Pafos znajduje się na zachodnim wybrzeżu Cypru i jest największym ośrodkiem turystycznym tej części wyspy. Czy zasłużenie? Chyba tak, bo zarówno samo miasto, jak i jego najbliższe okolice, obfitują w liczne atrakcje. Grobowce Królewskie i Park Archeologiczny to gratka nie tylko dla miłośników historii. Okoliczne plaże Lara Beach i Coral Bay zachwycają swoim pięknem. Drinki z palemką, jakimi można się tam raczyć, zawierają natomiast stosowne procenty.

Pan Koszmarny był w Pafos (Paphos) i swoje widział, niestety jest też człowiekiem niezwykle zapracowanym. Ponieważ czasu na pisanie mam ostatnio bardzo niewiele, użyczam dziś łamów (łam?!) swojego bloga tajemniczemu korespondentowi z krainy deszczowców, który opowie co warto zobaczyć w Pafos.

Zapraszam!

Planujesz wakacje na wyspie Afrodyty? W tym miejscu sprawdzisz, jakie są główne atrakcje Cypru! A jeśli zmęczy cię zwiedzanie (lub podróżujesz z dziećmi), to zawsze możesz wybawić się parku wodnym Paphos Aphrodite Waterpark – tu możesz sprawdzić ceny biletów.

Słów kilka o Pafos

Na początek, obowiązkowy wycinek z koszmaropedii: Pafos to miasto znajdujące się na południowo zachodnim wybrzeżu Cypru. Pierwsze oznaki życia na tym terenie sięgają XIV w. p.n.e., natomiast sama miejscowość została utworzona pod koniec IV wieku p.n.e.

Początkowo była podzielona na dwie osady:

 • Nea Pafos oraz
 • Ktima Pafos (inaczej Stare Pafos, dzisiejsze tereny wsi Kuklia).
Park Archeologiczny w Pafos na Cyprze
Park Archeologiczny w Pafos

Nea Pafos zostało niestety zniszczone i obecnie można jedynie zobaczyć jego pozostałości (więcej o tym za chwilę). Przy ruinach powstało natomiast Nowe Pafos (czyli obecnie miasto Paphos, które funkcjonuje również pod nazwą Kato Pafos).

W czasach hellenistycznych, Pafos nabrało jeszcze większego znaczenia, na chwilę stając się nawet stolicą Cypru. Niestety, na początku IV w. miasto zostało zniszczone na skutek trzęsienia ziemi i choć udało się je odbudować, to nie odzyskało już dawnej świetności. Sytuację wykorzystała bardziej rozwinięta Salamina, która stała się nową siedzibą cypryjskiego – pardon my french – stolca.

Na marginesie dodam, że obecne ruiny Salaminy też można zwiedzać. Znajdują się one nieopodal miasta Famagusta.

Wracając do Paphos: w związku z ogromnym bogactwem zabytków na jego obszarze, miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco. Czas więc odpowiedzieć sobie na pytanie: jakie atrakcje Pafos warto zobaczyć?

Zwiedzanie Kato Pafos

Zacznijmy zwiedzanie od Kato Pafos, kurortu turystycznego nieopodal portu. Jeśli szukasz fajnych knajpek, sklepów i pamiątek, Kato będzie idealnym miejscem. Wieczorami słychać tu muzykę na żywo, otwierają się kluby nocne. Jednym słowem: wakacje!

W porównaniu z kolejnymi punktami dzisiejszej wycieczki (czytaj wpisu) ten jest zupełnie inny. Przeważa tu nowoczesność, gwar i turystyka. No i jest tu świetny deptak nadmorski! Ale o tym już niebawem 🙂

Park archeologiczny Nea Pafos

Park Archeologiczny, Cypr

Park archeologiczny Pafos to teren najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze. Znajdują się tutaj wykopaliska z kilku historycznych okresów. W pracach archeologicznych mieli tutaj swój udział również polscy archeolodzy, którzy odkryli m.in. wiele wykopalisk z czasów hellenistycznych (lata 323-30 p.n.e).

Oprócz ruin, w parku archeologicznym także zobaczysz przepiękne mozaiki podłogowe. Mozaiki przedstawiają sceny z mitologii greckiej i znajdują się w czterech willach z czasów rzymskich:

 • dom Dionizosa,
 • dom Orfeusza,
 • dom Ajona,
 • willa Tezeusza.

Są to podobno najlepiej zachowane mozaiki we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Na terenie parku archeologicznego znajduje się również urocza biała latarnia morska, która dość ciekawie komponuje się na tle archeologicznych ruin. Na latarnię morską można wejść w ramach biletu do parku archeologicznego.

Latarnia morska, Cypr, Pafos
Latarnia morska w Pafos

Wstęp do parku archeologicznego Nea Pafos kosztuje 4,50€.

Godziny otwarcia w sezonie (16 kwietnia-15 września) to: 8:00-19:30, a przez resztę roku 8:30-17:00.

Grobowce Królewskie

Groby królewskie to kolejne ważne miejsce w historii Pafos. Znajdują się w północnej części miasta, około 3 kilometry od centrum.

Grobowce królewskie służyły do chowania ważnych urzędników administracyjnych, wybitnych postaci i ich rodzin. Nazwa „królewskie” nie ma nic wspólnego z królami, raczej ma ona nawiązać do charakteru miejsca i imponującego wyglądu grobów. Groby były wykorzystywane w czasach rzymskich i w pierwszych latach chrześcijaństwa.

Niestety, obecnie groby królewskie nie są w dobrym stanie i daleko im do efektownego wyglądu sprzed lat. Wszystko za sprawą złodziei, którzy przez wiele lat jest rozkradali. Mimo to jest to miejsce warte odwiedzenia… Szczególnie, że groby królewskie znajdują się przy samym morzu, więc zawsze można tę wycieczkę połączyć z małym leniuchowaniem na plaży 🙂

Groby królewskie – wstęp: 2,50€. Na zwiedzanie polecam poświęcić około 1,5h.

Zamek w Pafos

Zamek w Pafos
Zamek w Pafos

Zamek w Pafos wygląda niepozornie, ale ma za sobą bujną przeszłość. Początkowy zamysł był taki, że jest to fort obronny, który został wybudowany w celu ochrony portu.

Po wielu wydarzeniach historycznych zamek w Pafos był m.in. przebudowywany, rozbierany przez Wenecjan i finalnie odbudowany przez Turków. Pełnił funkcję więzienia, a także, co jest dość zaskakujące, magazynowano w nim sól w czasach brytyjskich. Zamek nie jest zbyt duży, więc spokojnie można zajrzeć do niego podczas spaceru wzdłuż wybrzeża.

Zamek w Pafos – wstęp: 2,50€

Stare miasto Ktima Pafos

W wyniku najazdów arabskich w okresie VII-X w. Nea Pafos, które było przez wiele lat stolicą Cypru, zostało zniszczone. Cała tamtejsza ludność zdecydowała się wówczas przenieść na teren obecnego Ktima Pafos, czyli starego miasta.

Ktima Pafos znajduje się na wzgórzu około 3km od nowego miasta (Kato Pafos). Jeśli lubisz dłuższe spacery zachęcam cię do wybrania się tam pieszo. Ktima charakteryzuje się niską zabudową, jest tam parę muzeów oraz kościół Agios Kendeas z fajnym, kolorowym muralem.

Oprócz tego, nie ma tam za dużo atrakcji, bardziej potraktowałbym to jako przyjemny poobiadowy spacer po okolicy.

Deptak wzdłuż morza i Aleja Posejdona

Promenada w Pafos, Cypr
Promenada w Paphos

Było trochę o historii, więc czas teraz na chwilę rozrywki! Będąc w Pafos nie możesz przegapić pięknej nadmorskiej promenady. Jest to idealne miejsce zarówno na popołudniowe spacery, jak i wieczorny chill czy podziwianie zachodów słońca.

W okolicy deptaku znajdują się liczne restauracje oraz sklepy z pamiątkami. Można powiedzieć, że to tu wieczorami znajduje się centrum Pafos – imprezy, głośne rozmowy i zapachy z restauracji, koło których nie przejdziesz obojętnie.

Oprócz promenady, warto odwiedzić Aleję Posejdona, na której również znajduje się mnóstwo knajp i sklepików.

Wrak statku MV Demetrios II

Dość niecodzienną „atrakcję” w Pafos możemy zobaczyć na morzu. Dosłownie. Około 500m od wybrzeża na skutek silnego sztormu swoją ostatnią drogę zakończył handlowy statek MV Demetrios II. Osiadł na mieliźnie i nie był w stanie już się z niej wydostać.

Transportował on drewno z greckiego miasta Chalkida do Limassol miasta położonego około 70km drogą lądową od Pafos. Do tego nieprzyjemnego zdarzenia doszło w 1998 roku. Statek miał zostać odholowany z morza, niestety akcja się nie powiodła i od tego momentu stał się jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji Pafos.

Wrak znajduje się około 6km od centrum Pafos, więc w tym przypadku najlepiej pomyśleć nad opcją dojazdu autem lub komunikacją miejską. Więcej na temat wypożyczalni samochodów: Cypr – wynajem auta.

Kościół Agia Kyriaki Chrysopolitissa

Kościół wzniesiono w XIII wieku w miejsce ruin bazyliki Chrysopolitissa, która to uległa zniszczeniu po trzęsieniach ziemi przechodzących przez wyspę.

Jest to kościół katolicki, w którym, według podań, biczowano św. Pawła za szerzenie wiary na Cyprze. W związku z tym, nie zdziw się, ale możesz spotkać się również z nazwą: kościół św. Pawła.

Kościół Agia Kyriaki można zwiedzać bezpłatnie, a w niedziele o 11:00 odbywają się tam msze w języku polskim.

Katakumby Agia Solomoni

Jeśli zachęciłem cię do odwiedzenia kościoła Agia Kyriaki, łap jeszcze jedną rekomendację miejsca, które znajduje się nieopodal – katakumby Agia Solomoni. Początkowo służyły one za grobowce, z czasem została tam wybudowana synagoga, a nawet kapliczka.

W średniowieczu katakumby Agia Solomoni często były obierane za cel pielgrzymek. Stąd właśnie na ścianach nadal wiszą malowidła i święte obrazy, które mogą sprawić, że poczujesz się tam, jak w mieszkaniu, które dosłownie chwilę temu ktoś opuścił.

Katakumby ciężko jest przeoczyć, ponieważ przed wejściem znajduje się dość intrygujące drzewo pistacjowe. Jest na nim zawieszone mnóstwo kolorowych wstążek, które mają chronić wejścia do katakumb.

Katakumby nie są jakąś „wow” atrakcją, spokojnie możesz je pominąć, jeśli nie jesteś w okolicy. Ale jeśli już będziesz to wpadnij zobaczyć, wejście jest darmowe, więc oprócz paru minut na zwiedzanie, nie tracisz dużo. Kto wie, może ci się tam spodoba? 😉

Okolice Pafos

O samym Pafos było już sporo, czas więc wspomnieć o atrakcjach, które znajdują się w niedalekiej odległości od miasta. Ponieważ większość z nich oddalona jest o 15-30km, na pewno przyda się wypożyczenie auta (tu możesz sprawdzić ceny wynajmu samochodu).

Widok na morze z Pafos

Agios Neofytos Catpark

Ten park to dość nieoczywista atrakcja, ale pomyślałem, że może jest tu jakiś miłośnik kotów i się ucieszy 🙂 Catpark znajduje się w mieście Tala i to nic innego jak schronisko dla kotów. Gdy je zakładano było ich tam około 45, obecnie podobno jest nawet i 1000!

Schronisko jest otwarte dla turystów i oprócz możliwości pogłaskania niezliczonej ilości sierściuchów możesz również pomóc zostawiając parę groszy. Może nawet jakiś zaskarbi twojej miłości i któregoś przygarniesz? Chociaż… samo miejsce jest bardzo zadbane i widać, że zwierzaki mają się tam dobrze.

Wrak statku Edro III

Wrak statku Demetrios, o którym pisałem wcześniej to nie jedyny tego typu obiekt na Cyprze. Drugim statkiem, który zakończył swój żywot na morzu jest Edro III, który znajduje się około 13 km na północ od Demetriosa.

W przeciwieństwie do tego ostatniego, Edro może się „pochwalić” tym, że jest bardziej na wyciągnięcie ręki. W 2011 roku podczas burzy statek został wyrzucony na skały tuż przy wybrzeżu, więc można go oglądać z naprawdę niewielkiej odległości.

Edro jest bardzo fotogeniczny, turyści uwielbiają robić sobie z nim zdjęcia. Odbywa się tu również mnóstwo profesjonalnych sesji zdjęciowych.

Plaże w Pafos i okolicy

Że na Cyprze plaż jest pod dostatkiem, to wiadomo.

Do tego wszystkie są darmowe.

W samym Pafos jest ich kilka np.: Alykes, Lighthouse czy SODAP. Ponieważ jednak znajdują się one w centrum miasta, w sezonie przebywa na nich bardzo dużo turystów.

Oprócz tego, często można się też spotkać z opinią, że plaże te zasypane są algami z morza. Polecam jednak odwiedzić je i samodzielnie wydać werdykt – może podczas twojego pobytu będzie tam akurat czysto i przyjemnie 🙂

Ja natomiast skupię się dziś na dwóch plażach, które znajdują się w niedalekiej odległości od Pafos:

Plaża Coral Bay

Coral Bay, okolice Pafos
Plaża Coral Bay

Plaża Coral Bay jest jedną z najczęściej wybieranych plaż przez większość mieszkańców i turystów. Na jej korzyść działa fakt, że średnio co 15 min kursuje autobus publiczny (linia nr 615), więc nawet niezmotoryzowani mogą się na nią dostać.

Plaża jest piaszczysta, otoczona skalistym wybrzeżem.

Zaznaczam jednak, że na Coral Bay nie ma zbyt wiele miejsca, więc polecam wybrać się tam wczesnym rankiem lub wieczorem |(można odpocząć przy pięknym zachodzie słońca). Obok plaży funkcjonują wypożyczalnie leżaków, przebieralnie, prysznice, a także kawiarnie i restauracje. Żyć nie umierać.

Więcej o tym, gdzie się na można wylegiwać na słońcu, przeczytasz tu: najpiękniejsze plaże Cypru.

Wybierasz się w podróż? Nie zapomnij o bezpieczeństwie i już dziś pomyśl o ubezpieczeniu turystycznym (tu możesz sprawdzić ceny).

Plaża Lara Beach i żółwie

Jeśli spodobała ci się plaża Coral Bay, to tym bardziej nie przejdziesz obojętnie obok plaży Lara. Dlaczego? A dlatego, że po pierwsze: jest mniej zatłoczona, ponieważ jedyną opcją dojazdu jest samochód. Po drugie, jest to plaża dzika, więc nie uświadczysz tam żadnych natrętnych zapachów z knajp, czy targujących się tuż obok turystów podczas wypożyczania leżaków.

Ale to nie wszystko! Jest jeszcze trzeci powód i moim zdaniem jest on niezaprzeczalnie wisienką na torcie, a mianowicie: żółwie!

Zatoka Lara, w której położona jest plaża, upodobały sobie żółwie zielone. Sezon lęgowy przypada na okres od maja do sierpnia i to właśnie żółwie są największą motywacją, by tu przyjechać (aczkolwiek sama plaża Lara jest naprawdę piękna i uważam, że zalicza się do „must see” miejsc w okolicy).

Skała Afrodyty (Petra tou Romiou)

Plaża Afrodyty
Skała Afrodyty

Petra tou Romiou, czyli Skała Afrodyty, to miejsce owiane mitycznym klimatem. Jest to olbrzymia formacja skalna znajdująca się na wybrzeżu między miastami Pafos i Limassol. Według mitologii greckie,j to właśnie tutaj narodziła się z morskiej piany grecka bogini piękna i miłości – Afrodyta.

Skałę Afrodyty regularnie odwiedza ogromna liczba turystów. I wcale się nie dziwię. Bo mamy tu szeroką kamienistą plażę i piękny widok na morze.

Poza tym, według pewnych podań, jeśli trzykrotnie przepłyniesz wokół skały może ona ci przynieść takie korzyści, jak: młodość i piękno, szczęście, płodność, a nawet prawdziwą miłość. To co, próbujesz? 🙂

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tu: Skała Afrodyty (Petra tou Romiou)

Półwysep Akamas i łaźnie Afrodyty

Było o pieniących się falach, w których narodziła się Afrodyta, więc podłapuję temat greckiej piękności i zabieram cię na Półwysep Akamas (północno-zachodni Cypr), gdzie również znajduje się ważne mitologiczne miejsce – łaźnie Afrodyty. Według mitologii to tutaj, w naturalnej grocie otoczonej pięknymi zielonymi drzewami figowymi Afrodyta zażywała kąpieli i poznała swojego kochanka Adonisa.

Powiem szczerze, łaźnie nie zrobiły na mnie dużego wrażenia. Przypominają zapuszczoną grotę, w dodatku kąpiele tam są zabronione (woda jest bardzo brudna).

W zamian polecam otworzyć się na inne możliwości półwyspu i trochę po nim pojeździć. Akamas jest parkiem narodowym i ma do zaoferowania mnóstwo różnorodnych ścieżek trekkingowych oraz punktów widokowych. Możesz pozwiedzać półwysep na własną rękę lub zdecydować się na jedną z wielu zorganizowanych wycieczek.

Na Półwysep Akamas możesz również popłynąć. Z Pafos wypływają tam rejsy uwzględniające przepiękną Błękitną Lagunę (tu sprawdzisz aktualne ceny).

Wąwóz Avakas

Lubisz dłuższe wędrówki w nietypowych miejscach? Ta propozycja przypadnie ci do gustu! Odkładam na bok historyczne miejsca i zabieram cię na małe spotkanie z naturą.

Wąwóz Avakas Gorge znajduje się jakieś 20km od centrum Pafos. Jeśli chcesz wypożyczyć auto na tę wycieczkę, polecam wziąć auto 4×4 (teren rezerwatu, na którym znajduje się wąwóz może płatać figle: droga szutrowa, strome podjazdy, kamienie).

Jego długość to około 3km, a powstał poprzez silne strumienie rzeki Avgas oraz erozję skał. Środowisko tutaj jest zupełnie inne niż w Pafos. W samym wąwozie spotkasz niesamowicie urozmaiconą roślinność oraz dzikie zwierzęta takie, jak lisy, kozice czy zające. Można się tu poczuć jak w innym świecie. Moim zdaniem to „must” dla miłośników przyrody. Wejście jest darmowe.

I to by było na tyle. Teraz już wiesz, jakie atrakcje Pafos oferuje dla zwiedzających. Wiesz też, co warto zobaczyć będąc na miejscu, a czego lepiej nie oglądać. Jeśli potrzebujesz więcej informacji, to zajrzyj tutaj: Cypr na własną rękę.

pankoszmarny

pankoszmarny - człowiek widmo, człowiek orkiestra. podróżnik, mąż, ojciec, póki co jeszcze nie dziad. podróże traktuje jako zło konieczne, co nie przeszkadza mu być niezastąpionym drogowskazem dla zagubionych duszyczek. blog podróżniczy koszmarnewakacje.pl to jego konik, pasja oraz szaleństwo w jednym.

2 komentarze

 1. Małgorzata pisze:

  Kościół Agia Kyriaki jest zamknięty ( koniec kwietnia 2023) i brak jakiejkolwiek informacji

 2. BETULA pisze:

  DZIĘKUJĘ ZA WYCZERPUJĄCE INFORMACJE. NAPEWNO SKORZYSTAM W TRAKCIE POBYTU NA CYPRZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *