Ostatnio wpadłem na szalony pomysł i postanowiłem zwiedzić Cypr zimą. To nie była moja pierwsza podróż na wyspę Afrodyty (wcześniej byłem tam w sezonie letnim). Na miejscu ze zdumieniem zauważyłem, że Cypr o każdej porze roku wygląda właściwie tak samo. Wciąż są tam zabytki i przepiękna przyroda. W zimie jest oczywiście nieco chłodniej, ale poza tym ciągle można się zachwycić.

Na szybko: jeśli chcesz zarezerwować zimowe wakacje na Cyprze to tu możesz sprawdzić aktualne ceny.

Cypr zimą – dobry pomysł na wycieczkę?

Cypr poza sezonem to fantastyczne miejsce do zwiedzania. W styczniu i lutym możemy bowiem zobaczyć całe kulturowe dziedzictwo Cypru, unikając tłumów.

Nieco gorzej wygląda to z perspektywy osób, dla które liczą przede wszystkim na plaże i cieszenie się słońcem. Zima to dobry czas na ciepły spacer, ale na wylegiwanie się na wybrzeżu bywa jednak nieco zbyt chłodno. Oprócz tego, może się też trafić deszcz.

Gdyby nie fakt, że dni są wyraźnie krótsze, to zima na Cyprze mogłaby przypominać chłodny lipiec w Polsce 😉

Na wyspie jest fajnie nie tylko w lato

Oto pięć powodów, dla których można się jednak zdecydować na zimowy Cypr…

Flamingi 

Jak mawiał poeta: Cypr zimą zamienia się w królestwo flamingów. Te cudownej różowej barwy ptaki anektują wtedy dwa cypryjskie jeziora:

  • Słone Jezioro Larnaka,
  • Słone Jezioro Akrotiri.

Flamingi są płochliwe, ale da się im zrobić fajne zdjęcia. Na przykład takie:

Flamingi na Cyprze zimą
Flamingi na Cyprze można spotkać pomiędzy listopadem a kwietniem

Jeżeli szukacie choćby jednego powodu, dla którego warto pojechać na Cypr w styczniu lub w lutym, to mogą to być właśnie flamingi. Zdecydowanie warto zobaczyć te wspaniałe ptaki na własne oczy.

Aby zobaczyć możliwie dużo, warto na Cyprze wynająć samochód. Zaletą podróżowania poza sezonem są zdecydowanie niższe ceny (tu możesz je sprawdzić). A jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, to odsyłam do tekstu: wynajem auta na Cyprze.

Temperatura

Jeżeli liczycie na 40 stopni, to się niestety zawiedziecie. Średnia temperatura powietrza w styczniu i lutym to 17 stopni Celsjusza. Minimalnie cieplej jest w grudniu (około 18 stopni). W nocy temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza.

Do morza nie wszedłem, ciężko mi więc powiedzieć jaka była temperatura wody. Właściwie, to nawet jakbym wszedł, też bym tej temperatury nie potrafił określić (zwykle nie wchodzę do morza z termometrem w kąpielówkach). Ale żeby nie było, że taki słaby ze mnie bloger, to zrobiłem mały research i oto co następuje: średnia temperatura wody mieści się w zakresie 16-17 stopni. Czyli mniej więcej jak Bałtyk w lipcu 🙂

Jeśli zależy ci na kąpieli w ciepłym morzu, to najlepiej jechać na wiosnę lub jesień. Wtedy są już wystarczająco wysokie temperatury, aby spokojnie poleżeć na cypryjskiej plaży.

W zimie oczywiście jest zdecydowanie mniej godzin słonecznych. Najsłabiej wygląda pod tym kątem styczeń – 5 godzin. Nieco lepiej wypada grudzień i luty, kiedy słońce przyświeca o godzinę dłużej.

W ciągu tygodniowego wyjazdu trafił mi się również jeden dzień deszczowy. Chyba miałem trochę szczęścia bo zimą średnio trafia się tu od 7 do 9 dni deszczowych w miesiącu.

Aktualną temperaturę możecie sobie sprawdzić w tym miejscu.

Niezatłoczone atrakcje

W sezonie letnim Cypr odwiedzają tłumy turystów. Zimą jest tu oczywiście nieco spokojniej, ale ciężko powiedzieć, żeby było pusto. Turyści przyjeżdżają na Cypr o każdej porze, więc zawsze na kogoś się tam trafi. Jeśli jednak zależy ci na uniknięciu tłumów to styczeń lub luty będzie idealny.

Governors Beach, Plaża Gubernatora
Łagodny klimat Cypru daje szczęście przez cały rok

Odniosłem wrażenie, że zimowe miesiące – grudzień, styczeń i luty – upodobały sobie szczególnie starsze osoby. Nie ma w tym nic dziwnego, bo to idealne miejsce patrząc pod ich kątem. Pogoda jest bardzo przyjemna, na słońcu bywa naprawdę ciepło, nie ma natomiast letnich upałów. Do tego ceny są zdecydowanie niższe.

Tani nocleg (Pafos, Larnaka lub Ayia Napa)

Urlop na Cyprze to zawsze dobry pomysł dla ducha. A urlop zimą to dodatkowo dobry pomysł dla kieszeni. W styczniu i lutym, ceny są zdecydowanie niższe niż choćby w maju lub wrześniu. Zarówno jeśli chodzi o samodzielny wynajem, jak i wyjazd z biurem podróży (tu możesz sprawdzić aktualne ceny).

Tanie loty

Duża różnica jest również w cenach samych biletów lotniczych. W styczniu udało mi się znaleźć oferty lotów na trasie Warszawa – Pafos w cenie 55 €. W marcu najniższa cena wzrasta do 75 €, by już w maju nie schodzić poniżej 110 €. Aktualne ceny możesz sprawdzić na Skyscanner.

Co zobaczyć na Cyprze?

Szokujący news: spośród największych atrakcji Cypru, większość da się zwiedzać również zimą! Co konkretnie warto zobaczyć, to już możecie sobie doczytać we wpisie atrakcje Cypru.

Kurion

Zwiedzanie zacząłem od leżącego na zachodnim wybrzeżu Pafos. Promenada nie była może pusta, ale było tam jednak zdecydowanie spokojniej niż latem. Zobaczyłem starożytne mozaiki w Kato Pafos oraz tamtejsze Grobowce Królewskie. Czyli klasyczny zestaw tego, co warto zobaczyć w Pafos.

Uzupełniłem go o mały trekking na półwyspie Akamas (łaźnie bogini Afrodyty są rzeczywiście słabe).

Następnie zobaczyłem po raz kolejny Skałę Afrodyty, przy której to skale bogini piękna wyłoniła się z morskiej piany. Zwiedziłem słynny Park Archeologiczny Kurion. Widziałem tamtejszy amfiteatr i inne ruiny, o czym mógłbym opowiadać jeszcze długo, ale rozumiem że wykopaliska to nie jest rzecz, która kręci każdego. Inaczej niż flamingi, które można zobaczyć nad nieodległym jeziorem Akrotiri.

W Limassol zjadłem pyszny obiad w lokalnej knajpce. Wziąłem halloumi, bo je bardzo lubię. Tzatziki nie brałem, choć to jedna z tradycyjnych potraw.

Warto pamiętać, że zimą zamknięta jest część sklepów i restauracji. Ale spokojnie, z głodu (i pragnienia) nie umrzecie 😉

Nie mogłem sobie również odmówić owoców morza, ale to już później, innego dnia i do tego w Larnace. Tam też napiłem się meze. Choć nie za bardzo za tym trunkiem przepadam, ale jest to po prostu stały punkt każdej mojej wycieczki na Cypr. A musisz wiedzieć, że zawsze jestem wierny tradycji (szczególnie jeśli wiąże się z piciem alkoholu).

Przekonałem się, że podobnie jak latem, również w styczniu pozostaje piękna Cerkiew św. Łazarza.

Potem pogłaskałem dwa koty.

A na koniec zgubiłem aparat fotograficzny.

Wybrzeże Cypru – pięknie nawet w lutym

Oczywiście nie zrobiłem wszystkiego. W cypryjskich górach Troodos podobno czasem da się nawet zjeżdżać na nartach, ale to już chyba byłaby przesada. Góry Troodos może i są piękne, ale narty lepiej smakują w trochę chłodniejszym klimacie. Nie odwiedziłem stolicy wyspy, czyli Nikozji. Nie byłem również w części tureckiej (tzw. Cypr Północny).

Czy warto lecieć na Cypr zimą?

Nie da się ukryć, że Cypr w styczniu (i w lutym pewnie też) ma swoje zalety. Pewnie nie były to moje wymarzone wakacje, ale przynajmniej zdrowo odpocząłem sobie od ujemnych temperatur.

Jedyne, na co teraz mam ochotę, to jeszcze raz zamówić bilet na Cypr. Niech będzie nawet w marcu, a co!

O innych pomysłach na wakacje zimą możesz przeczytać tu:

  1. Gdzie lecieć na wakacje w lutym
  2. Gdzie na wakacje w marcu

tajemniczykorespondent

tajemniczykorespondent - człowiek widmo, człowiek orkiestra. podróżuje i czasem to opisuje. blog podróżniczy koszmarnewakacje.pl traktuje bez większych emocji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *