Wypożyczenie samochodu niemal zawsze wiąże się z koniecznością zostawienia depozytu. Czasem jednak, udaje się ominąć ten kłopotliwy obowiązek. O tym, w jaki sposób ogarnąć wynajem auta bez kaucji (i na co przy okazji uważać) opowiem w dzisiejszym tekście.

Zapraszam!

Jak wynająć samochód bez kaucji?

Na początek zaprezentuję najprostszy (lecz czasem zawodny) sposób na wynajem samochodów bez kaucji. Cały proces sprowadza się do kilku prostych kroków:

 1. Wejdź na stronę porównywarki discover.
 2. Wpisz miejsce odbioru i zwrotu samochodu.
 3. Poczekaj, aż pojawi się szeroki wybór samochodów dostępnych na miejscu.
 4. W lewym menu znajdź opcję „Kaucja zwrotna” („Refundable security deposit”).
 5. Zaznacz opcję „Depozyt nie jest wymagany” („No deposit required”).
 6. Teraz wyświetlą się wypożyczalnie, które oferują możliwość wynajmu auta bez depozytu.

Rysunek poglądowy:

Wynajem samochodu bez depozytu

Jeśli nie widzisz opcji z punktu 5, oznacza to, że żadna wypożyczalnia samochodów w bazie porównywarki nie udostępnia wynajmu aut bez kaucji.

Dlaczego wypożyczalnie aut wymagają depozytu? 

Krótkoterminowy wynajem samochodów wiąże się z ryzykiem. Nie może więc dziwić, że każda wypożyczalnia będzie chciała owo ryzyko minimalizować. Jednym z podstawowych sposobów na to ostatnie, jest natomiast pobieranie kaucji od klientów indywidualnych.

Auto nie jest najtańszym przedmiotem jaki można sobie wyobrazić, a na drodze wydarzyć się może wiele. Pobierając depozyt, wypożyczalnia samochodów ma pewność, że gdyby coś poszło nie tak, to odzyska przynajmniej część zainwestowanych pieniędzy.

Czy pomimo tego da się wynająć auto bez kaucji?

Tak.

Ale nie zawsze i nie wszędzie.

Wynajem auta bez kaucji
Mandaty za złe parkowanie – jeden z powodów, dla których wypożyczalnie samochodów pobierają depozyty

Wysokość depozytu można znacząco zmniejszyć wykupując ubezpieczenie. W takiej sytuacji duża część ryzyka, z jaką związane jest podstawienie samochodu obcej osobie, przechodzi na firmę ubezpieczeniową. Jednak nawet wtedy, wypożyczalnie nie rezygnują z pobierania depozytu.

Dlaczego tak się dzieje? Z dwóch powodów:

 • przy niewielkich uszkodzeniach szybciej i łatwiej jest pokryć szkodę z pobranego depozytu, niż występować o odszkodowanie do firmy ubezpieczeniowej,
 • depozyt pokrywa koszty ewentualnych mandatów oraz nieopłaconych przejazdów płatnymi drogami.

Wynajem samochodu bez kaucji w praktyce

Ponieważ nie ma dla mnie nic ważniejszego, niż podejście praktyczne (bezsensowna paplanina jest dopiero na drugim miejscu) postanowiłem się poświęcić i przejrzałem kilkadziesiąt ofert wypożyczenia samochodu w popularnych lokalizacjach. Dzięki temu, wiem jak wynajem aut bez kaucji i… nie omieszkam się tą wiedzą podzielić! 🙂

Zanim jednak do tego dojdzie, dwa zdania trzy zdania wyjaśnienia…

Otóż materiał ten przygotowywałem w sierpniu 2023 roku. Podane niżej ceny dotyczą ostatniego tygodnia tegoż miesiąca i w chwili, gdy czytasz te słowa, mogą one wyglądać zupełnie inaczej. Dlatego też proponuję nie przywiązywać się za bardzo do konkretnych wartości i traktować je czysto poglądowo (aktualne ceny możesz sprawdzić samemu tutaj).

Miejsce wynajmuNajniższa cena
(7 dni)
Najniższa cena
bez depozytu (7 dni)
O ile więcej
zapłacimy?
Malaga (Hiszpania)215 zł740 zł244%
Majorka836 zł1384 zł65%
Lizbona (Portuagalia)321 zł903 zł181%
Teneryfa485 zł753 zł55%
Piza (Włochy)485 zł931 zł92%
Cagliari (Sardynia)320 zł904 zł74%
Bari (Włochy)653 zł984 zł50%
Bergamo (Włochy)414 zł1100 zł165%
Keflavik (Islandia)1475 zł2351 zł59%
Fuertaventura423 zł773 zł82%

W powyższej tabeli znajdują się ceny za wynajem krótkoterminowy bez kosztów ubezpieczenia.

Wynajem pojazdu bez depozytu (okiem blogera)

Już pierwszy rzut oka na powyższą tabelę wystarczy, aby zorientować się, że wynajem aut bez kaucji do droga przyjemność. Nawet bardzo droga. W skrajnym przypadku, zapłacimy niemal cztery razy więcej, niż gdybyśmy zdecydowali się wypożyczyć samochód z depozytem.

Wniosek, jaki można wysnuć z powyższego eksperymentu jest prosty: wypożyczenie auta bez depozytu zazwyczaj nie ma sensu.

Komfortowe podróżowanie ma swoją cenę, a posiadanie własnego pojazdu na wakacjach warte jest tego, aby zaryzykować pewną kwotą depozytu.

Pomijam już fakt, że w ponad połowie sprawdzanych lokalizacji, żadna wypożyczalnia samochodów nie oferowała wynajmu bez kaucji. Dotyczy to takich miejsc jak: Larnaka i Pafos (Cypr), Malta, Podgorica (Czarnogóra), Zadar (Chorwacja), Chania (Kreta), Billund (Dania).

Dlatego też, ja nie zabiegam szczególnie mocno o to, aby wypożyczalnia aut nie pobierała w ogóle kaucji. Zdecydowanie bardziej interesuje mnie tani wynajem samochodów, niż to, czy będę musiał pozostawić depozyt.

Wypożyczenie samochodu bez karty kredytowej

Wiele osób szuka opcji wynajmu samochodu bez kaucji (depozytu) z tego względu, że nie posiada karty kredytowej. Na szczęście znalezienie wypożyczalni samochodów nie wymagającej karty kredytowej jest zdecydowanie łatwiejsze.

Więcej na ten temat napisałem w tym tekście: wynajem samochodu bez karty kredytowej.

Wypożyczenie samochodu bez depozytu
Wynajem aut bywa zakręcony

Na co jeszcze zwrócić uwagę w przypadku wynajmu samochodu?

Niemal każda wypożyczalnia samochodów obiecuje przejrzyste warunki oraz minimum formalności. Oczywiście zwykle kończy się na obietnicach, dlatego też w kontaktach z tego typu przybytkami warto zachować najwyższą czujność.

Żeby nie być gołosłownym, spotkałem się z sytuacją w której wypożyczalnia samochodów otwartym tekstem pisała, iż „nie pobieramy kaucji”. Zamiast tego pobierali depozyt 😉

Kilka szybkich rad, zanim wynajmiesz samochód:

 • Zwróć uwagę na kwestie dodatkowych opłat.
 • Upewnij się, że wypożyczalnia oferuje brak limitu kilometrów (czasem warto również upewnić się, czy można poruszać się wynajętym pojazdem na terenie całego kraju).
 • Sprawdź od jakiego czasu musisz mieć prawo jazdy, aby móc wynająć pojazd.
 • Zastanów się nad automatyczną skrzynią biegów (szczególnie jeśli wyjeżdża się do kraju z ruchem lewostronnym)

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w moim poradniku jak wypożyczyć samochód?

I to by było na tyle. Teraz już wiesz, jak wygląda wynajem auta bez kaucji. Wiesz też, że depozyt to jedna z tych rzeczy, z którymi niemal zawsze wiąże się wypożyczenie samochodu. Ale „niemal zawsze”, to jednak nie „zawsze zawsze” 😉

Szerokości!

pankoszmarny

pankoszmarny - człowiek widmo, człowiek orkiestra. podróżnik, mąż, ojciec, póki co jeszcze nie dziad. podróże traktuje jako zło konieczne, co nie przeszkadza mu być niezastąpionym drogowskazem dla zagubionych duszyczek. blog podróżniczy koszmarnewakacje.pl to jego konik, pasja oraz szaleństwo w jednym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *