąż, ojciec, póki co jeszcze nie dziad. podróże traktuje jako zło konieczne, co nie przeszkadza mu być niezastąpionym drogowskazem dla zagubionych duszyczek. blog podróżniczy koszmarnewakacje.pl to jego konik, pasja oraz szaleństwo w jednym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *