Włochy są piękne. Sardynia również. Bez dwóch zdań, jest to świetne miejsce, aby spędzić tam swoje wymarzone wakacje. Jeżeli planujecie taką właśnie podróż, to muszę powiedzieć, że lepiej trafić nie mogliście.
Otóż bowiem, dziś pan Koszmarny bierze na ruszt Sardynię i ma zamiar powiedzieć o niej wszystko, co warto wiedzieć przed wyjazdem. Czyli gdzie najlepiej nocować, jak ogarnąć wynajem samochodu, jakie są ceny (uprzedzam, że nie najniższe), na co uważać i jak zwiedzać wyspę. Oprócz tego będzie jeszcze kilka rzeczy, istotnych przy planowaniu wakacji na własną rękę, ale nie uprzedzajmy faktów.
Tak czy inaczej: czeka was wpis praktyczny, a może nawet merytoryczny. Żądnych wiedzy zapraszam do lektury, a całą resztę tylko pozdrawiam.
Kiedy jechać?
Dobrzy ludzie, posłuchajcie mojej porady i nie jedźcie w szczycie sezonu. Nie ważne czy samemu czy z biurem podróży. Sezon zaczyna się mniej więcej w połowie czerwca, by zwiększyć swe makabryczne zapędy w lipcu, aż do osiągnięcia apogeum koszmaru w sierpniu. Szczególnie odradzam ostatni miesiąc – Sardynia w sierpniu jest totalnie zatłoczona i jedyne co tam można wtedy zrobić, to zbankrutować.
Pan Koszmarny z ekipą był w drugiej połowie maja i generalnie może ten termin polecić – jest już ciepło, acz nie upalnie. Da się zwiedzać, ale również miłośnicy plażowania nie będą zawiedzeni (szczególnie jeżeli zatrzymają się w południowej części wyspy). Sardynia w maju wygląda zresztą przepięknie – kwitną kwiaty i okoliczności przyrody nastrajają pozytywnie nawet takiego marudę, jak ja.
Równie dobrym terminem będzie wrzesień oraz październik. Wciąż jest bardzo ciepło, a do tego woda w morzu nie zdążyła jeszcze wystygnąć po letnich upałach.
Sardynia samochodem
Aby swobodnie poruszać się po wyspie pan Koszmarny poleca wypożyczenie samochodu. Oczywiście, jeżeli macie dużo czasu, możecie z auta zrezygnować na rzecz komunikacji publicznej (linie autobusowe obsługuje ARST), pamiętajcie jednak, że ciekawe miejsca i piękne plaże są często trudno dostępne bez auta.
Wynajem samochodu
Na lotnisku w Cagliari jest sporo wypożyczalni samochodów, od tych dużych i porządnych w stylu Avis-a czy Heartz-a poczynając, kończąc na dużych i nieco mniej porządnych w stylu GoldCar. Duże oraz porządne odrzuciłem ze względu na ograniczony budżet (tak, tak, nawet taka gwiazda jak pan Koszmarny musi się czasem liczyć z pieniędzmi), więc postanowiłem wypróbować ten nieszczęsny GoldCar.
Jest to wypożyczalnia stosunkowo tania, ale słynąca z niezbyt ciekawego podejścia do klientów (internet pełen jest miejsc, gdzie ci wieszali na nieszczęsnym GoldCarze psy). Ponieważ jednak i tak postanowiłem wynająć auto wraz z oferowanym w wypożyczalni ubezpieczeniem, pomyślałem sobie: no czemu nie?
Niestety okazało się, że na dwa dni przed naszym majowym wylotem w GoldCar nie było już wolnych samochodów, więc mój misterny plan wziął się i wiecie co zrobił. Nie wiem dlaczego o tym opowiadam, być może tylko po to, byście uczyli się na moich błędach i pamiętali, że wynajęcie samochodu należy ogarnąć od razu po zabukowaniu biletów na samolot, a nie dwa dni przed wylotem.
Ostatecznie stanęło więc na Autonoleggio Sardinia. Jest to niewielka, lokalna wypożyczalnia (takie zwykle preferuję), która miała niezłe opinie w sieci. Główne zalety? W miarę rozsądne ceny, niski zastaw (który da się opłacić bez karty kredytowej). No i totalna bezproblemowość. Przyjechaliśmy, pani wydała auto, potem je oddaliśmy i tyle. Nie pozostaje mi nic nowego, jak tylko polecić.
Jeśli chcesz porównać więcej ofert, to w tym miejscu znajdziesz aktualne ceny wypożyczalni samochodów na Sardynii.
Ile kosztuje wynajęcie auta?
Jeżeli chodzi o ceny, to dziesięć dni w maju bez ubezpieczenia kosztowało 209,00 euro (wymagane dodatkowe zabezpieczenie 1000 euro na karcie kredytowej). Ten sam okres z pakietem ubezpieczeniowym kosztował 341,00 euro (dodatkowe zabezpieczenie 300 euro na karcie lub gotówką). Drugi kierowca w cenie.
Oczywiście samochód rezerwowałem będąc jeszcze w Polsce (zawsze tak robię) i zdecydowałem się ostatecznie na wersję z ubezpieczeniem. Dlaczego? Ponieważ wiem jak włosi jeżdżą, wiem jak parkują i dlatego zawsze biorę tam ubezpieczenie 🙂 A do tego nie lubię blokować karty kredytowej, na której zresztą mam strasznie niski limit, bo, jakby to powiedzieć, kart kredytowych także nie lubię, uznając je za główne źródło zła tego świata.
Aktualizacja 2024: od momentu napisania tego tekstu ceny się trochę zmieniły (możesz je sprawdzić w DiscoverCars).
Jak się jeździ po wyspie?
Ano w miarę dobrze. W maju ruch samochodowy nie jest zbyt duży, nie ma też wielkich problemów z parkowaniem. Oczywiście trzeba brać poprawkę na styl jazdy włoskich kierowców i zawsze spodziewać się niespodziewanego, ale ogólnie nie jest źle. Główne drogi są w bardzo dobrym stanie, niedoświadczeni kierowcy mogą mieć jednak trochę problemów na rzadko uczęszczanych górskich trasach.
Sardynia to wbrew pozorom dosyć duża wyspa, a podróż z północy na południe trwa ponad cztery godziny. Autostrady, co słuszne i sprawiedliwe, są bezpłatne. Aby sprawnie się poruszać i nie marnować czasu na bezsensowne jeżdżenie w kółko polecam korzystanie z nawigacji GPS (sprawdźcie wcześniej, czy wasza mapa uwzględnia Sardynię) lub chociażby z mapy offline zapisanej w telefonie.
Więcej informacji o tym, jak wygląda wypożyczenie samochodu na Sardynii znajdziesz tu: Sardynia wynajem auta.
Gdzie się zatrzymać na Sardynii?
Sardynia to jedno z bardziej pokręconych miejsc w Europie, jeżeli chodzi o wynajęcie noclegu. Wybór jest oczywiście spory i poza szczytem sezonu nie powinno być większego problemu z wolnymi miejscami, ale znalezienie miejscówki o dobrym stosunku jakości do ceny, to zadanie dla naprawdę błyskotliwego matematyka.
Kliknij tutaj i sprawdź aktualne ceny noclegów na Sardynii!
Wszystko przez to, że Sardyńczycy umiłowali sobie rozbijanie ceny na pierdyliard składowych. Podam przykład: podczas szukania noclegu na booking.com znalazłem świetny dwupokojowy apartament w cenie, powiedzmy, 100 euro za tydzień. I do tego w samym centrum miasta. Bomba, pomyślałem sobie. Prawdziwa bomba. Problem polegał na tym, że jak tylko wszedłem w dokładny opis, to tam, małym druczkiem, było mniej więcej coś takiego: obligatoryjna dopłata za sprzątanie – 150 euro, opłata wstępna – 70 euro, pościel – 15 euro za osobę, ręczniki – 12 euro za sztukę, o dodatkowych podatkach już nawet nie wspominając.
No cóż, nie muszę chyba dodawać, że takie zagmatwanie raczej nie ułatwia znalezienia fajnej miejscówki, gdzie warto się zatrzymać.
Jednym zdaniem: szykujcie się na prawdziwą orkę.
Polecane noclegi
Albo skorzystajcie z jednego z moich linków (byłem, spałem i wiem, że dobre):
Li Seddi Apartaments – fajna miejscówka na północy Sardynii. Za pięć nocy w apartamencie z oddzielną sypialnią zapłaciliśmy niecałe siedemset złotych. Jest basen, fajny widok na morze (choć do plaży daleko) i właściwie wszystko czego trzeba. Apartament znajduje się małej miejscowości Badesi. Nie jest to przesadnie interesujące miejsce, ale może stanowić dobrą bazę wypadową do zwiedzenia tej części wyspy, szczególnie że noclegi tu są tańsze niż w okolicznych miejscowościach. Jedna uwaga: samochód jest niezbędny. Tu możesz sprawdzić aktualne ceny apartamentów!
Sa Mirada Apartments – to nasze centrum dowodzenia podczas wizyty na południu Sardynii. Wypasiony apartament blisko centrum Villasimius, który oferuje bezpłatny prywatny parking i fajnie urządzone pokoje. Niestety sporo droższy niż pierwszy z polecanych (1440 zł za pięć nocy). Ale czego się nie robi, by mieć najpiękniejsze plaże na południowym wybrzeżu na wyciągnięcie ręki i do tego spać w odrobinie luksusu? 😉 Tu możesz sprawdzić aktualne ceny apartamentów!
Na co uważać przy noclegu na własną rękę?
Przy poszukiwaniu noclegu na własną rękę, przede wszystkim należy uważać wspomniane wyżej opłaty dodatkowe! Często dopisane są drobnym drukiem, a potrafią nawet podwoić łączny koszt wynajmu. Oprócz tego, zawsze warto też sprawdzić jego dokładną lokalizację na mapie.
Z rezerwą podchodźcie do zapewnień właścicieli w kwestii na przykład odległości od morza lub centrum miasta. To, że dany apartament znajduje się 200 metrów od morza wcale bowiem nie wyklucza, że od najbliższe piękne plaże są w odległości dwudziestu minut samochodem.
Oprócz tego pamiętajcie, że nawet jeśli już dopłacicie za ręczniki, to 99% nie będą to ręczniki plażowe. Te musicie zabrać ze sobą.
Co zobaczyć?
Sardynia oferuje dużo ciekawych miejsc, z których niestety nie wszystkie dane mi było zobaczyć. Byliśmy tam dziesięć dni, ale raz, że jest to dosyć duża wyspa, więc ciężko ogarnąć, a dwa, że podróżowanie z dziećmi nakłada niestety sporo ograniczeń.
Północno-zachodnia część wyspy
Na północy mogę polecić zjawiskowo piękny klif Capo Caccia oraz znajdującą się u jego podnóży Grotę Neptuna. Będąc w okolicy warto również zajrzeć do uroczego miasta Alghero.
Nieco na południe od Alghero, znajduje się piękne miasteczko Bosa, które również polecam, choć widziałem je zaledwie pobieżnie.
Miłośnicy rajskich plaż nie powinni być zawiedzeni znajdującą się na północno-zachodnim skrawku Sardynii plażą La Pelosa, która jest niestety równie piękna, co zatłoczona. Jeżeli komuś mało, to może jeszcze odwiedzić całkiem przyjemną Spaggia Li Cossi.
Południowo-wschodnia część wyspy
Mamy tu stolicę Sardynii, czyli miasto Cagliari, które pan Koszmarny widział jedynie przez szybę (najpierw samolotu, a potem samochodu). Miłośnikom plażowania do gustu może przypaść leżące na samym południu Villasimius, które wydaje się fajną (i co ważniejsze nieco tańszą) alternatywą dla położonego tuż obok słynnego Costa Rei.
Zresztą wszystkie atrakcje Sardynii, które pan Koszmarny odwiedził (jak również te, których nie odwiedził, np. Costa Smeralda czy inna Cala Goloritze), znajdziecie w pozostałych wpisach na blogu. Zachęcam do lektury.
Jak dotrzeć na Sardynię?
Nie otwierajcie atlasów, ja wam wszystko wyjaśnię. Otóż Sardynia jest wyspą, co nieco ogranicza szanse, by dotrzeć tam na piechotę. Jeżeli więc nie macie doczepionych bionicznych płetw, to zostają wam właściwie dwa rozwiązania…
Prom
Bardziej czasochłonna opcja, ale w niektórych sytuacjach, na przykład jeżeli robicie sobie dłuższą objazdówkę po Włoszech, może mieć jakiś tam sens. Promy odpływają między innymi z Civitavecchia, Neapolu, Palermo i dopływają do Cagliari, Porto Torres lub Arbatax. Ceny za dwie osoby w samochodzie osobowym zaczynają się od 900 zł (w obie strony). Nieco tańsze są połączenia promowe z Korsyki, lecz tu, o ile pani od geografii w podstawówce nie wprowadziła w błąd, dochodzi jeszcze koszt dopłynięcia na samą Korsykę. Dokładne połączenia możecie wyszukać (a nawet nabyć bilety) pod tym adresem.
Osobiście nie jestem zwolennikiem dopływania promem na takie wyspy jak Sardynia, choć rzecz jasna dojazd własnym autem ma swoje zalety (na przykład można zabrać większy bagaż). Przy czterech osobach cena dojazdu oraz promu powinna być porównywalna do ceny lotu samolotem oraz wynajęcia samochodu na miejscu.
Więcej na ten temat pisałem tu: prom na Sardynię.
Samolot
Moim zdaniem lepsza opcja niż prom, szczególnie, że na Sardynię latają z Polski tanie linie. Najwięcej połączeń oferuje Ryanair, który z kilku miast (Warszawa, Kraków, Gdańsk, Poznań) lata do Cagliari. Jest też Wizzair, którym można polecieć do Alghero. Jeżeli chodzi o ceny, to spokojnie da się znaleźć coś w okolicach 300 zł (za jedną osobę, w obie strony). Czasem można też trafić na cenę bliższą 200 zł – wtedy można mówić o prawdziwej okazji.
Lot bezpośredni z Polski trwa około 2,5 godziny. Ponieważ ceny połączeń bezpośrednich są w miarę rozsądne, moim zdaniem nie ma większego sensu by kombinować z przesiadkami. Pan Koszmarny za lot powrotny na trasie Modlin-Cagliari w maju zapłacił 1070 zł. To cena za trzy osoby oraz jedną pół-osobę w postaci niemowlaka.
Jeżeli chcecie znaleźć najlepszy lot dla siebie, to polecam sprawdzić dostępne opcje w Skyscanner lub wyszukiwarce Azair.
Szukasz lotów na Sardynię, ale nie ma nic w dobrej cenie? Jeśli szukasz innych pomysłów na wiosenny urlop, to sprawdź gdzie lecieć w maju na wakacje, a także gdzie jest ciepło w kwietniu.
Co zjeść?
Ponieważ pan Koszmarny jest fanatykiem owoców morza, to w kwestii doboru posiłku ma tylko jedną radę: jedzcie wszystko, czy to będzie grillowana ośmiornica czy po prostu krewetki 😉
Jeżeli macie zamiar stołować się na mieście, to pamiętajcie, że na Sardynii, spotkacie się z przedziwnym zjawiskiem o nazwie sjesta. Przedziwne zjawisko o nazwie sjesta sprawi, że nie będziecie mogli zjeść wtedy, kiedy będziecie głodni. W jakich godzinach trwa sjesta? Żebym ja to wiedział 🙂 Nie ma stałych godzin zamknięcia knajp, to znaczy są, ale w każdym miejscu nieco inne. Generalnie można założyć, że po 13 jest już problem, by zjeść coś na mieście i problem ten przestaje być problemem dopiero w okolicach 19, kiedy to zaczynają się otwierać wszystkie restauracje.
Na Sardynii, jak wszędzie Włoszech, większość knajp doliczy nam do rachunku tak zwane coperto, czyli opłatę za nakrycie stołu. Opłata ta wynosi zwykle od 1 do 2,5 euro za osobę i nie ma sposobu, by się od niej wywinąć 😉
Sardynia na własną rękę – co warto wiedzieć?
Ceny
Drogie, drogie, wszystko drogie. Drogie są panie, które ten wpis czytają, jak i droga jest sama Sardynia. No ale to w końcu Włochy, nikt przecież nie mówił, że ma być tanio.
O kosztach noclegów, wynajęcia samochodu oraz samolotu pisałem już wyżej. Teraz powiem tylko, że obiad w restauracji kosztował nas zwykle w okolicach 40-50 euro (dwie osoby dorosłe plus jedno dziecko, które coś tam je oraz jedno, które śpi). Ceny w sklepach zdecydowanie wyższe niż w Polsce. Koszt benzyny wynosi od 1,5 euro do 1,8 euro za litr.
Język
Ponieważ Sardynia należy do Włoch, jeżeli znasz włoski to nie będziesz miał problemów, by się dogadać. Podobnie w przypadku, gdy płynnie posługujesz się językiem sardyńskim – większość mieszkańców potrafi mówić również tym przedziwnym narzeczu. Nie znasz włoskiego ani sardyńskiego? Nic straconego 🙂 Możesz jechać do Alghero, gdzie spora część lokalsów posługuje się katalońskim.
A co robić w sytuacji, gdy nie znasz ani włoskiego, ani sardyńskiego, ani katalońskiego? W miejscach bardziej turystycznych nie powinno być większych problemów z dogadaniem się w języku angielskim. W miejscach turystycznych nieco mniej pozostaje natomiast zawsze skuteczny amatorski migowy, który z całego serca polecam!
Śmieci
Sardyńczycy mają pierdolca na punkcie śmieci. Serio. Właściciele wynajmowanych przez was mieszkań na 99% poproszą was o segregowanie odpadów, z ich perspektywy (no i oczywiście z perspektywy naszej planety) jest to bardzo istotna kwestia. Wynika to z tego, że wywóz nieczystości jest tam cholernie drogi (znacznie, ale to znacznie droższy niż w Polsce). No cóż, jako że pan Koszmarny jest zwolennikiem dbania o środowisko naturalne, to jego rada może być tylko jedna: segregujcie śmieci! Zawsze, nie tylko w wakacje.
Sardynia z dzieckiem
Czy to dobry pomysł? No cóż, skoro już musicie brać ze sobą balast, to tak – nie jest to najgorszy pomysł 😉 Sardynia to dobre miejsce na podróż z dziećmi, choć oczywiście trzeba się liczyć z tym, że nie wszystko uda wam się zobaczyć.
Mała rada: jeżeli będziecie lecieć z dzieckiem Ryanairem i planujecie wynająć na miejscu samochód, to warto zabrać ze sobą fotelik samochodowy. Jego przewóz jest darmowy, więc dzięki temu sporo zaoszczędzicie na miejscu (wypożyczalnie samochodów słono sobie liczą za foteliki).
A tak w ogóle, czy warto jechać?
Upić się warto. Ale jak już wytrzeźwiejecie to możecie jechać. Powinno być fajnie.
Ok, teraz już wiesz jak zorganizować wakacje na Sardynii na własną rękę (i właściwie z biurem podroży też). Wiesz na co zwracać uwagę wypożyczając auto oraz jak znaleźć najlepsze hotele na tej rajskiej wyspie. Teraz już na prawdę niewiele dzieli cię od pięknych plaż i wąskich uliczek w jakie obfituje druga największa wyspa na Morzu Śródziemnym.
Udanego wypoczunku!
Byliśmy w zeszłym roku. Nocleg w La Ciacia na północy. Wróciliśmy zachwyceni. Ceny… jak to we Włoszech. Ale można po gospodarsku. Wrócimy tam jeszcze bo całe wschodnie wybrzeże jeszcze na nas czeka. Niestety nie udało nam się zobaczyć groty Neptuna. Wybraliśmy zejście schodami i już na miejscu okazało się że są zamknięte po ostatnim sztormie. Zostało nam Alghero. Miasto cudowne. Na rejs zabrakło czasu. Nie wiem dlaczego Sardynia jest tak rzadko odwiedzana przez Polaków. Jak dla nas bije na głowę Portugalię Kretę Majorkę. No może jeszcze ma konkurencję… Chalkidiki
Fajny artykuł!
Pytanie strategiczne 🙂
Która część wyspy wedlu koszmarnych standardów jest najlepsza jako baza wypadowa kiedy ląduje się w Cagliari ? 🙂
Miał być Cypr, a będzie Sardynia:D
To za duża wyspa, żeby ją ogarnąć z jednej bazy. Północne wybrzeże jest może nieco fajniejsze, no ale z Cagliari jedzie się tam kilka godzin. Podsumowując: nie potrafię odpowiedzieć na tak postawione pytanie 😉
Każda odpowiedź to jakaś pomoc 😉 decyzja zapadła, jedziemy na północ , ale w okolicach Cagliari też się zatrzymamy na chwilę:
🙂
Czy masz jakieś doświadczenie z lokalnymi burami organizującymi jednodniowe wycieczki na Sardynii? Chodziłoby mi głównie o rejs po archipelagu La Maddalena i oglądanie delfinów 😀
Zastanawiam się czy lepiej zorganizować to wcześniej przez jakąś stronę czy na miejscu przez jakieś lokalne biuro.
Nie korzystałem z tej atrakcji. Ale ponieważ nie jest to najtańsza rzecz, to rozejrzałbym się wcześniej w internecie – tak żeby mieć ogólny pogląd, bez rezerwowania. W tym roku raczej nie powinno być problemów z wolnymi terminami 😉
Dzięki 🙂 Tak właśnie zrobię
Kolejne pytanie 😀 To dodatkowe ubezpieczenie auta w poleconej wypożyczalni to jest „supercasco coverage” tak? 🙂
Tak, dokładnie cytując maila z wypożyczalni: „coverage Superkasco (+ Supertheft and second driver for free)”.
dzięki 🙂
Lecę za 14 godzin. Póki co auto jak zawsze wynająłem dużo wcześniej, korzystając z oferty Ryanaira ( czasem robie to przez booking.com, to nie żart naprawdę mają niezłe ceny.
Napiszę cos więcej jak wrócę.
PS w zeszłym roku w Bari miałem auto z Goldcara. Fajne Punto, nówka sztuka. Żadnych problemów, ale podobnie jak autor polecam koniecznie bierzcie z pełnym ubezpieczeniem
Hej hej
A jaka cena fotelika dla 2,5 latka ? Maja wogole fotele tyłem do kierunku jazdy ? 🙂
Pozdrawiam
Trzeba pytać w wypożyczalni. Ja dla małych dzieci zwykle brałem swój fotelik z Polski, bo raz że taniej, a dwa wiem, że bezpieczny.
Witaj. No lecimy w dwie pary na początku sierpnia, więc tak jest napisane w szczycie, nie mamy innej opcji, żeby zmienić termin podróży. Myslisz zeby leciec i tak, czy lepiej poszukać innego kraju/ wyspy?
Sierpień wszędzie jest zawalony, ale we Włoszech szczególnie, bo Włosi tylko wtedy wyjeżdżają (więc nie rozkłada się na lipiec i sierpień jak u nas). No ale można lecieć, raz się żyje 🙂
Właśnie się napalałem na Sardynię, ale z dwojka dzieci bez auta to męczarnia. Najtansze auto to fiat panda w cenie 3.500zl / tydzień. Dramat i rozboj w bialy dzien 🙁 noclegi sa znacznie tansze na tydzien niz wynajem shitpandy..
No niestety, ceny wynajmu samochodów mocno skoczyły do góry. Szczególnie widoczne jest to w sezonie wakacyjnym.
Lecimy na Sardynię w połowie lipca. Wynajęliśmy fiata Tipo na 10 dni. Cena 2500zł. ze wszystkim i bez konieczności karty kredytowej. Umowa spisana w kwietniu. Płatność przy odbiorze auta z lotniska.
Jaka wypożyczalnia? – jeśli full casco, to bardzo dobra oferta.
jaka to wypożyczalnia?:)
Sardynia to poza plażami: wszechpanujący syf! Problem śmieci nie istnieje – śmieci są wszędzie. Nie tylko worki ze śmieciami; to wyrzucone lodówki, opony, telewizory, materace, całe łóżka, sanitariaty – wywożone na pobocza ich „autostrad”, więc nie pozostawione przypadkowo. Sardynia to też smród – najdrobniejsza mieścina i albo jedzie kanalizą, albo uryną. Sardynia to opuszczone, zapuszczone, porzucone, zaniedbane, zniszczone budynki, działki i tereny. To nieogarnięte drogi główne, których pobocza zachodzą trzciną niczym szuwary. Sardynia to narwani i impulsywni kierowcy i brudni, zapoceni, jarający i drapiący się po ja…kach „kelnerzy”. Potem podają posiłek….
I jeszcze aspekt zwiedzania – to jeden wielki rezerwat „archeologiczny” – ruiny są dosłownie wszędzie. Za to nie odpowiadają na pewno turyści. To ci sami wypindrowani, wyżelowani, modni Włosi. Robią pod siebie…. Z trudem mieści się w głowie, że to jeden z „rozwiniętych” krajów UE.
W pełni sie zgadzam – w apartamencie rzeczywiście dbają o to ,aby turysta segregowal śmieci( co popieram) ale oni sami wywalają śmieci gdzie się tylko da : podróż samochodem, fajna droga i piękne widoki, zatrzymujemy się zrobić kilka zdjęć – i wszystko ok, dopóki nie spojrzysz pod nogi na klif zarzucony lodówkami, butlami gazowymi itd ….. Niedaleko Alghero, sympatyczny Pan zatrzymuje się Sprinterem w zatoczce i wyrzuca za barierki 8 szt !! czarnych worków że smieciami ….. To tylko niektóre przykłady. Szkoda, brudno jak w Grecji ale Grecy przynajmniej nie robią z siebie czyscioszkow tak jak Sardynczycy ….. Poza tym Sardynia jest piękna ….
Oj, no to mi się odechciało
Ja byłem jak dotąd tylko raz na Sardynce ale jestem zupełnie zakochany. Mi się ten lekki bałaganik, nieogarnięte parkowanie tu i ówdzie, zarośnięte trzcinami drogi i wyludnione ruiny jakoś tam podobają. Jestem wielbicielem plaży, morza i natury i takiej różnorodności i piękna w jednym miejscu nie ma nigdzie na świecie, a trochę już widziałem. Szczerze polecam. to rzeczywiście duża wyspa i żeby ją poznać trzeba wiele , wiele czasu. Pankoszmarny dość trafnie opisuje pewien niewielki fragment rzeczywistości i ma rację, bo ja akurat po pierwszej wizycie mam podobne obserwacje i zwiedziłem też po łebkach ale mam plan na dalszą eksplorację.
Lecimy w czerwcu do Olbii za 2+2 dzieci, lot 2900 , ladny B&B 3200 bez wyzywienia, auto 2200 – wszystko na tydzien. Na miejscu jedzenie i inne- zobaczymy jak bedzie.
I jak było ?
Cześć, nie wiesz może jak wygląda kultura jazdy na Sardynii? Bardziej jak północne Włochy czy Sycylia? Zastanawiam się czy jechać autem, ale mam dość spore kombi (ponad 5 metrów długości) i nie wiem czy to na moje nerwy 🙂